
XV Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy, Bałdy (gm. Purda)
Zapraszamy na 15. już edycję Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy do Bałd w gminie Purda: sobota, 1 lipca 2023, początek w samo południe. Spotykamy się na Szlaku Świętej Warmii, na wielkiej łące pod lasem, nieopodal Traktu Biskupiego. To wspaniały czas i miejsce na piknik, wspólną zabawę i biesiadowanie. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla całych rodzin, warsztaty i pokazy. Na jarmark z produktami regionalnymi i rękodziełem zapowiedziało się przeszło 50 wystawców.
Program rozpoczyna się o godz. 12. w Bałdach, o tej samej porze rozpocznie się uroczysta msza święta w kościele w Butrynach. Impreza potrwa do późnego wieczora.
Około godziny 13.15 odbędzie się na Trakcie Biskupim uroczyste odsłonięcie kolejnego głazu pamiątkowego, w tym roku poświęconego Mikołajowi Kopernikowi w 550. rocznicę urodzin. Chociaż nasz wielki astronom nie był biskupem warmińskim, ale jego zasługi dla rozwoju Warmii są ogromne. Dlatego w sobotę fetowany będzie jako „Biskupom równy”. Fundatorem głazu jest starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako.
Następnie uczestnicy kiermasu – stany warmińskie spotkają się z „Kopernikiem” podczas inscenizacji z udziałem aktorów Teatru Jaracza w Olsztynie. Administrator kapituły warmińskiej będzie w Bałdach obsadzał łany opuszczone…
Część artystyczną zabawy w Bałdach poprzedzi krótka uroczystość wręczenia certyfikatów „Warnijskich Kunsztyków” przyznanych po raz pierwszy przez Stowarzyszenie Szlak Świętej Warmii czternastu produktom regionalnym. Są wśród nich dzieła sztuki lokalnych artystów, ale i ciekawe wyroby lokalnych producentów, które są wizytówką regionu i promują Świętą Warmię.
Na scenie od godz. 15.00: Warnijsko Kapela, rozmówki „po warnijsku” Edwarda Cyfusa i Łukasza Rucha. Później kilka pieśni „z polskich wsi” wykona Zespół Śpiewaczy „Szczęściary”. Następnie zapraszamy zwłaszcza dzieci na spektakl Copernicus w wykonaniu Teatru Form Niezależnych Korzunowicz. Po spektaklu wracamy do muzyki – młodzież ze Studia Piosenki przy GOK w Purdzie wystąpi z repertuarem folkowym.
Na zakończenie tej części programu wystąpi Grupa Bębnów Obręczowych MIRIAM pod kierunkiem znanego gitarzysty Arona Bluma. Publiczność usłyszy kilka utworów koncertowych, a później będzie mogła wziąć udział w warsztatach perkusyjnych.
Wieczorem (ok. 18.00) rozpocznie się potańcówka wiejsko-miejska. Wystąpi Zespół Hajda Banda, uznawany za fenomenalne zjawisko na scenie folkowej. Wykonują własne aranżacje dawnych tańców słowiańskich, zwłaszcza z Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia: oberki, polki, walczyki. Brzmienie zespołu tworzą regionalne instrumenty takie jak skrzypce, cymbały, bęben obręczowy i harmonia trzyrzędowa.
Ok. 19.30. Stylowa Orkiestra Taneczna z Lublina zagra muzykę retro, filmowe przeboje lat 20. i 30. ubiegłego wieku oraz najpiękniejsze melodie tego okresu. Usłyszymy klarnet, trąbkę, akordeon, perkusję, kontrabas oraz bardzo charakterystyczny wokal. Inspiracją dla muzyków są orkiestry salonowe z lat d20. ubiegłego stulecia oraz miejskie kapele podwórkowe.
Od godziny 12.00 do 18.00 czynny będzie tradycyjny Jarmark:
Na stoiskach: sery kozie i krowie, miody i produkty pszczele, ryby wędzone, tradycyjne wędliny litewskie, chleby na zakwasie, zioła, przyprawy, przekąski owocowo-warzywne, obwarzanki, lizaki, czekolady, chałwy, wina, cydr, kwas chlebowy, dania regionalne, kosmetyki naturalne, produkty prozdrowotne, wyroby szydełkowe, makramy, łapacze snów, biżuteria, obrazy na deskach, obrazy olejne, ikony, książki, albumy o tematyce regionalnej, drewniane zabawki, wyroby z drewna oliwnego, przedmioty użytkowe ze sznurka, malowane dachówki, lalki i marionetki artystyczne, świece do aromaterapii, wyroby z wikliny, decoupage, ceramika artystyczna i użytkowa, rzeźba w drewnie.