Bohaterką jej obrazów są zazwyczaj kobiety: antyczne boginie, postaci z legend, pełne emocji portrety. Daria Ostrowska filtruje ich wizerunki przez własną wrażliwość. Może dlatego mają taką siłę oddziaływania, że często zanim obraz wyschnie – znajduje nowego właściciela.

Poznajcie twórczość Darii Ostrowskiej

Kiedy po ukończeniu olsztyńskiej uczelni Daria Ostrowska przeprowadziła się na Podlasie, odkryła tamtejszy świat szeptuch, legend, ikonografii. Pobudziły jej wyobraźnię i wpłynęły na stworzenie malarskich cykli. Jak sama twierdzi, dzięki sztuce poczuła się w nowym miejscu jak u siebie. Choć jej twórczość zmienia się, główną inspiracją pozostaje kobieta i jej emocjonalność. I ta z historii sztuki, i z najbliższego otoczenia.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Daria Ostrowska. Świat przez pryzmat emocji

– Maluję to, co mi bliskie – przyznaje Daria Ostrowska – Patrzę na świat i sztukę przez pryzmat własnych emocji, dlatego łatwiej posługiwać mi się postacią kobiety. Nawet jeśli w niektórych pracach pojawia się mężczyzna obok niej, to zawsze tematem jest ich relacja i uczucia. Sztuka od dzieciństwa była dla mnie formą ucieczki do lepszego świata. W moim wykonaniu jest metaforą nostalgii, nadziei i radości.

Jej pracownię wypełniają pędzle i sztalugi, ale też hurtowe liczby… plastikowych pipet. Służą do tworzenia tysięcy wypukłych kropek na obrazach – specyficznego elementu jej prac m.in. z cyklu „Kamień, który płakał”. Dodają subtelności portretom, tworzą magiczne zasłony, przysłaniają elementy postaci.
– Kiedyś miałam plan, aby używać alfabetu Braille’a w swoich pracach, po to, by mogli je odczytywać ludzie niewidomi – tłumaczy artystka. – To wyzwanie przerosło mnie technicznie, ale pozostał element kropek. Z pomocą dotyku może naprowadzać odbiorcę, ułatwia odczytanie obrazu bez udziału wzroku. A moim bohaterkom dodaje jakby senności i emocjonalnego rozedrgania. Mimo że z założenia nie maluję na zamówienia, ani po to, by sprzedawać, każdy obraz zazwyczaj szybko znajduje swojego właściciela.

Daria Ostrowska informacje o artystce 

(ur. 1986) urodzona w Lidzbarku Warmińskim, ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Olsztynie na kierunku ceramiki artystycznej, Instytut Sztuk Pięknych UWM – dyplom z malarstwa. Jest uczestniczką polskich aukcji młodej sztuki. Jej prace brały udział w wielu wystawach zbiorowych i ekspozycjach Galerii Marchand w Białymstoku czy ProjecArt w Warszawie. Uczestniczka targów sztuki organizowanych przez American Friends of Warsow – Art Fresh Festiwal i Art Nordic w Kopenhadze. Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce.

MECENAS PROJEKTU 

Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego w Olsztynie

CDEF specjalizuje się we wspieraniu przedsiębiorstw i instytucji w procesie ubiegania się o zewnętrzne źródła finansowania inwestycji, a także świadczy pełny zakres usług finansowo-księgowych dla firm.

www.cdef.pl

Tekst: Beata Waś, obraz: arch. prywatne Darii Ostrowskiej