Podcast – słowo, które zagospodarowało przestrzeń medialną. Regularnie słucha ich co trzeci internauta, a co piąty włącza go przynajmniej raz w tygodniu. Podczas spaceru po lesie ze słuchawkami w uszach, piekąc ciasto, albo leżąc błogo na kanapie możesz w szybkim czasie mieć wyjaśnione tematy, które nurtują cię, ciekawią, a wręcz masz wrażenie, że są stworzone pod ciebie, twoje zainteresowania, rozwój za którym podążasz, albo pasję, która pochłonęła cię bez granic. Oto przegląd ciekawszych podcastów z Warmii i Mazur przygotowany przez Kacpra Małachowicza. 

Przystępując do tworzenia materiału o przeglądach podcastów z Warmii i Mazur, miałem wyobrażenie cyfrowego nieba pełnego chmur z bazami dźwięków o różnej tematyce. Jako głos młodego pokolenia mogę stwierdzić, że radio i schematycznie ułożone audycje przeplatane muzyką oraz newsami to już za mało. Szukamy ścieżek dźwiękowych do wyboru. Tak jak wcześniej wyszliśmy poza schematy ramówki telewizyjnej i zwróciliśmy się ku platformom streamingowym jak chociażby Netflix, tak teraz szukamy dźwięków na życzenie, dostosowanych do naszego nastroju, zainteresowań, wykonywanej profesji.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Medioznawca i też twórca podcastu dr Miłosz Babecki z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie twierdzi, że podcast i jego odbiór są pod pewnymi względami podobne do seriali i sposobu ich oglądania na platformach streamingowych, albo do materiałów dostępnych w serwisach typu YouTube. – Podcastów, które zazwyczaj trwają od kilku minut do nawet półtorej godziny, możemy słuchać wtedy, kiedy mamy ochotę i – co równie ważne – w kolejności, w jakiej chcemy, robiąc przy tym też coś innego. To ich najważniejsze zalety.

Jeździmy samochodami, uprawiamy sporty i w każdym z tych przypadków oglądanie czegoś na YouTube czy z ekranu telewizora albo komputera w ogóle jest niemożliwe lub bardzo trudne. Podcast nie ma takich ograniczeń. Wystarczy smartfon i mamy dostęp do wiedzy na dowolny temat: o ekonomii, polityce, serialach, nierozwiązanych zagadkach detektywistycznych czy komputerach i grach wideo – opisuje dr Babecki.

Dorzućmy jeszcze aspekt psychologiczny podcastów. Ponieważ żyjemy w czasach tak wielu bodźców wizualnych i dźwiękowych, nasuwa się pytanie: gdzie jest granica korzystania z form cyfrowych? Według Martyny Dutkiewicz, psycholożki i psychoterapeutki, te granice każdy ma własne. – Warto wsłuchać się w nasze ciało, bo to ono daje nam znać, że coś jest nie tak w przypadku przebodźcowania.

Jeżeli będziemy zwracali uwagę na sygnały, które wysyła nasz organizm i starali się obserwować siebie holistycznie, to zauważymy, gdzie owa granica się znajduje – zauważa Martyna Dutkiewicz. – Np. czy nasza głowa jest już ciężka od tego co się działo, czy jest głodna nowości, wtedy można zdecydować czy wybieramy ciszę albo kolejny odcinek ulubionego podcastu.

Czy psycholog poleca podcasty? – Jak najbardziej. To jak dostęp do bogatej biblioteki, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Słuchając ich zwracajmy też uwagę na nasze samopoczucie. Przykładowo: jeżeli podczas słuchania podcastu odczuwamy zaciekawienie, jest on dla nas inspirujący i w efekcie robimy coś pozytywnego, to można się z tego tylko cieszyć. Ale kiedy nasze myśli galopują jak szalone i kończy się to bólem głowy, warto się zastanowić, czy to co robię, faktycznie mi służy.

Tekst: Kacper Małachowicz 

Oto podcasty z Warmii i Mazur – ciekawe, które was zainspirują?

ASTRONOMIA DLA ZABIEGANYCH

  • Twórca: Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
  • Tematyka: astronomia
  • Gdzie słuchać: https://open.spotify.com/show/3CSGkAvY1X9hKUa3o5krDc?si=3d4a51a4303c41ff

O astronomii – krótko, zwięźle i na temat. Bez naukowego bełkotu poznacie najróżniejsze astronomiczne ciekawostki, m.in. o energii słonecznej, zjawiskach na słońcu, kanałach na Marsie czy o czarnej dziurze oraz odkryjecie w skrócie Układ Słoneczny. Jest nawet odcinek o Mikołaju Koperniku. Dla nas strzał w dziesiątkę – materiał udowadnia, że astronomia może być interesująca i nieskomplikowana, a tematyka doskonale wpisuje się w trwający Rok Kopernikański.

