Mamy wicemistrzów świata zespołów serwisowych – po wielki sukces w najsłynniejszych i najstarszych branżowych zawodach sięgnęła ekipa z serwisu Volvo w Olsztynie.

Mistrzowie z Volvo Olsztyn pokonali pięć tys. ekip z całego świata

Pokonali w tegorocznej edycji pięć tys. ekip z całego świata, by w finale o przysłowiowy włos ustąpić jedynie zespołowi z USA. Trio z serwisu Volvo w olsztyńskim Nord Auto sięgnęło po historyczny triumf, jakiego polskie ekipy serwisowe nigdy przedtem nie zdobyły: Robert Głusiecki (technik diagnosta, od 8 lat w Nord Auto), Piotr Pisanko (kierownik działu części, od 12 lat w Nord Auto), Mariusz Bieniasz (doradca techniczny, od 10 lat w Nord Auto).

Z trofeami wrócili z Göteborga, stolicy marki Volvo, która w 1957 roku stworzyła konkurs dla mechaników. Owszem, by między sobą rywalizowali, ale tak naprawdę idea jest głębsza i wpisująca się w misję marki – zachęcanie do rozwoju oraz budowanie ducha zespołu i dumy. Wysoko wykwalifikowani i zmotywowani fachowcy umożliwiają bowiem serwisom Volvo diagnozowanie usterek „za pierwszym razem” oraz rozwiązywanie problemów w szybkim czasie i zgodnie z wysokimi standardami.

Konkurs VISTA

Od 1977 roku konkurs zmienił formułę na międzynarodową i znany jest pod nazwą VISTA (od Volvo International Service Training Awards), przyciągając każdego roku 15–20 tys. uczestników. Dzięki tak szeroko zakrojonej inicjatywie Volvo przykłada się do postrzegania przez klientów jakości obsługi ich serwisów. Sami szefowie konkursu podkreślają zaś, że to coś więcej niż współzawodnictwo – to hołd dla pracy zespołowej i talentu.

Wywiad, diagnoza, jak u lekarza

Kiedy do serwisu przyjeżdża samochód z usterką, trzeba często zrobić wywiad niczym lekarz podczas wizyty chorego. Rokowania naprawy też zależą od trafnej diagnozy. Tak wygląda teoria. A mistrzowska praktyka? – Zawody to nie tylko wiedza i talent w naprawianiu aut, znajomość historii stosowanych rozwiązań w konkretnych modelach, ale też logiczne myślenie pod presją czasu i inteligencja, dlatego na konkursie mieliśmy tak dziwne zadania jak zbudowanie najwyższej wieży z paczki makaronu spaghetti – obrazuje Piotr Pisanko. – Albo po wysłuchaniu bajki o zepsutym aucie, w której opowiada się nawet takie niuanse jak kolor przejeżdżającego autobusu, wychwytywano umiejętność wnikliwego słuchania i analizowania treści, co z pewnością przekłada się na uważne gromadzenie uwag klientów, kiedy próbują opisać zaistniały problem.

Trio z Volvo Olsztyn od dłuższego czasu osiąga sukcesy

Trio olsztyńskich mistrzów dociera się jako ekipa od dłuższego czasu – już cztery lata temu zajęli 4. miejsce w Polsce. Żeby w tym roku dotrzeć do światowego finału, wygrali wszystkie etapy krajowe. Do stolicy Volvo zjechało 37 najlepszych teamów świata. Część praktyczna skupiona była już na usterkach, takich samych dla wszystkich i w identycznych autach – elektrycznych Volvo C40 z zepsutymi klapami bagażnika, problemami z systemami infotainment, mało wydajnymi klimatyzacjami, pękniętymi szybami czy trzeszczącymi drzwiami. – Niektóre usterki były tak spreparowane, by – nawet wspierając się diagnostyką komputerową – wypuścić nas w pole – przyznaje Robert Głusiecki, elektromechanik.

Olsztyński salon Volvo Nord Auto pełen trofeów

Trofea stoją w olsztyńskim salonie Volvo. – Widząc puchary klienci pytają czasem kto i za co je zdobył. Kiedy opowiadam, poza gratulacjami słyszę najczęściej: „cieszymy się, że nasze auta zostawiamy w najlepszych rękach” – przytacza Mariusz Bieniasz. – Fakt, chyba udowodniliśmy, że jesteśmy solidnie przygotowani do pracy.

Erika Kuszlewicz-Masiak, dyrektorka zarządzająca salonem: – Tytuły robią wrażenie i na pewno dodają naszej marce splendoru, choć my i bez konkursu wiemy, że załoga naszego serwisu to mistrzowie świata. Na pewno jest to miły prezent na 20-lecie naszej marki Nord Auto.

  •            Tekst: Rafał Radzymiński
  •             Nord Auto
  •             Olsztyn, al. Warszawska 117d
  •             nordauto-olsztyn.volvocars-partner.pl
  •             Więcej informacji: fb/VolvoNordAuto