Andrzej Sobiepan zawsze był z naturą za pan brat. Wychowywał się w jej otoczeniu, w szkole i na studiach zgłębiał jej procesy, teraz inspiruje jego wyobraźnię. Nietuzinkowe dzieła które tworzy Andrzej Sobiepan* przyciągają coraz większe grono kolekcjonerów.
Obrazy oglądane pod mikroskopem
Swoją formą przypominają rafę koralową, kryształy albo strukturę skał. Są niczym obraz oglądany pod mikroskopem. Pejzaże ziemskie, pozaziemskie albo mikrobiologiczne fascynujące mnogością i precyzją detali. „Ukryte miejsca”, „Hiperpowierzchnie”, „Z innego wymiaru” – cykle jego prac odwołują się do największej życiowej fascynacji. W dodatku popartej solidną wiedzą przyrodniczą. Najpierw Andrzej Sobiepan zgłębiał ją w Technikum Rolniczym w Pieniężnie, potem na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM. Tajniki mikro i makroświata ostatecznie połączył z talentem plastycznym, który rozwinął podczas studiów na wrocławskiej ASP.
Przyroda, którą zawsze miałem na wyciągnięcie ręki, ukształtowała moją wrażliwość. Zamykam oczy i przypominam sobie elementy świata, który penetrowałem od najmłodszych lat w lasach i na łąkach Warmii i Mazur.
Zacząłem od prac tworzonych w zwierzęcych skórach, fascynowała mnie ich faktura, znamiona życia. Dzisiaj inspirują mnie miejsca niedostępne dla człowieka: dna oceanów, jaskinie czy skażone, niedostępne przestrzenie.
Niezwykła pracownia
Pracownia Andrzeja Sobiepana w Bydgoszczy to połączenie lakierni, stolarni i składziku na przedmioty z recyklingu. Oryginalne dzieła, po które zgłaszają się kolekcjonerzy sztuki, powstają m.in. z płyty MDF, gipsu, żywic, farb przemysłowych. Obiekty powstają też ze znalezionych mebli, sprzętów i różnorodnych materiałów, jak choćby….chłodnica od samochodu.
Z przypadkowych przedmiotów tworzę faktury, które np. przypominają kryształy, powierzchnie planet. Przedmioty zużyte i porzucone przez człowieka w pewnym sensie przywracam z powrotem przyrodzie. Bywa, że jedną pracę tworzę wiele miesięcy, rekord – dwa lata.
Ponad dekadę temu Andrzej Sobiepan zasłynął akcją w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, wieszając pod nieuwagę ochroniarzy swój obraz. Performance miał przyciągnąć zainteresowanie sytuacją młodego twórcy na rynku sztuki. Odbił się echem i w świecie kultury, i w mediach, przyczyniając się tym samym do promocji jego twórczości.
– Wywołałem burzę wśród krytyków i dyskusję na temat potrzeby ochrony dzieł sztuki – zapewnia artysta. – A muzeum po tej akcji zainwestowało w solidny monitoring. Wiele osób kojarzy mnie z tym wydarzeniem często dopiero po zamówieniu pracy. Bo tworzę także na zamówienie. To m.in. wielkoformatowe obiekty, które wprowadzają do wnętrz kawałek mojego świata inspirowanego potęgą natury.
Informacje o artyście
Andrzej Sobiepan(ur. 1982 r. w Braniewie) – dyplom na Wydziale Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu obronił w pracowni malarstwa prof. Krzysztofa Skarbka. Pierwszą znaczącą wystawę indywidualną zrealizował w 2010 roku w Mieszkaniu Gepperta we Wrocławiu. Brał udział w zbiorowych wystawach, m.in. „PALINDROM” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w 2015 roku. Kilkukrotny uczestnik Przeglądu Sztuki Survival we Wrocławiu. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. W 2023 roku w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie odbędzie się jego pierwsza wystawa w rodzinnym regionie
Tekst: Beata Waś, Obraz: archiwum artysty, Paweł Bobrowski / Desa Unicum
MECENAS PROJEKTU:
Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego w Olsztynie. CDEF specjalizuje się we wspieraniu przedsiębiorstw i instytucji w procesie ubiegania się o zewnętrzne źródła finansowania inwestycji, a także świadczy pełny zakres usług finansowo-księgowych dla firm. www.cdef.pl |