CHARAKTERNIK TEN KOPERNIK

  • Twórca: Marek Lewiński
  • Tematyka: życie i twórczość Mikołaja Kopernika
  • Gdzie słuchać: https://open.spotify.com/show/44AOc04GRFmGXHlFhDaPdU?si=HJkJbX78QEKnEY30U5S9WA&nd=1

O Koperniku czytaliśmy już naprawdę wiele. A może warto o nim posłuchać? Podcast Marka Lewińskiego o przewrotnej nazwie „Charakternik ten Kopernik” wychodzi poza granice samej astronomii. Dowiadujemy się dużo więcej o życiu i działaniach astronoma: w polityce, medycynie, kartografii, ekonomii, a nawet o jego literackich dokonaniach. Duży plus za zwięzłą formę podcastu. Odcinki trwają 3–5 minut i w pigułce możemy poznać ciekawostki z życia Kopernika.

FACETKA OD STRESU

  • Twórca: Agnieszka Ewald
  • Tematyka: rozwój osobisty, techniki relaksacyjne
  • Gdzie słuchać: https://open.spotify.com/show/1s9xlasn4m8qsXwfvwOr7w

Podcast trenerki i coacha Agnieszki Ewald wprowadza w świat relaksacji i self-care. Można skorzystać z relaksacji na dobry dzień lub na dobrą noc oraz zapoznać się z konkretnymi technikami relaksacyjnymi, jak np. z treningiem autogennym Schultza czy z progresywną relaksacją mięśni metodą Jacobsona. W serii „Antystresowe pogadanie” Agnieszka rozmawia z zaproszonymi gośćmi o emocjach, uczuciach, wdzięczności, jodze czy problemach nastolatków. Podcast odpowiada na potrzeby współczesnego człowieka, który ciągle pędzi i jest zestresowany. Praktyczna wiedza o emocjach w pigułce i świetna okazja, by poczuć slow life.

KILKA PYTAŃ

  • Twórca: Aneta Pastuszka
  • Tematyka: Kultura, historia, wydarzenia
  • Gdzie słuchać: https://open.spotify.com/show/7olL0cdiCAIw4YDvwxFjhy?si=8fdf6f2ab74d455f

Po wysłuchaniu kilku odcinków i przeglądzie tematów poruszanych przez Anetę, wyłania się interdyscyplinarność tego podcastu. To zdecydowanie jego najmocniejsza strona. „Kilka pytań” to właśnie splot pytań, ciekawostek, opinii z zakresu kultury, zdrowia, historii, edukacji czy aktualnych wydarzeń z kraju i świata. Zawsze nowy gość oraz temat z innej beczki. Siła kobiet, zaburzone napięcie mięśniowe u dzieci, miejski monitoring w Elblągu czy np. co zrobić z niechcianym prezentem – to tylko kilka z mnóstwa tematów poruszanych przez Anetę. Posłuchaj i odkryj ich więcej.

LEJDI GADA

  • Twórca: Karolina Rogóz-Namiotko
  • Tematyka: historie wyjątkowych kobiet
  • Gdzie słuchać: http://www.uwmfm.pl/news/1991/czytaj/11040/lejdi-gada-odcinek-180.html

Lejdi Gada to audycja radia UWM FM, której możemy słuchać w środy po godzinie 18:00. Audycja po emisji na antenie jest też publikowana w formie podcastu na stronie radia i na fanpage’u Karoliny, dziennikarki, ceramiczki, matki. Lejdi Gada to materiał o kobietach, ale nie tylko dla kobiet. Każdy odcinek to nowa historia jednej z nich, która opowiada o swoich pasjach, pracy i życiu. Stąd w audycji są żołnierki, psycholożki, kucharki, krawcowe, przedsiębiorczynie, prezeski, a nawet duchowne. Podcast pokazuje, że wokół nas żyją prawdziwe bohaterki, które często przeszły niełatwą drogę, a teraz inspirują do zmian. Słowem: dla każdego, kto szuka inspiracji w drugim człowieku.

MADE IN WARMIA & MAZURY

  • Twórca: Magazyn MADE IN Warmia&Mazury
  • Tematyka: lifestyle, Warmia i Mazury
  • Gdzie słuchać: https://open.spotify.com/show/2RLOWx6WgTBmea5ximi8mk

Jesteśmy magazynem, który wychodzi poza granice prasy, dlatego otwieramy się na nowe kanały komunikacji z czytelnikami. Najnowszym projektem jest podcast MADE IN Warmia & Mazury, pierwszy taki o Warmii i Mazurach – o biznesie, kulturze, stylu życia, ciekawych ludziach i wyjątkowych miejscach. Premierowy odcinek wyemitowaliśmy we wrześniu ub. roku. Swojego głosu użyczyła sekretarz redakcji Wioleta Zalewska, zawodowa lektorka i doświadczony radiowiec. Czyta wybrane artykuły z danego numeru, opowiada baśnie i legendy, odkrywa ciekawostki o regionie, prowadzi przez szlaki Warmii i Mazur. Jak zapowiada każdy odcinek – „Życie w rytmie slow, biznes w otoczeniu natury, kultura swobodnie tworzona. Czytać nas to przyjemność, a słuchać to prawdziwy luksus”.

