Dawny budynek rejencji, Pałac Młodzieży, a już niedługo Plater House. Śródmiejska ulica Emilii Plater w Olsztynie zyska kolejny obiekt, który wyróżni ją na pokolenia. Wyobraźnia już wiele podpowiada.

Plater House – powrót świetności istotnej ulicy

Jeszcze w połowie XIX wieku, w miejscu, gdzie zaczyna się dzisiejsza ulica Emilii Plater w Olsztynie, rozpościerał się pokaźny staw. Ścisłe centrum miasta było co prawda blisko, ale o śródmiejskim rozmachu tego miejsca nie było jeszcze mowy. Jednak gdy w 1908 roku przy posesji oznaczonej dziś numerem 1 rozpoczęto budowę siedziby olsztyńskiej rejencji, miasto gwałtownie zyskało na znaczeniu i stało się kluczowym, obok Królewca, ośrodkiem ówczesnych Prus Wschodnich.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Plater House – 100 m od słynnej lokalizacji

Monumentalny gmach, w którym obecnie mieści się główna siedziba Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny, robi wrażenie do dziś. W latach 60. kręcono tu nawet jeden z odcinków „Stawki większej niż życie” z Hansem Klossem.

Niespełna 100 m od tej słynnej lokalizacji rozpocznie się wkrótce budowa wyczekiwanej inwestycji o niespotykanym dotąd w Olsztynie standardzie w budownictwie mieszkaniowym – Plater House.

Plater House- ponadczasowa architektura w dążeniu do piękna i komfortu

Jego ponadczasowa architektura, która odnosi się z szacunkiem do otoczenia, ma zachwycać zarówno wyglądem, jak i funkcjonalnością. Proporcje bryły, szlachetna faktura użytych materiałów, precyzja detali oraz jasno zakreślone granice prywatności to wynik projektowania w zgodzie z potrzebami człowieka – nie tylko tymi podstawowymi, ale również wynikającymi z dążeniem do piękna i komfortu.

Inspiracją dla architektury obiektu było z jednej strony jego otoczenie – ciekawe ulokowanie na skarpie między Parkiem Centralnym, a kameralną ulicą Emilii Plater z objętym ochroną szpalerem starych drzew. Z drugiej zaś strony jest to centrum Olsztyna z przedwojennymi budynkami o atrakcyjnych fasadach. – Dlatego zdecydowaliśmy się na prostą ceglaną elewację o bardzo zdyscyplinowanym rytmie okien. Aby nie zdominować otoczenia, podzieliliśmy budynek na dwie kaskadowe bryły. Taki układ pozwolił też na utworzenie na patio półprywatnej przestrzeni dla mieszkańców, opadającej tarasowo w kierunku Parku – opowiada Piotr Mikulski-Bąk, główny projektant apartamentowca, wspólnik Autorskiej Pracowni Architektonicznej Studio-Projekt.

– Plater House zmieni wyobrażenie na temat apartamentów klasy premium w stolicy Warmii i Mazur – nie ma wątpliwości Andrzej Bogusz, prezes ARBET Investment Group. – To będzie doskonała przystań dla tych, którzy na terenie Olsztyna szukają nieruchomości ekskluzywnej i unikatowej.

Plater House – niekończąca się lista atutów

A lista jej atutów jest imponująca. Do dyspozycji mieszkańców mają być strefa SPA z sauną, aromaterapią i stanowiskiem do masażu, sala klubowa z bilardem, kącikiem kawowym i strefą cichej pracy, a także klub dziecięcy z atrakcjami dla całych rodzin. – Projektując strefy dla mieszkańców oraz ciągi komunikacyjne Plater House inspirowaliśmy się najnowszymi trendami w projektowaniu wnętrz kameralnych, luksusowych hoteli – podkreśla Kamila-Ruszkiewicz-Bogusz, autorka projektów wnętrz części wspólnych i apartamentów Plater House. – Ważną rolę odgrywa nastrojowe oświetlenie, mnogość faktur, wyważone proporcje. Zadbaliśmy o to, aby przestrzeni wspólnych można było doświadczać wieloma zmysłami, nie tylko wzrokiem, ale także dotykiem, słuchem, zapachem. Wraz z inwestorem za cel postawiliśmy sobie, aby przebywanie w budynku już od progu koiło zmysły i otulało poczuciem komfortu.

Miejsca dla diety pudełkowej, a nawet do mycia psa po spacerze

Obiekt ma być wyposażony w efektowne lobby oraz pokój paczek z lodówkami, do których zaraz po dostawie trafią przesyłki z tzw. dietą pudełkową. Na zewnątrz znajdzie się nawet miejsce do mycia czworonogów po spacerze. Projekt przewiduje m.in. pomieszczenie do ładowania rowerów i hulajnóg ze specjalną stacją napraw, a także możliwość montażu ładowarek elektrycznych w hali garażowej, która będzie monitorowana.

Arbet zmieni wyobrażenie o inwestycjach premium w regionie

Najważniejsze mają być jednak same apartamenty. Każdy wyposażony m.in. w klimatyzację, ogrzewanie podłogowe czy zewnętrzne, automatyczne screeny okienne, które w upalne dni pomogą uchronić przed zbyt mocnym słońcem. Wszelkie instalacje mają być zintegrowane w inteligentnym systemie smart home, z możliwością rozbudowy o wybrane przez nabywcę funkcjonalności. – Ze względu na prestiż inwestycji zależało nam na indywidualnym i kompleksowym przedstawieniu oferty Plater House. Stąd pomysł na zaprezentowanie lokali z wykorzystaniem m.in. animacji, dzięki którym klienci będą mieli pełen obraz inwestycji, włączając w to widoki z okien, wielkość przeszkleń, rozwiązania techniczne oraz wyobrażenie przestrzeni apartamentów – dodaje inwestor.

A widoki z tarasów i patio już działają na wyobraźnię – u stóp zbocza jest ciągnąca się zieleń Parku Centralnego, zaś w tle sylwetki najważniejszych zabytków miasta.

 • PLATER HOUSE
 • Liczba apartamentów: 72
 • Metraże: 35-120 mkw
 • Zakończenie budowy: 2025/26
 • Tekst: Renton Media
 • Obraz: Archiwum Arbet – wizualizacje poglądowe
 • ARBET INVESTMENT GROUP
 • Biuro sprzedaży mieszkań
 • Olsztyn, ul. Budowlana 3
 • tel. 697 611 323
 • mieszkania@arbet.olsztyn.pl
 • www.arbetolsztyn.pl