Melchior Wańkowicz nazwał Mazury letnim salonem Warszawy. To tu przyjeżdżają ludzie z całego kraju, żeby odpocząć od miejskiego zgiełku. Ale oprócz turystów, urodę warmińsko-mazurskich krajobrazów doceniły ekipy filmowe z Polski i zagranicy. Prezentujemy 10 kręconych w regionie filmów dostępnych w serwisach VOD. A nuż staną się pretekstem do poznania Warmii i Mazur podziwianych z ekranu.

Kamerdyner

Netflix, Player, Premiery Canal+

(Łężany, Widryny, Galiny, Sułowo)

Nie wszyscy wiedzą, że opowieść o kaszubskim chłopcu, przygarniętym przez rodzinę niemieckich arystokratów nie powstała wcale na Kaszubach, a została zrealizowana w dawnym pruskim majątku Łężany. Położony nad jeziorem Legińskim neobarokowy pałac pełni w filmie kluczową rolę, bo to tam znajduje się siedziba rodu von Krauss. Pałac od 1957 roku pozostaje własnością Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Widryny z kolei grają w tym przypadku kaszubską wieś, z której wywodzi się tytułowy kamerdyner. Jedna ze scen ma miejsce przy zabytkowym kościele w Sułowie koło Bisztynka. Momenty akcji dziejące się w stajni, pochodzą ze starego folwarku w Galinach, a scena polowania powstała na tamtejszych łąkach.

Film „Kamerdyner” – Netflix, Player, Premiery Canal+

Jak najdalej stąd

Netflix, player, Premiery Canal+, TVP VOD, Cineman

(Olsztyn, Olsztynek)

Opowieść o losach 17-latki, która wyrusza do Irlandii w poszukiwaniu ojca. Niedługo po premierze znalazła się na liście Top 10 Netflixa w Polsce. Chociaż znaczna część fabuły ma miejsce w Irlandii, nie wszystkie ujęcia pochodzą z tego kraju. Do kręcenia niektórych scen dziejących się na Zielonej Wyspie, twórcy zdecydowali się wykorzystać olsztyński pub Carpenter, który klimatem zwyciężył z prawdziwym irlandzkim lokalem w Dublinie. Z Olsztyna pochodzą również ujęcia kościoła przy ulicy Pana Tadeusza, Starówki oraz Dworca Głównego.

„Jak najdalej stąd” – Netflix, player, Premiery Canal+, TVP VOD, Cineman

Róża

Netflix, prime video, viaplay

(Olsztyn, Olsztynek, Orneta, Pęglity, Szczytno, Pasym, Gietrzwałd, Dźwierzuty)

Akcja dramatu toczy się na terenie Ziem Odzyskanych, przybliżając historię dwóch ludzi dotkliwie naznaczonych przez wojnę – byłego żołnierza AK i samotnej kobiety, – Mazurki, która straciła męża. Wraz z rozwojem fabuły na ekranie rysuje się również szerszy obraz społeczności Mazurów pruskich. Pejzaż powojennych Mazur, jaki pojawia się na ekranie serwisów VOD, to rzeczywiście teren województwa warmińsko-mazurskiego. W filmie możemy zobaczyć lokacje, takie jak Olsztyn, Olsztynek, Orneta, Pęglity, Szczytno, Pasym, Gietrzwałd czy Dźwierzuty.

„Róża” – Netflix, prime video, viaplay

Wenecja

Netflix, TVP VOD

(Jegławki, Orneta)

Za miejsce akcji filmu o chłopcu, któremu wojna zrujnowała marzenia o podróży do Wenecji, posłużył XIX-wieczny neogotycki Pałac w Jegławkach, inspirowany także architekturą włoskich podmiejskich willi. Sam park otaczający zamek ma powierzchnię 16 ha. Zespół pałacowo-parkowy oraz otaczające go zabudowania folwarczne zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych pod koniec ub. wieku. W niektórych fragmentach na ekranie pojawia się jeszcze Orneta – jedno z niewielu miast w regionie, które posiada zachowane w całości Stare Miasto.

„Wenecja” – Netflix, TVP VOD

Bogowie

Player, Premiery Canal +

(jezioro Jagodne, Prażmowo)

Filmowy życiorys Zbigniewa Religi, w postać którego wcielił się Tomasz Kot, przeszedł już do historii polskiego kina. Co prawda duża część akcji dzieje się w warszawskiej klinice, ale za plan filmowy posłużyła też Kraina Wielkich Jezior Mazurskich. Miejsce, w którym Zbigniew Religa spotykał się ze swoją żoną to teren rozciągniętej pomiędzy Giżyckiem a Mikołajkami wsi Prażmowo. Miejscowość ta jest położona nad Jeziorem Jagodne, które również pojawia się w filmie, który można zobaczyć w serwisach VOD.

