Kuchnia japońska i jej produkty, m.in. owoce morza, zyskują popularność ze względu na smak i walory zdrowotne. Wydarzenia promujące je odbyły się w marcu w olsztyńskiej restauracji Kingyo, na Wydziale Nauki o Żywności UWM oraz w Warszawie.

Dieta japońska bazująca na owocach morza i ryżu, znana jest jako jedna z najzdrowszych na świecie i ma wpływ na długowieczność, z której słyną mieszkańcy tego rejonu świata.

Japońska dieta jako jedna z najzdrowszych na świecie

Dieta japońska bazująca na owocach morza i ryżu, znana jest jako jedna z najzdrowszych na świecie i ma wpływ na długowieczność, z której słyną mieszkańcy tego rejonu świata. Od 2013 roku kuchnia japońska, zwana washoku, znajduje się na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Japonia jest drugim po Francji krajem, którego kuchnia narodowa uzyskała ten status. Komitet UNESCO docenił jej rolę w budowaniu japońskiej tożsamości kulturowej.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

– Japonia to raj dla smakoszy – zapewnia Iwona Mroczek-Wardzińska, koordynatorka projektów w Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego powołanej przez rząd japoński (JETRO). – Nasza instytucja wspiera japońskie firmy eksportujące na świecie oryginalne jakościowe produkty z Kraju Kwitnącej Wiśni i umożliwia wymianę handlową. Japońska żywność ma wiele do zaoferowania, zarówno w kwestii smaku, walorów zdrowotnych, jak i sposobu podania.

– Japonia to raj dla smakoszy – zapewnia Iwona Mroczek-Wardzińska, koordynatorka projektów w Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego powołanej przez rząd japoński (JETRO). – Nasza instytucja wspiera japońskie firmy eksportujące na świecie oryginalne jakościowe produkty z Kraju Kwitnącej Wiśni i umożliwia wymianę handlową.

Japońska dieta to kwintesencja jakości

Jakość owoców morza gwarantuje natychmiastowa obróbka i schłodzenie zaraz po wyłowieniu z wód Japonii. W pełni zachowują walory smakowe i zdrowotne podczas podróży do Europy drogą morską lub lotniczą. Japońskie jakościowe produkty, jak m.in. ryby i owoce morza, ale także miso z fermentowanej soi, herbata matcha, alkohol sake, wołowina wagyu i wiele innych, można wykorzystać w daniach związanych z różnymi tradycjami kulinarnymi.

Japanese Seafood Bliss

15 marca Ambasada Japonii w Polsce zorganizowała kulinarne wydarzenie Japanese Seafood Bliss, którego realizatorem była firma Ringo, znana z organizacji eventów o podobnym charakterze. Wydarzenie odbyło się w dwóch wersjach, z myślą o mediach i organizacji ekskluzywnej kolacji degustacyjnej, obydwa przeznaczone dla wyjątkowych gości. Eventy miały miejsce w Food and mood.space oraz w prestiżowej restauracji Warszawski Sen, mieszczących się w Hali Koszyki w Warszawie. Goście degustowali japońskie produkty, które nie są dostępne w Polsce, m.in. młoda seriola, tuńczyk pasiasty, przegrzebki i węgorze z japońskich wód. Menu przygotowali szefowie kuchni Yasuhiro Tsuda, Alon Than, Kohei Yagi, Adrian Rogoziński oraz szefowie kuchni japońskiej restauracji Kingyo w Olsztynie: Shohei Ohba i Takamichi Yamaguchi. Lokal mieszczący się w sercu Warmii, jako jedna z niewielu restauracji japońskich w Polsce, była zaproszona do współpracy podczas eventu promocyjnego Japanese Seafood Bliss. W dniach 23–28 marca goście mogli też skosztować menu degustacyjnego z użyciem japońskich owoców morza w Kingyo.

26 marca na Wydziale Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbyło się wydarzenie kontynuujące promocję Japanese Seafood Bliss. Restauracja Kingyo wspólnie z wydziałem przygotowała dla studentów oraz pracowników zajęcia, które przybliżyły im kulturę, bogactwo produktów oraz historię Japonii.

Podczas warsztatów kulinarnych z szefami kuchni Kingyo Shohei Ohba oraz Takamichi Yamaguchi, studenci przygotowali Temaki Zushi – ręcznie zwijane sushi. Uczestnicy warsztatów mogli przekonać się, w jaki sposób przygotowuje się japoński posiłek, którego podstawą jest ryż, algi, świeże warzywa oraz owoce morza.

Japońska dieta na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

26 marca na Wydziale Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbyło się wydarzenie kontynuujące promocję Japanese Seafood Bliss. Restauracja Kingyo wspólnie z wydziałem przygotowała dla studentów oraz pracowników zajęcia, które przybliżyły im kulturę, bogactwo produktów oraz historię Japonii. W wydarzeniu wzięła udział delegacja JETRO POLSKA oraz przedstawiciele firmy TSUSHIMASUISAN, producenta japońskich owoców morza. Podczas warsztatów kulinarnych z szefami kuchni Kingyo Shohei Ohba oraz Takamichi Yamaguchi, studenci przygotowali Temaki Zushi – ręcznie zwijane sushi. Uczestnicy warsztatów mogli przekonać się, w jaki sposób przygotowuje się japoński posiłek, którego podstawą jest ryż, algi, świeże warzywa oraz owoce morza. Jakość i świeżość produktów odgrywa kluczową rolę w japońskiej kuchni.

– Nauka na naszym wydziale pozwala poznawać kulinarne trendy, np. kuchnię fusion łączącą elementy różnych tradycji i bazującą na surowcach z całego świata – tłumaczy dr hab. inż. Marzena Danowska-Oziewicz, prof. UWM z Wydziału Nauki o Żywności, który jest jedną ze stron porozumienia. – Nasi absolwenci odbywają staże w gwiazdkowych restauracjach, odnajdują się na rynku pracy prowadząc własne lokale, wchodzą w branżę szkoleniową.

Uczestnicy warsztatów mogli przekonać się, w jaki sposób przygotowuje się japoński posiłek, którego podstawą jest ryż, algi, świeże warzywa oraz owoce morza. Jakość i świeżość produktów odgrywa kluczową rolę w japońskiej kuchni.

Unikatowy  kierunek „Gastronomia – sztuka kulinarna”

Kierunek studiów „Gastronomia – sztuka kulinarna” powstał w 2011 roku na Wydziale Nauki o Żywności UWM jako pierwszy w Polsce. Jego program bazuje na eksperckiej wiedzy pracowników naukowych, ale też przy współpracy z praktykami i ekspertami w dziedzinie sztuki kulinarnej z różnych stron świata.

– Zajęcia teoretyczne i praktyczne z japońskimi szefami kuchni czy przedstawicielami japońskich organizacji i firm, pozwolą naszym studentom zagłębić się w tajniki tej niezwykłej tradycji kulinarnej, jej misternej oprawy – zapewnia prof. Danowska-Oziewicz. – To dla nich okno na świat, które pozwala nie tylko przyswoić teorię, ale poznać wielowiekową tradycję, w której również dzisiaj nie ma miejsca na bylejakość.

– Zajęcia teoretyczne i praktyczne z japońskimi szefami kuchni czy przedstawicielami japońskich organizacji i firm, pozwolą naszym studentom zagłębić się w tajniki tej niezwykłej tradycji kulinarnej, jej misternej oprawy – zapewnia prof. Danowska-Oziewicz

Tekst: Beata Waś

Obraz: Kuba Chmielewski, J. Pająk