MENTORKA MARKETINGU

  • Twórca: Sylwia Dębowska-Lenart
  • Tematyka: biznes
  • Gdzie słuchać: https://open.spotify.com/show/0CXDKvd3xT1rvtbrGbrb4l

Sylwia Dębowska-Lenart – marketerka, przedsiębiorczyni i trenerka tworząca podcast przydatny dla osób, którzy prowadzą biznesy w trudnych i ciągle zmieniających się czasach. Poznajemy niełatwą sztukę budowania marki, przybliżane są nowe potrzeby konsumentów oraz codzienne wyzwania przedsiębiorców. Spośród poruszanych tematów można wymienić np. jak tworzyć treści viralowe, jak projektować usługi, które pokochają klienci, jak świetnie prezentować się przed kamerą albo jak podcasty mogą zbudować markę osobistą. Podcast pokazuje nowe oblicze przedsiębiorcy, nie tylko od strony pieniędzy, tabelek, wykresów, ale przede wszystkim od strony marki składającej się z wielu cech osobowości i umiejętności.

Podcasty z Warmii i Mazur – jeszcze więcej podcastów

MET@PHOR_GAMES

  • Twórca: Miłosz Babecki
  • Tematyka: gry wideo, serious games, impact games
  • Gdzie słuchać: https://open.spotify.com/show/5ujdsgHquGftQoDW099TTS

Pierwszy polski podcast w całości opowiadający o grach wideo. Tematy poruszane w nim są przełomowe, ponieważ obalają krzywdzący stereotyp, że wspomniane gry wideo to pożeracze czasu i dostarczają tylko rozrywki. Zaintrygował nas obszar serious games (gry poważne) oraz impact games, czyli gry społecznego oddziaływania, którym dużo uwagi poświęcone jest w podcaście. Okazuje się, że istnieją takie, które tworzy się po to, by uwrażliwić kogoś na coś, walczyć ze złymi nawykami albo np. wspomóc w powrocie do zdrowia czy w rehabilitacji po przebytych chorobach. Podcast intrygujący i jedyny w swoim rodzaju.

O PRZYSZŁOŚCI TERAZ

  • Twórca: Marek Lewiński, Gosia Sadowska, Przemysław Getka
  • Tematyka: technologia, futurystyczne wizje świata
  • Gdzie słuchać: https://open.spotify.com/show/5gncVIyl1veWfbpUyc4Omp?si=86b38f6400364e3b&nd=1

Futurologiczny podcast „O Przyszłości Teraz” to projekt dziennikarzy Radia Olsztyn: Marka, Gosi i Przemka. Możemy posłuchać nie tylko o tym, co ważne dzisiaj, ale jak może wyglądać świat w przyszłości. Prowadzący nie pokazują lukrowanej przyszłości, zależy im na krytycznym punkcie widzenia. Szukają zalet i wad rozwoju technologicznego. Mimo to podcast nadal zachowuje przyjemną, lifestylową formę, ponieważ słychać, że dla twórców rozmowy z ciekawymi gośćmi są świetną zabawą i intelektualną ucztą. Podcast porusza takie tematy, jak np. pojazdy autonomiczne, komputery kwantowe czy to, co będziemy jeść w przyszłości albo jaki będzie świat za 30 lat. A my, tu i teraz, polecamy skok w przyszłość.

POLSKI NA WYNOS

  • Twórca: Anna Makarewicz
  • Tematyka: ciekawostki o języku polskim
  • Gdzie słuchać: https://open.spotify.com/show/5eYEoPy2hFJN2UImIRw3W4?si=blBF0deJQQOy5lx0GxInSg&nd=1

Wszystko zaczęło się od audycji „Polski na Wynos” na antenie radia UWM FM w marcu ub. roku. Od stycznia jest ona serwowana również na Spotify. Projekt stworzyła Ania Makarewicz, absolwentka polonistyki oraz kierunku analiza i kreowanie trendów, obecnie studentka dziennikarstwa, na instagramie znana jako @babka_od_polaka. Podcast udowadnia, że o polszczyźnie można opowiadać krótko i zwięźle w postaci ciekawostek językowych. Wystarczy 2–5 minut, aby poznać pochodzenie danego słowa, zwrotu czy frazeologizmu. „Polski na Wynos” to wartościowy projekt – język polski można zabrać na wynos, cokolwiek robisz i gdziekolwiek się znajdujesz.