„Bogowie” – Player, Premiery Canal +

Kołysanka

Netflix, viaplay, Premiery Canal+

(Olsztynek)

Czarna komedia Juliusza Machulskiego opowiadająca o familii z dość nietypowymi zwyczajami. Za gospodarstwo polskiej rodziny Addamsów posłużył skansen w Olsztynku. Zagrody, dzwonnica, karczma, spichlerz i stodoła, a także holenderskie wiatraki doskonale spełniły swoją rolę. Wnętrze domostwa Makarewiczów zostało odtworzone w warszawskim studio, ale stanowi jeden do jednego odzwierciedlenie izby warmińskiej chaty z Olsztyneckiego Parku Etnograficznego. Kopia miała być tak wierna, że uzyskała aprobatę samego dyrektora skansenu.

„Kołysanka” – Netflix, viaplay, Premiery Canal+

Cicha noc

Netflix, prime video, Player, chili, nowe horyzonty

(Sząbruk, Unieszewo, Pęglity)

Historia filmu to swoisty portret polskiej rodziny. Za tło do ukazania skomplikowanych i często trudnych relacji, posłużyły w tym wypadku święta Bożego Narodzenia. Debiut reżyserski Piotra Domalewskiego w całości powstał na byłych terenach Prus Wschodnich. Zdjęcia do filmu odbyły się we wsi Pęglity, założonej przez Prusa Nenozodisa w 1350 roku. Do wykreowania krajobrazu wsi przyczyniły się m.in. zabytkowe warmińskie chaty. Część scen kręcono także w Unieszewie i Sząbruku, położonych nieopodal malowniczego Jeziora Wulpińskiego.

„Cicha noc” – Netflix, prime video, Player, chili, nowe horyzonty

Papusza

Netflix, player

(Orneta)

Podczas tworzenia filmowej wersji historii Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze, wykorzystano krajobrazy Równiny Orneckiej. Wybór tej przestrzeni był podyktowany specyficznymi warunkami. Zdaniem samych twórców, Orneta jest otoczona jeziorami, lasami i zabytkową architekturą. Brakuje z kolei awangardowego budownictwa z początku XXI wieku, jakie coraz częściej spotkać można nawet w mniejszych miejscowościach. Zdjęcia nadgryzionych przez ząb czasu budynków w czerni i bieli pozwoliły przywołać nostalgiczny obraz tamtych czasów. Do obejrzenia w serwisach VOD.

„Papusza”- Netflix, player

Niewinne

Netflix, player, Chili, Canal+ Online

(Orneta, Krosno)

Plenery mazurskie posłużyły za główne lokacje do filmu o losie polskich zakonnic, zgwałconych przez sowieckich żołnierzy. Kobietom potajemnie zdecydowała się pomóc lekarka, działająca pod ramieniem Francuskiego Czerwonego Krzyża. Zdjęcia prawie całkowicie zrealizowano na obszarze powiatu lidzbarskiego. Do pracy przy produkcji którą można obejrzeć w serwisach VOD, zaangażowani zostali statyści z Ornety oraz Lidzbarka Warmińskiego.

„Niewinne” – Netflix, player, Chili, Canal+ Online

Dom nad rozlewiskiem

TVP VOD

(Pasym, Ostróda, Tuławki)

Ekranizację kultowej sagi obyczajowej o kobiecie, która przenosi się w zacisze nad rozlewiskiem, aby zacząć życie od nowa, zrealizowano na Pojezierzu Mazurskim. Słynny „dom nad rozlewiskiem” w rzeczywistości nazywa się Stary Młyn i znajduje się w Nastajkach w gminie Ostróda. Siedlisko należy do obszaru malowniczego Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich i leży w dolinie rzeki Poburzanki. W dalszych seriach „Domu nad rozlewiskiem” posiadłość głównej bohaterki zamieniono na poniemiecki dom we wsi Tuławki niedaleko Olsztyna. W poszczególnych scenach pierwszego sezonu serialu można też dostrzec kamienice i uliczki Pasymia.

„Dom nad rozlewiskiem” – TVP VOD