W Olsztynie wystąpią pływacy, brydżyści, siatkarze halowi i skoczkowie spadochronowi. Iława gościć będzie siatkarzy plażowych, tenisistów i żeglarzy. W Ornecie odbędzie się badminton, a w Nidzicy podnoszenie ciężarów. W Ostródzie spotkają się piłkarze nożni oraz kajakarze, w Pasłęku golfiści, a w Lidzbarku Warmińskim o laury powalczą lekkoatleci i tenisiści stołowi.
 
Po raz drugi w województwie warmińsko-mazurskim odbędzie się Warmia Mazury Senior Games. To unikatowe w świecie międzynarodowe zawody dedykowane sportowcom-seniorom, zarówno zawodowcom, jak i amatorom. Przez cztery dni (28-31 sierpnia) w siedmiu miastach, w 14 dyscyplinach, do zmagań staną aktywni seniorzy z pokolenia 45+ (dyscypliny indywidualne) oraz 40+ (dyscypliny zespołowe). Ambasadorem zawodów jest Jacek Wszoła, mistrz olimpijski z Montrealu (1976) oraz wicemistrz z igrzysk w Moskwiw (1980). – Propozycję ponownego promowania Warmia Mazury Senior Games przyjąłem bez chwili wahania – przyznaje. – Te zawody świetnie popularyzują uprawianie sportu w każdym wieku. Zresztą na Warmię i Mazury powracam zawsze z przyjemnością.
 
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jako pierwszy w Polsce zaprezentował taką formułę aktywności fizycznej dla osób 45+. Warmia Mazury Senior Games to nie tylko międzynarodowe zawody sportowe związane z promocją sportu. Imprezie towarzyszą wydarzenia o charakterze kulturalnym, społecznym i integracyjnym – podnoszenie świadomości aktywnego i zdrowego stylu życia czy współpraca i wymiana doświadczeń z zagranicznymi organizacjami, które organizują podobne zawody.
Warmia Mazury Senior Games to też doskonała promocja regionu – ubiegłoroczna, pierwsza edycja, ściągnęła 1100 zawodników, w tym wielu z krajów europejskich, a nawet i zza oceanu.
 
W promocję zawodów włączyli się inni sportowcy, którzy w przeszłości z powodzeniem startowali w imprezach o międzynarodowej randze. Opiekunem tenisa stołowego jest Leszek Kucharski, olimpijczyk z Seulu (1988) oraz Barcelony (1992). – Wszystko zmienia się na lepsze, bo jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, sport seniorów nie był tak popularny „“ mówi Leszek Kucharski. – Zaczynaliśmy praktycznie od poziomu zerowego, ale teraz jest coraz więcej imprez dla osób w tym wieku. W zachodniej części Europy jest zupełnie inaczej, jednak to bierze się z ich świadomości, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na całe nasze życie.
Uczestnicy takich inicjatyw jak Warmia Mazury Senior Games to często osoby o ustabilizowanej sytuacji zawodowej, zdrowotnej i rodzinnej, osoby skłonne do migracji turystycznych czy też osoby poszukujące wielu możliwości samorealizacji. Dlatego grupa wiekowa 45+ staje się coraz bardziej atrakcyjną grupą docelową dla wielu obszarów: usług zdrowotnych, przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego, usług turystycznych czy finansowych.
 
Liderem projektu Warmia Mazury Senior Games jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Elektroniczne zapisy do zawodów potrwają do 21 sierpnia 2014 roku.
Więcej na www.SeniorGames.pl

 
Obraz: archiwum organizatora Senior Games