Z jednego krzewu – jedna butelka. Choć Winnica Sztolcman założona została dopiero siedem lat temu, powstają tu nagradzane na konkursach trunki. Pasja gospodarzy siedliska w Szafarni pod Kurzętnikiem sprawiła, że trafiło ono na enologiczny szlak.

Winnica Sztolcman- wakacje w Toskanii inspiracją do założenia winnicy

Nietrudno zachwycić się smakiem wina i klimatem winnic będąc we Włoszech. Ale uprawa winorośli w Polsce to zajęcie dla prawdziwych pasjonatów. Po wakacjach w Toskanii, Ania i Łukasz rozpoczęli reaserch w internecie i literaturze. I okazało się, że uprawa winorośli nawet w północnej Polsce jest możliwa. Po dwóch latach szukania odpowiedniego miejsca na winnicę trafili do Szafarni na skraju Brodnickiego Parku Krajobrazowego.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

– Zachwyciło nas nie tylko otoczenie siedliska na uboczu cywilizacji i na skraju lasu, ale też duże nasłonecznione zbocze – wspomina Ania Sztolcman, współwłaścicielka winnicy, która nazwę zawdzięcza jej nazwisku. – A ponieważ poprzedni gospodarz nie mógł podjechać na stok kombajnem, teren był dziki i nieskażony chemią.

Zaczęło się od 3,5 tys. winorośli

W 2017 roku zasadzili tu 3,5 tys. winorośli, po trzech sezonach dosadzili kolejne 3 tys. krzewów na płaskim, ale otulonym lasem terenie. Wybrali 10 mrozoodpornych odmian dostosowanych do uprawy w północnym klimacie. Na wino białe zdecydowali się na szczepy Solaris, Muscaris, Seyval Blanc, Johanniter, Hibernal, Bianca i dla ciekawostki odrobinę Chardonnay. Natomiast Regent, Cabernet Cortis i Leon Millot zasadzili z przeznaczeniem na wina różowe i czerwone.

– Chcieliśmy żyć w zgodzie z naturą i uprawiać winorośle w czystym, ekologicznym środowisku. Nie tylko po to, aby móc uzyskać najwyższej jakości winogrona, ale też dbać o bioróżnorodność tutejszego ekosystemu – przyznaje Łukasz, współwłaściciel Winnicy Sztolcman. – Od początku mieliśmy ambicję, aby wytwarzać wina jakościowe, z czasem zaczęliśmy produkcję win wegańskich i niskointerwencyjnych. Prace pielęgnacyjne na winnicy wykonujemy głównie ręcznie, dzięki czemu mamy stałą kontrolę nad rozwojem krzewów, natomiast zbiór winogron jest już tylko ręczny, co zapewnia nam użycie do produkcji win tylko zdrowe i w pełni dojrzałe grona. Poza ubiegłoroczną suszą, która obniżyła plony o połowę, nie nawiedziły nas przez te lata żadne choroby roślin. Zazwyczaj z jednego krzewu powstaje jedna butelka trunku.

Winnica Sztolcman tworzy wina, które zdobywają prestiżowe wyróżnienia

Ich wytrawne wina trafiły już na pierwsze branżowe konkursy. Podczas 10. edycji Konkursu Win Polskich w Jaśle dwa wina z Winnicy Sztolcman otrzymały medale: Wino Białe 2021 oraz Pierwszy Zbiór 2022 zostały wyróżnione brązem. Podczas Wine Expo Poland 2024, Wino Różowe 2022 otrzymało brąz od jury profesjonalnego i srebro od konsumentów.

– Nagrody motywują nas do dalszej pracy i poszukiwań, np. w kierunku stworzenia wina półwytrawnego – przyznaje Ania. – Ta działalność uczy nas pokory i cierpliwości, bo wino nie znosi pośpiechu.

Winnica Sztolcman- wino z widokiem

Ich win można spróbować podczas degustacji, które gospodarze organizują w gościnnej altanie ze spektakularnym widokiem na winorośle. Ten uroczy zakątek na Pojezierzu Brodnickim znalazł się na enologicznym szlaku, który przyciąga pasjonatów niszowego wina z różnych stron świata. W Winnicy Sztolcman mają okazję skosztować również świeżych wypieków z glinianego pieca czy regionalnego oleju. A także zorganizować sesję zdjęciową, uroczysty wieczór czy wynająć winnicę na wyłączność.

– Spełniliśmy nasze marzenie, aby żyć w bliskości i w zgodzie z naturą – przyznaje Anna. – Fascynujące jest, że każdy rok w winnicy jest inny, a nasze młode winorośle, czerpiąc z coraz głębszych pokładów gleby, tworzą z naszym udziałem nowe bukiety smaku. Możliwość dzielenia się tym bogactwem to sposób na życie, które po latach poszukiwań swojego miejsca na świecie, napawa nas spokojem i spełnieniem. Odnaleźliśmy tu nasz mały raj, który atmosferą nie odbiega od wakacji w Toskanii.

  • Tekst: Beata Waś
  • obraz: arch. Winnicy Sztolcman

Winnica Sztolcman

Szafarnia 81, 13-306 Kurzętnik

784 675 624

winnicasztolcman.sumupstore.com