Warmia i Mazury to raj nie tylko dla malarzy pejzażystów. Podczas licznych plenerów malarskich albo w zaciszu pracowni powstają prace, do których stworzenia wystarczy wspomnienie tutejszego światła i nastroju. Oto niektóre z dzieł uznanych w Polsce twórców, które powstały z inspiracji regionem, jego naturą i historią.

#1 Obrazy inspirowane Warmią i Mazurami: Marek Andała |„Jezioro Mamry” | pastele olejne na papierze, 2023 rok

W naszym przeżywaniu rzeczywistości, tej wielkiej i tej małej codziennej, brakuje nam słów, gestów. Jak nazwać coś, co jest zjawiskiem, stanem ducha? Moją odpowiedzą są obrazy. W swoim sposobie przedstawiania zawierzam emocjom, intuicji. I wydaje mi się, że w jakimś małym stopniu materializuje trudno uchwytne stany i idee. Dostrzegam podziały w naturze – pion trzciny, poziom wody. Geometryzacja pomaga mi okiełznać krajobraz, wyrazić niedostrzegalne np. w mazurskim krajobrazie. Ten obraz powstał podczas jednego z plenerów.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

#2 Obrazy inspirowane regionem: Łukasz Zedlewski |„Przesilenie” |olej na płótnie, 2023 rok

Zdaję sobie sprawę, że malowanie krajobrazów w plenerze to rzadkość we współczesnej młodej sztuce, pełnej eksperymentów i dziwactw. Moim mistrzem jest natura. Jeśli nie pada deszcz, albo wiatr nie zrywa czapki z głowy, pakuję do samochodu sztalugę, płótno, farby i ruszam w teren. Łapię w plenerze klimat, a potem modyfikuję obrazy w swojej pracowni, filtruję je przez własny nastrój. Dzielę moje życie między Warszawę i rodzinną Warmię. Wszystko co tworzę, dedykuję rodzinnej krainie, którą uważam za najpiękniejsze miejsce na ziemi. A taki nieziemski widok mam z okna mojej pracowni w Miodówku.

#3 Obrazy inspirowane Warmią i Mazurami: Jan Wołek |„Zachodzi”| olej na płótnie, 2022 rok

Jest taki dostojny moment dnia, kiedy świat wokół zastyga w różowo-fioletowej poświacie. Powietrze tężeje, staje się jak przejrzysty bursztyn, w którym zatapia się cała uroda świata. Z jednej strony trzeba malować bardzo dynamicznie i grubym pędzlem, by zdążyć, z drugiej topisz się w tym wieczorze stając się jego integralną cząstką. Pokorniejesz wobec świętości. Łzawy romantyk i bezwzględny eksplorer łapią się we mnie za gardła. Na szczęście jest coś, co jest w stanie pojednać te znoszące się siły. Komary! Obraz powstał na plenerze w Reszlu.

#4 Obrazy inspirowane regionem: Włodzimierz Kwiatkowski |„Człowiek to człowiek, ryba to ryba” |olej na płótnie, 2022 rok

Zamysł obrazu powstał podczas pleneru malarskiego nad malowniczym jeziorem Dadaj. Tutejszy krajobraz zainspirował mnie do stworzenia apoteozy pracy u podstaw jako drogi doskonalenia człowieka różnych profesji, religii. Przyroda przedstawiona jest tu jako element spójny z człowiekiem, ale jednak podrzędny. Chciałem pokazać uczciwość prostych codziennych czynności, które stają się tu uniwersalnym symbolem.

#5 Obrazy inspirowane Warmią i Mazurami: Agnieszka Mitura |„Mamry łososiowe” | olej na płótnie, 2023 rok

Dopiero odkrywam dla swojej twórczości Warmię i Mazury, tak różne od Lubelszczyzny, gdzie mieszkam. Tu plener zmienia się z minuty na minutę, a wilgoć nasyca kolory. Nie sposób uchwycić ich pędzlem w porannym lub wieczornym świetle, które wyjątkowo mnie inspiruje. Fotografia nie oddaje kolorów, więc robię szkice i notatki, aby na ich bazie odwzorować wrażenia, światło, nastrój. W tym przypadku brzmią one tak: „Przełamany błękit królewski w centrum. Impast świecący. Żółcień neapolitańska, różową podbita, plus jasna i ciemna. Światło z tyłu. Powietrze!!!”.

#6 Obrazy inspirowane regionem: Rafał Olbinski |„90 lat Teatru im. Stefana Jaracza”| olej na płótnie, 2015 rok

Tworzę prace, które niosą w sobie „wall power” dobrego plakatu – konkretny mocny przekaz, a jednocześnie wartość sztuki, która dekoruje wnętrza. Kiedy pracowałem nad plakatem z okazji 90-lecia olsztyńskiego teatru, chciałem uniknąć banału i nadęcia, które zazwyczaj towarzyszą tego typu rocznicom. Nie jestem zawodowym plakacistą, tworzę obrazy na płótnach, które są punktem wyjścia do stworzenia plakatu, zyskują podwójne życie. W tej pracy kontynuowałem część motywów, które pojawiły się kilkanaście lat temu na plakacie promującym Olsztyn: czerwony kwiat-zamek-teatralne maski-kobieta. To elementy mojego malarskiego alfabetu, które mogą mieć większą siłę rażenia niż sam anons jubileuszowy.

#7 Obrazy inspirowane Warmią i Mazurami: Joanna Tofiło |„Nasionka z łąki mazurskiej: Matricaria Camomila” | srebro i srebro pozłacane, 2022 rok

Biżuterię konstruowałam od zawsze. To moja pasja i rodzaj medytacji. Od momentu zbierania roślin, po ich staranne, ręczne, dopracowane wykończenie w srebrnym odlewie. Unikam ingerencji w ich naturalne piękno, które staram się wydobyć w minimalistycznie komponowanej biżuterii, skupionej na mistrzostwie i bogactwie naturalnej formy. W procesie odlewu materiał roślinny jest spalany, a jego prochy zostają zmieszane ze srebrem, dlatego formy odlewów są surowe, nie idealne, zawsze unikatowe, jak sama natura. Pasja przywożenia z podróży do pięknych miejsc nasion i roślin, przemienianych w srebrne repliki-amulety, ewoluowała w kolekcję Essence of Nature. Nasionka zostały znalezione w obejściu Domu Pracy Twórczej Sielana w Szwałku u Agnieszki Kruk.

Artystycznych inspiracji wysłuchała Beata Waś. 

Artystów prezentuje:

CDEF specjalizuje się we wspieraniu przedsiębiorstw i instytucji w procesie ubiegania się o zewnętrzne źródła finansowania inwestycji, a także świadczy pełny zakres usług finansowo-księgowych dla firm.

www.cdef.pl