Gdzie zjeść, przenocować, co obejrzeć w okolicy? Bezpłatny internetowy portal YakTam może sprawdzić się nie tylko podczas podróży po Warmii i Mazurach i innych zakątkach kraju. Aktualizowany na bieżąco status obiektów pozwoli dotrzeć do najlepszej oferty w okolicy.

Poznajcie nowy portal internetowy YAKTAM

Jak wiadomo, potrzeba matką wynalazku. Pomysł na portal YakTam powstał podczas prywatnej podróży Tomka, kierownika projektów informatycznych, na co dzień związanego z Warszawą.

– Wybrałem się jesienią na spontaniczną wycieczkę do Krynicy Morskiej – wspomina Tomasz Cieślik, pomysłodawca i inwestor portalu YakTam. – Na miejscu okazało się, że są tam takie tłumy, że trudno zaparkować samochód, a z każdego lokalu odsyłano mnie z powodu braku miejsc. W takich momentach nie zawsze da się wertować social media i obdzwaniać lokale w poszukiwaniu wolnego stolika. Wtedy w głowie zaświtał mi pomysł na portal, gdzie w połączeniu z lokalizacją znajdą się kompleksowe i aktualne informacje na temat dostępności miejsc w hotelach, lokalach, marinach, campingach. Zwłaszcza, że w sąsiadującej obok Krynicy Piaskach nie było praktycznie nikogo. Tylko jak to sprawdzić bez jeżdżenia?

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Portal YakTam z opcją wyboru lokalizacji pozwala czerpać informacje o najbliższej okolicy, ale także je publikować. Z takiej darmowej formy reklamy, po rejestracji na portalu, mogą korzystać podmioty gospodarcze prowadzące działalność turystyczną, gastronomiczną czy organizatorzy wydarzeń (w trakcie rejestracji wystarczy wpisać NIP, a dane firmy zostaną automatycznie ściągnięte z bazy GUS). Wśród kategorii publikowanych informacji m.in. jedzenie, nocleg, atrakcje turystyczne, wydarzenia kulturalne, sport i rekreacja, parking, kemping, marina.

– Jako miłośnik żeglarstwa często bywam na Warmii i Mazurach – tłumaczy Tomasz. – Nie raz, będąc na pokładzie jachtu, mieliśmy dylemat gdzie zacumować i czy znajdzie się dla nas miejsce w marinie. A gdyby tak bosman po prostu zaznaczył na portalu odpowiedni status, od razu wiedziałbym, gdzie płynąć. To podsunęło mi pomysł aby witryna w pierwszej kolejności skupiła informacje na temat tego turystycznego regionu. Liczymy na to, że po ewentualnym sukcesie  YakTam na Warmii i Mazurach portal zaistnieje w świadomości potencjalnych użytkowników w całej Polsce, a może nawet dalej.

Na mapce portalu YakTam przy każdej pinezce oznaczającej obiekt znajduje się „dymek”, a w nim informacja, co w danym dniu jest największą atrakcją, np. promocja pizzy, wolny wstęp do muzeum, albo wiadomość, że dany dzień jest zarezerwowany dla wycieczki. Właściciele obiektów na bieżąco mogą aktualizować status miejsca. Można również zaplanować wydarzenia cykliczne, np. w sobotę koncert, w niedzielę promocje dla najmłodszych, itp.

– Feedback wśród potencjalnych użytkowników? Wręcz entuzjastyczny. Z kim bym nie rozmawiał, odpowiadał: super, chętnie bym korzystał! – przyznaje Tomasz. – Wiadomo, że system wymaga regularnych działań w aktualizowaniu statusu, dostępności. Warto jednak dostarczyć rzetelnej informacji i oszczędzić swój czas i nerwy klientów. Jeśli portal zaistnieje na dobre w świadomości biznesmenów czy ludzi kultury, będzie kompletną bazą informacyjną, jaka do tej pory nie powstała na rynku. W gąszczu internetowych, często wykluczających się informacji, trudno jest uzyskać aktualne info, co docelowo bywa wręcz antyreklamą dla obiektów czy lokali. A złe opinie zostają w sieci i zniechęcają bywalców.

Właściciele mogą aktualizować stan dostępności swojego obiektu nadając mu odpowiedni kolor na mapie: od czerwonego, przez żółty, do zielonego. W niektórych przypadkach – dotyczy to przede wszystkim lokali gastronomicznych – niebieska pinezka oznacza obowiązujące „happy hours”, a czarna – „zamknięty”.

– Serwis YakTam ma działać w możliwie najprostszy i przyjazny dla użytkowników sposób – zapewnia pomysłodawca. – Dane pochodzą od „żywych” ludzi, a nie automatycznych ustawień, więc są wiarygodne. Warmia i Mazury latem tętnią życiem. Nasze praktyczne narzędzie już w tym sezonie ma szansę pokazać internautom ich prawdziwy turystyczny potencjał. I co ważne: korzystanie z portalu w jego obecnym kształcie pozostanie na zawsze darmowe dla wszystkich użytkowników.

 

Tekst: Beata Waś, obraz: © Orion Production / Shutterstock.com