Wśród warmińskiej i mazurskiej przyrody, sił nabiera się szybciej, skuteczniej i przyjemniej. Turystyka zdrowotna Warmii i Mazur to połączenie wypoczynku i leczenia. Przez cały rok, bo . moda na zdrowie nie mija po sezonie. Poznajcie najlepsze uzdrowiska i kliniki na Mazurach i na Warmii

Słyszysz – Mazury i Warmia, myślisz – jeziora, żagle, biwak i aktywny wypoczynek. To jednak tylko część oferty turystycznej. Z każdym rokiem rośnie liczba propozycji skierowanych do ludzi, którzy chcą rekreację połączyć z poprawą stanu zdrowia. A to poważny krok w kierunku wydłużenia sezonu turystycznego na cały rok. Przecież i rehabilitacja, i zabiegi działają skuteczniej, a rekonwalescencja przebiega szybciej, gdy otoczenie jest czyste, zielone, a powietrze pachnie lasem.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

 

Więcej o uzdrowiskach na Mazurach i Warmii

Uzdrowiska na Mazurach i Warmii: krystaliczne powietrze i nieskażona gleba

Kiedyś dla podratowania zdrowia modne były wyjazdy „do wód”. Do kurortów udawali się chorzy, często z rodzinami, by korzystać z leczniczych i prozdrowotnych właściwości uzdrowisk. Specyficzny mikroklimat, inhalacje, spacery, wody mineralne i ciepłe źródła – natura doskonale wiedziała jak pozytywnie wpłynąć na dobrostan kuracjuszy. Zaś towarzyskie rozrywki i odrobina luksusu dodatkowo poprawiały nastrój i sprzyjały zdrowieniu.

Na Mazurach takim miejscem stały się okolice Gołdapi, których prozdrowotne atuty – krystaliczne powietrze i nieskażona gleba – zwróciły uwagę badaczy już w latach 60. XX wieku. Na status uzdrowiska Gołdap musiała się jednak sporo naczekać, bo uzyskała go dopiero w 2000 roku. Miasteczko rozkwitło dzięki przybywającym doń kuracjuszom. Powstały przytulne kawiarenki, restauracje, a przede wszystkim obiekty ułatwiające korzystanie z walorów prozdrowotnych miejsca: park zdrojowy z promenadą, tężnie solankowe, sanatorium, pijalnia wód zdrojowych, groty solne, zakład przyrodoleczniczy i gabinety zabiegowe. Przy tym nie utracono tego, co najcenniejsze – według aktualnych badań w Gołdapi nadal jest najczystsze powietrze w Polsce

Uzdrowiska na Mazurach - gołdap

Tężnie w Gołdapi

Do grona uzdrowisk na Mazurach i Warmii aspirują też inne: Frombork, Górowo Iławeckie, Miłomłyn, Olecko i Lidzbark Warmiński. Jużprzygotowują się na przyjęcie kuracjuszy inwestując w prozdrowotną infrastrukturę. W Lidzbarku Warmińskim gotowe są tężnie z tarasem widokowym, zaś w planach jest rozpylanie na terenie uzdrowiska aerozolu z wody leczniczej, który wdychany przez kuracjuszy podczas spacerów lub leżakowania, sprzyjać będzie leczeniu chorób związanych z układem krwionośnym, oddechowym oraz przemianą materii.

 

Uzdrowiska na Mazurach -Lidzbark Warmiński

Tężnie w Lidzbarku Warmińskim

Uzdrowiska na Mazurach i Warmii: szansa na godną i radosną starość

Warmińsko-mazurska prowincja kusi seniorów malowniczymi widokami, zapowiedzią sielskiego życia i bogatą ofertą domów opieki. Trudno się oprzeć obietnicom profesjonalnej obsługi połączonej z troskliwością i odrobiną rozpieszczania. Piękne pokoje z miejscem na prywatne meble pensjonariuszy, udogodnienia techniczne ułatwiające zachowanie samodzielności, zajęcia pozwalające rozwijać dawno zapomniane pasje… tak właśnie wyglądają nowoczesne placówki dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Bliżej im do pensjonatów z bardzo pomocnym personelem, niż typowych placówek opiekuńczych.

Dodatkowo dzięki technologii można czuwać nad kondycją pensjonariuszy minimalnie ingerując w ich prywatność, np. przy pomocy czujników reagujących na ruch. Gdy czujnik wykryje nagłą zmianę pozycji mogącą sugerować upadek, automatycznie wezwie pomoc. Taki system zamontowany jest np. w Domu Pomocy Społecznej w Barczewie.

Lidzbark Warmiński

Można się na Warmię i Mazury przenieść na stałe, albo podreperować zdrowie podczas krótszego turnusu. Taką formę pobytu łączącą leczenie i wypoczynek proponuje m.in. Mazurskie Centrum Rehabilitacji Dębowa Góra. Dla osób zmagających się z nowotworem przygotowany został specjalny program rehabilitacji psychoonkologicznej. Dla seniorów – turnus rehabilitacyjny połączony z aktywnym wypoczynkiem. Są też turnusy dla osób po udarze, zawale czy wypadku.

 

Mazurskie Centrum Rehabiltacji

Mazurskie Centrum Rehabiltacji

Zdrowiej w zdrowym regionie

Walory Warmii i Mazur i idea turystyki zdrowotnej uzupełniają się, nic więc dziwnego, że ta dziedzina stała się oficjalnie jednym z czterech głównych kierunków rozwoju regionu. Jest częścią specjalizacji zawartej pod szerszym hasłem „zdrowe życie”, która oprócz działań związanych z turystyką zdrowotną, obejmuje m.in. technologie i usługi medyczne oraz ochronę środowiska. A że inwestycje realizujące ideę zdrowego życia mogą liczyć na szczególne wsparcie samorządu województwa i unijne fundusze, wkrótce oferta dla turystów chcących połączyć leczenie z rekreacją będzie jeszcze atrakcyjniejsza. Już dzisiaj region ma renomę jeśli chodzi o usługi stomatologiczne, okulistyczne, specjalistyczne zabiegi chirurgiczne, rehabilitacyjne czy medycynę estetyczną.

  • Tekst: Magdalena Spiczak-Brzezińska
  • Obraz: arch. Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap, arch. Przystań Hotel & Spa, arch. Folwarku Łękuk, arch. Mazurskie Centrum Rehabilitacji, Fb Lidzbark Warmiński