Ciepła, pełna optymizmu, humoru i życiowej mądrości opowieść o wyboistej drodze, jaką czasami trzeba przejść, by w końcu odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Główną bohaterką serialu „Dom nad rozlewiskiem” z 2009 roku jest Małgosia (Joanna Brodzik), doświadczona i ceniona specjalistka z warszawskiej agencji reklamowej. Ma 40 lat, nadal czuje się młoda i pełna sił twórczych, ale otoczenie często nie podziela tej opinii, wmawiając jej, że wkroczyła już w smugę cienia. Po utracie pracy i rozstaniu z mężem porzuca gwar stolicy i wyjeżdża na mazurską wieś, gdzie mieszka jej matka, z którą straciła kontakt w dzieciństwie.

Meandry świata kobiet

13-odcinkowy serial „Dom nad rozlewiskiem” dla TVP1 wyreżyserował Adek Drabiński. – Właśnie zakończyłem zdjęcia do „Rodziny zastępczej”, nie zdążyłem się jeszcze dobrze wyspać, kiedy zadzwonił telefon – wspomina reżyser. – Hubert Jakubowski z ZOOM Production zapytał, czy mam czas i czy byłbym zainteresowany reżyserią serialu. Myślałem, że wyjadę na wakacje, ale kiedy usłyszałem: „Jutro zaczynamy”, prawie spadłem z krzesła. W nocy przeczytałem scenariusz. Skomplikowane meandry świata kobiet były, moim zdaniem, największym walorem „Rozlewiska”.

„Dom nad rozlewiskiem”- Fabuła w kryzysie

Za kanwę scenariusza serialu „Dom nad rozlewiskiem” posłużyła bestsellerowa książka Małgorzaty Kalicińskiej pod tym samym tytułem. Autorka pisała ją w trudnym momencie swojego życia. W czasie pracy nad książką mieszkała sama na Mazurach, w swoim upadłym majątku. – Pisałam jak Balzac – w szlafroku, z grubymi skarpetami na nogach – wspomina.

Po sukcesie pierwszego sezonu, serial doczekał się kontynuacji: „Miłość nad rozlewiskiem” w 2010 roku, „Życie nad rozlewiskiem” w 2011 roku, „Nad rozlewiskiem” w 2012 roku, „Cisza nad rozlewiskiem” w 2014 roku oraz „Pensjonat nad rozlewiskiem” w 2018 roku.

Mazury – piękno i pułapkaMalownicze mazurskie krajobrazy były jednym z największych atutów produkcji. Zdjęcia do serialu realizowano od lipca do października 2009 roku, m.in. w Nastajkach pod Ostródą i Tuławkach. – Mazury to samograj dla filmowca, ale i pułapka. Łatwo zatracić się w banale ich urody – przyznaje reżyser.

Wspomnienia reżysera związane z Mazurami sięgają dzieciństwa, które spędził we wsi Ogonki nad jeziorem Święcajty. Niezwykły klimat serialu podkreśla także muzyka Stanisława Syrewicza, która idealnie oddaje nastrój mazurskich rozlewisk.

Creme de la creme obsady

Produkcja przyciągnęła wybitnych aktorów, takich jak Joanna Brodzik, Maria Pakulnis, Piotr Grabowski, Małgorzata Braunek czy Olga Frycz. To właśnie Małgorzata Braunek, po latach przerwy, wcieliła się w postać Basi Jabłonowskiej – matki głównej bohaterki. – Casting był wyjątkowy. Tę rolę mogła zagrać tylko Małgorzata Braunek – wspomina reżyser.

Potęga ekranu

„Dom nad rozlewiskiem” ukazał także talent aktorów lokalnego teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. Joanna Fertacz stworzyła brawurową rolę Wrońskiej, a Irena Telesz-Burczyk zdobyła ogromną popularność jako matka proboszcza. – Po tej roli zaczepiali mnie nawet za granicą – przyznaje aktorka.

Kiedyś w Rzymie chciałam się schronić przed upałem w jakimś zaułku i dopadła mnie wycieczka polskich pielgrzymów. Musiałam pozować do zdjęć z każdym z osobna, bo byli z różnych parafii. Udział w filmach to nie tylko rozpoznawalność, ale też zastrzyk finansowy – jeden dzień zdjęciowy to miesięczna pensja aktora w teatrze.

Sukienka drugiego sezonu

Z realizacją serialu wiąże się anegdota. – Do Olsztyna jechałem z producentką Kasią Kalicińską – wspomina reżyser. – Był sakramencki upał. Katarzyna miała na sobie zwiewną żorżetową sukienkę i wielkie, słoneczne okulary na nosie. Nagle prowadzony przez nią samochód parsknął, kichnął i znieruchomiał. Po kilku nieudanych próbach odpalenia silnika ruszyła po pomoc, z gracją wyskoczyła z samochodu na jezdnię, nie zauważyła jednak, że w tej samej chwili silny podmuch wiatru zerwał z niej żorżetową sukienkę. Ja zbaraniałem. A ona jakby nie zdawała sobie sprawy, że stoi na zatłoczonej, pędzącymi samochodami drodze jedynie w bieliźnie i okularach, i bezradnie wymachuje ramionami. Mijające ją pojazdy trąbiły jeden przez drugiego, niektórzy kierowcy gwizdali, inni bili brawo. I dokładnie tak zaczynał się potem drugi sezon sagi „Nad rozlewiskiem”…

Tekst: Beata Waś, konsultacje merytoryczne: Bogumił Osiński
Obraz: Materiały producenta filmu

Mecenas projektu:

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy

wspiera twórców realizujących w regionie filmy fabularne i seriale telewizyjne, dokumenty i animacje. 

Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych

Olsztyn, ul. Parkowa 1

www.funduszfilmowy.warmia.mazury.pl