SŁOWA NA DROGĘ – CYKL O WARTOŚCIACH

  • Twórca: Kasia Taperek, Aga Kacprzyk
  • Tematyka: lifestyle, psychologia, ludzie
  • Gdzie słuchać: https://open.spotify.com/show/6m2WPgUIEOl298Tkv3blsS

Kasia, tworząca markę Swoją Drogą i Aga, działająca pod szyldem Słowo Daję, wystartowały w lutym z ciekawym projektem dotyczącym rozmów o wartościach. W każdym odcinku na kanapę zapraszana jest inna wartość. Do tej pory możemy posłuchać dyskusji o prestiżu, wolności oraz autentyczności. Po wysłuchaniu trzech pierwszych odcinków podcastu przychodzą do głowy różne przemyślenia, np. jakie wartości ma współczesny świat i w jaki sposób one się objawiają. Możemy też dokonać redefinicji wyznawanych przez nas wartości albo poznać ich zupełnie nowe oblicza. Projekt o dużym potencjale łączący psychologię, lifestyle i tematykę społeczną. Czekamy na kolejne wartości na kanapie.

WARMIA BIKE

  • Twórca: Przemek Lenart
  • Tematyka: jazda na rowerze, Warmia i Mazury
  • Gdzie słuchać: https://open.spotify.com/show/1fJfStMBKHukaTR8c7Ozm0?fbclid=IwAR3sOYaN1vOUOnFD5YjarsU_p2WG6E52DeAJZd8Ww6BO2dG1NRFjuPkvdxw

Warmia Bike to podcast propagujący jazdę na rowerze jako formę aktywności i sposobu na życie po warmińsko-mazurskich ścieżkach i trasach. Przemek Lenart połączył promowanie piękna naszego regionu z zamiłowaniem do jazdy na dwóch kółkach, czyli zdrowego stylu życia. Dzięki temu podcast nie jest tylko dla rowerzystów, ale również dla osób, których po prostu interesuje odkrywanie Warmii i Mazur. Warmia Bike odsłania ciekawe pomysły na wycieczki oraz dostarcza wiedzy, której nie wyczytamy z książek. Do studia zapraszani są goście z doświadczeniem zdobytym podczas jazdy po trasach regionu. Podcast idealny na planowanie wojaży w nadchodzącym sezonie letnim.

WASZA UWAŻNOŚĆ – MINDFULNESS & COMPASSION

  • Twórca: Marta Markocka-Pepol
  • Tematyka: rozwój osobisty, techniki medytacyjne – mindfulness i compassion
  • Gdzie słuchać: https://open.spotify.com/show/0d9WRwk3YKW9CoNRnPGzCz

Marta Markocka-Pepol, certyfikowana nauczycielka medytacji mindfulness (uważności) oraz compassion (medytacji współczucia) stworzyła przestrzeń, w której możemy się poczuć w porządku, w chwili obecnej, bez zbędnego analizowania i ciągłej potrzeby osiągania celów, robienia czegoś konkretnego. Po prostu bycie tu i teraz. Tyle i aż tyle. A jak być tu i teraz? Marta w swoim podcaście opowiada o medytacji oraz sama ją prowadzi. Jej spokojny, ciepły głos, pomaga się odprężyć. Gdy czujecie zmęczenie codzienną gonitwą, posłuchajcie tego podcastu. Może będzie on tym, czego tu i teraz potrzebujecie. Słuchawki, dobra kawa i połączenie z własnym ja.

TO WSZYSTKO JEDNOŚĆ

  • Twórca: Joanna Słota, Julitta Czajkowska, Mateusz Dąbrowski
  • Tematyka: zdrowie, medycyna, rozwój osobisty
  • Gdzie słuchać: Bitly.pl/nrft6

Wszystko Jedno to najmłodszy podcast w naszym zestawieniu. Widzimy w nim drzemiący potencjał. W pierwszym odcinku fizjoterapeuci Julitta Czajkowska i Mateusz Dąbrowski wraz z dziennikarką Joanną Słotą rozmawiają o tym czy fizjoterapia może pomóc w układaniu życiowych puzzli. Koncepcja podcastu zapowiada się obiecująco. Mamy wyruszyć w podróż po ścieżkach ludzkiego organizmu i zrozumieć to, że wszystkie aspekty ciała i umysłu są ze sobą połączone. Audycja doskonale wpisuje się w obecny kierunek leczenia w psychologii i fizjoterapii, by patrzeć na człowieka holistycznie, jako jeden mechanizm, gdzie ciało oddziałuje na duszę i na odwrót. Czyli – idealnie skrojony na dzisiejsze czasy.

Podcasty subiektywnie wybrał i ocenił: Kacper Małachowicz