Gdzie są najlepsze jarmarki wielkanocne w województwie warmińsko-mazurskim? Każdy ma swoich faworytów, ale w naszym subiektywnym przeglądzie najwyżej plasuje się Święto Wiosny w Węgorzewie oraz Pogrzeb Żuru i Śledzia w Elblągu. To się jednak jeszcze może zmienić…

Warmia i Mazury są ziemią obiecaną twórczych ludzi. Tu przyjeżdżają i zapuszczają korzenie, by wśród przyrody i w spokoju realizować swoje pasje. Dzieła ich rąk – rzemiosło, sztuka, kulinaria – dostępne są zwykle jedynie niewielkiej grupie odbiorców.

Jarmarki, zwłaszcza z okazji świąt, są doskonałą okazją, by odkrywać regionalne skarby i rękodzielnicze perełki.

Olsztyn
7-10 kwietnia, Kuźnia Społeczna, ul. Kuronia

Jarmark Wielkanocny w Olsztynie zacznie się od koncertów – 7 kwietnia wystąpi Cezik i Nutkosfera, a 8 kwietnia Poparzeni Kawą 3 (obie imprezy biletowane).
W sobotę i niedzielę organizatorzy zapraszają na kiermasze z lokalnymi wyrobami spożywczymi i rękodziełem. W programie też Mistrzostwa Gry w Kapsle, gra miejska Szukamy Zajączka oraz koncerty i animacje.

Węgorzewo – 43 Święto wiosny
9 kwietnia, godz. 10-12, Park Etnograficzny nad Węgorapą

Święto Wiosny w węgorzewskim skansenie tradycyjnie w folklorystycznym klimacie. W programie kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej, występy dzieci z wielkanocnymi widowiskami obrzędowymi, warsztaty malowania jajek metodą tradycyjną, warsztaty wykonywania palm wielkanocnych, rozstrzygnięcie konkursu na Gaik i Marzakę

Gołdap – Jajeczko z rzeżuszką 2022
9 kwietnia, godz. 10-15, Park Miejski

Podczas kiermaszu będzie można kupić ozdoby wielkanocne, pisanki, zajączki, baranki, swojskie wędliny, ceramikę, wyroby drewniane, szydełkowe, sękacze, mrowiska, makowce i wiele innych rarytasów. W programie też występy uczestników pracowni Domu Kultury oraz atrakcje dla dzieci.

Szczytno – 1. Jarmark Wielkanocny
9 kwietnia, godz. 12-15, dziedziniec ratusza oraz zamek krzyżacki
Jarmark to okazja by zaopatrzyć się w dekoracje, stroiki, rękodzieło i wiele innych artykułów świątecznych. Dla dzieci przygotowano Wielkanocne Warsztaty Rękodzielnicze (godz. 12-14) oraz konkurs na najciekawsze przebranie wielkanocne.

Uwaga! Jarmark w Szczytnie odwiedzi nas Wielkanocny Zając!

Olsztynek – Olsztynecki Jarmark Wielkanocny
9 kwietnia, godz. 10-14, Targowisko Miejskim (ul. Kościuszki 6)

Na straganach swoje wyroby zaprezentują m.in. rzemieślnicy, piekarze i cukiernicy, lokalni dostawcy oferujący wszelkie ekologiczne wyroby. Zaś jarmarkowa strefa wiosennych inspiracji będzie bogata w prace ręczne wykonywane z sercem i pasją, m.in. szydełkowe serwetki, wiosenne i wielkanocne ręcznie robione dekoracje i palmy. W ramach części artystycznej wystąpią dzieci z lokalnych przedszkoli i szkół oraz zespoły z MDK.

Szczytno – 1. Jarmark Wielkanocny
9 kwietnia, godz. 12-15, dziedziniec ratusza oraz zamek krzyżacki

Jarmark to okazja by zaopatrzyć się w dekoracje, stroiki, rękodzieło i wiele innych artykułów świątecznych. Dla dzieci przygotowano Wielkanocne Warsztaty Rękodzielnicze (godz. 12-14) oraz konkurs na najciekawsze przebranie wielkanocne. Uwaga! Jarmark odwiedzi nas Wielkanocny Zając!

Olsztynek – Olsztynecki Jarmark Wielkanocny
9 kwietnia, godz. 10-14, Targowisko Miejskie (ul. Kościuszki 6)

Na straganach swoje wyroby zaprezentują m.in. rzemieślnicy, piekarze i cukiernicy, lokalni dostawcy oferujący wszelkie ekologiczne produkty. Zaś jarmarkowa strefa wiosennych inspiracji będzie bogata w prace ręczne wykonywane są z sercem i pasją, m.in. szydełkowe serwetki, wiosenne i wielkanocne ręcznie robione dekoracje i palmy. W ramach części artystycznej wystąpią dzieci z lokalnych przedszkoli i szkół oraz zespoły z MDK.

Ostróda – Kiermasz Wielkanocny
9 kwietnia, godz. 11-17, Hala Ostródzkiego Centrum Sportu i Rekreacji

Zakupy i zabawa – tak promują organizatorzy jarmark w Ostródzie. W programie rodzinna aktywność sportowa, dmuchane zjeżdżalnie, gry i zabawy sportowe, warsztaty kreatywno-plastyczne oraz mnóstwo animacji, gier i zabaw, występ zespołu Alna oraz Kapeli Ostródzianie. Nie zabraknie też kiermaszu z wielkanocnymi specjałami.

Kętrzyn – Jarmark Wielkanocny
9-10 kwietnia, godz. 10-16, plac Piłsudskiego przed ratuszem

Wszystko, co kojarzy się z Wielkanocą, pysznie smakuje i wiosennie wygląda – w to zaopatrzyć będzie się można podczas jarmarku w Kętrzynie. W programie też występy artystyczne oraz prezentacja obrzędów wielkanocnych i świątecznych stołów.

Elbląg – Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej – Pogrzeb Żuru i Śledzia
10 kwietnia, godz. 10-17, CSE „Światowid” (Plac Jagiellończyka 1)

Swoje wyroby zaprezentuje ponad 50 wystawców. Na stoiskach czekać na zakup będą produkty żywności naturalnej i tradycyjnej, dekoracje świąteczne, różnego rodzaju pamiątki, rzeźby, ceramika oraz ozdoby nawiązujące do tradycji wielkanocnych.

Bartoszyce – Gminny Jarmark Wielkanocny
10 kwietnia, godz. 10, parking przy Urzędzie Gminy

Kiermasz wyrobów lokalnych twórców, rzemieślników i Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Bartoszyce.

Olecko – 9. Jarmark Wielkanocny
10 kwietnia, godz. 10, Plac Wolności

To cykliczna impreza na której tradycyjnie prezentowane jest i sprzedawane rękodzieło, ozdoby świąteczne oraz regionalne produkty spożywcze. Dodatkowe atrakcje to loteria świąteczna i występy artystyczne zespołów ludowych.

MSB