Pomysł na biznes może zrodzić się w każdym momencie – podczas rozmowy ze znajomymi, picia herbaty czy szkolenia. Jednak sam pomysł to za mało, potrzebne jest działanie. Startupy z projektu Speed Up Your Business po raz kolejny pokazały, że wystarczy chcieć.

Speed Up Your Business- szansa na powodzenie własnego biznesu

33 startupy z Warmii i Mazur wzięły udział w projekcie Speed Up Your Business, który od 2020 roku realizuje Bank Żywności w Olsztynie. W ostatniej trzeciej edycji, która wciąż trwa, jest 11 firm. Każda z nich zgłosiła się do projektu z własnym pomysłem na biznes. W przygotowanych produktach i usługach zawarły całą swoją wiedzę i doświadczenie. Niezależnie od branży postawiły na innowacje – nowoczesne rozwiązania pojawiły się m.in. w zakresie oszczędzania i zarządzania finansami, budowania domów, projektowania maszyn, a nawet branży kreatywnej. Jednak aby to osiągnąć młodzi przedsiębiorcy potrzebowali wsparcia ekspertów. Właśnie dlatego zgłosili się do projektu.

Speed Up Your Business- przykłady biznesów, które skorzystały z projektu i osiągnęły sukces

– Wzięłam w nim udział za namową znajomych, innych przedsiębiorców, którzy znali program i dzięki niemu zyskali zupełnie nowe spojrzenie na swoją działalność. Wspaniale się rozwinęli podczas współpracy m.in. z dedykowanym, doświadczonym managerem inkubacji – podkreśla Marta Milewska, twórczyni marki Pani Jesień Naturalnie, która specjalizuje się w przygotowywaniu mieszanek z regionalnych ziół i owoców. W ramach projektu jej mieszanki zostaną poddane badaniom mikrobiologicznym. – Tym akurat nie wszyscy mogą się pochwalić. Bezpieczne, przebadane i potwierdzone odpowiednimi dokumentami zioła będą unikatowe w regionie – dodaje.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Wyjątkowe będą też kafle ceramiczne przygotowane przez Annę Wojszel – tradycyjnie wypalane w ceramicznym piecu, zawierające w sobie ducha regionu, ozdobione motywami warmińsko-mazurskich roślin i pejzaży. Artystka z Wipsowa znana jest w regionie z finezyjnego malowania przystanków autobusowych. Dzięki niej zyskują klimatyczną, warmińską estetykę. – Do projektu przyszłam z nowym pomysłem, tym razem ceramicznym. Kafle warmińskie jako dekory do projektów wnętrzarskich i nie tylko. Mocno inspirowane warmińsko-mazurską przyrodą. Poznałam tu wielu wspaniałych ludzi z głowami pełnymi pomysłów. Otrzymałam wsparcie marketingowe, promocyjne, prawne, księgowe – wylicza. – Dzięki projektowi szerzej zaczęłam patrzeć na swój biznes i teraz wiem, w którym kierunku mam się rozwijać.

Specjaliści pomogą wdrożyć biznes w życie

Specjaliści świadczący usługi w ramach Programu Rozwoju Przedsiębiorstw „spinają” wszystkie działania startupów, dzięki czemu finalnie na rynek trafiają profesjonalne usługi i produkty. W trzeciej edycji programu można znaleźć wiele artystycznych firm, ale nie brakuje w nim też technologicznych nowinek, jak np. bloczków z konopi siewnych do budowania domów. – To ekologiczna alternatywa dla bloczków betonowych i ceramicznych oraz styropianu. W połączeniu z wapnem są siedem razy mocniejsze od betonu, w pełni biodegradowalne, wodoodporne, odporne na pleśń – wymienia zalety Rafał Jurkowski, inżynier budownictwa, który wraz z Łukaszem Miroszem tworzą startup Success Way. Działają w duchu ekologii i powrotu do korzeni, pokazując, że to, co polskie, jest zdrowe, najwyższej jakości, ekologiczne i ekonomiczne.

Wyjątkowy startup MoMoney

W kwestii ekonomii zaś wiele do zakomunikowania ma startup MoMoney. Tworzy aplikację do planowania i zarządzania budżetem. – Markę MoMoney stworzyliśmy z myślą o osobach, które chcą świadomie zarządzać swoimi finansami – nie tylko patrzeć wstecz, ale przede wszystkim planować i oszczędzać – wyjaśnia Maciej Helbrecht, jeden ze współtwórców MoMoney.

Tekst: Ewelina Zdancewicz

Speed Up Your Business

Projekt Speed Up Your Business realizowany przez Bank Żywności w Olsztynie współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014–2020.

Finał trzeciej i ostatniej edycji – 14 marca 2023 roku / Demo Day / Kuźnia Społeczna w Olsztynie

Firmy trzeciej edycji projektu: Success Way Sp. z o.o. • Pracownia Artystyczna Ekologia Anna Wojszel • Manez Sp. z o.o • Momoney Sp. z o.o • Piotr Wasyluk Projektowanie Kreatywne • Pani Jesień Sp. z o.o • Ale Balony Team Sp. z o.o • Lifebalance Sp. z o.o • Kreatywna Przestrzeń Artystyczna L&XV Fifty&Fifteen Beata Salata • „I ambroziak” Piotr Ambroziak • 3D Projekt Łukasz Zielonka