Jeśli oczy są zwierciadłem duszy, to drewniane okna odzwierciedlają duszę domu.

Roman Jankowski, założyciel firmy Okno-Drew, jest zapalonym kitesurfingowcem. Do tego stopnia, że po świecie podróżuje z deską własnego projektu. By mieściła się w standardowym bagażu, wpadł na pomysł: sprytnie rozkładana na trzy części.
Ta 68-centymetrowej długości deska jest zobrazowaniem filozofii firmy – z dobrego pomysłu można zrobić rzeczy wyjątkowe. Dzisiaj Okno-Drew jest jednym z wiodących w regionie producentów drewnianej stolarki wysokiej klasy.

Pomysł na firmę zrodził się z hobby. Młody Roman Jankowski lubił modelarstwo, potem przerodziło się w stolarstwo. Początkowo zajmował się nim z pasji, by w 1986 roku wraz z żoną Ireną otworzyć już działalność – produkcja eleganckich mebli ogrodowych. Po kilku latach dokupili linię produkcyjną do drewnianej stolarki. Od początku postawili na wysoką jakość, a nie konkurowanie z najtańszymi producentami na rynku. – Porządne drewniane okno i plastikowe okno mają wspólną tylno jedną rzecz: wyraz okno – obrazuje Roman Jankowski.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Z biegiem lat firma rozrosła się zarówno o nowoczesny park maszynowy, jak i fachowców z zakresu obróbki drewna. Każdy projekt Jankowscy traktują indywidualnie i z tym większym zapałem, im bardziej ambitny. Tak było z podjęciem się realizacji marzeń belgijskiego architekta, który kupił w Polsce zamek i wybudował obok niego ultranowoczesny dom z widokiem na Śnieżkę.

Wykonywanie trudnych zadań możliwe jest m.in. dzięki wielofunkcyjności i niezwykłej precyzji pięcioosiowego CNC. To bardzo nowoczesne centrum obróbcze, całkowicie sterowane komputerowo. Pracuje podobnie jak roboty w fabryce samochodowej i jest w stanie zrealizować wizję architekta o niepohamowanej fantazji.

Subtelne logo Okno-Drew można odnaleźć najczęściej na stolarce w zabytkowych kamienicach, stylizowanych domach warmińskich oraz w nowoczesnym budownictwie gdzie inwestor poszukuje wysokiej jakości technologii. W tym temacie rękę na pulsie trzyma syn Michał. Największy nacisk kładzie na energooszczędność oraz wprowadzanie nietypowych systemów. Właśnie w jednej z hal produkcyjnych demonstruje drzwi tarasowe pokryte od frontu czystą taflą szkła. Widać, że wysoka liga. Chwyta za klamkę i wyjaśnia: – Mamy tutaj zamek biometryczny z czytnikiem linii papilarnych. Możemy zakodować linie wszystkich domowników i drzwi otwierać bez kluczy.

Za innowacje Okno-Drew nagradzany był w zasadzie na każdych branżowych targach, również za granicą. Opatentował wiele autorskich pomysłów, jak np. mechanizm składania elewacyjnych witryn, które unosząc się do góry, łamią się na dwie części i tworzą przy okazji a”™la zadaszenie. – Robimy produkt dla kogoś, komu zależy na smaku, jakości i elegancji. Ja zawsze powtarzam, że wstawianie drewnianych okien do budynku to jest wstawianie pierwszego mebla – mówi Roman Jankowski.

By dom wyróżniał się spójną stolarką otworową, rodzina Jankowskich, prócz okien i drzwi wejściowych, rozwinęła portfolio o drewniane segmentowe bramy garażowe. Roman Jankowski wymyślił sam. Łączą w sobie wszystkie elementy nowoczesnych bram (również mają opatentowane rozwiązania) oraz piękno prawdziwego drewna.
Rodzinny biznes poszerzyła też córka Agata, absolwentka architektury krajobrazu. Zajmuje się projektowaniem ogrodów i zieleni wokół domu. Można więc powiedzieć, że firma dba nie tylko o dobre okna, ale i widoki z okien.

Tekst: Michał Bartoszewicz
Obraz: Joanna Barchetto