Wystawa twórczości Anastazji Fietisowej "Święta Warmia. Impresje" | BWA Olsztyn - Made In

Wystawa twórczości Anastazji Fietisowej „Święta Warmia. Impresje” | BWA Olsztyn

otwarcie: 29 września (piątek), godz. 18:00
29 września – 22 października 2023 | sala kameralna
PATRONAT HONOROWY:
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz
Starosta Olsztyński Andrzej Abako
KURATORKA:
Krystyna Szter
PARTNER:
Starostwo Powiatowe w Olsztynie

„Święta Warmia. Impresje” jest podsumowaniem ponad 20-letniej twórczej działalności oraz współpracy z Olsztynem i Starostwem Powiatowym w Olsztynie malarki z Brześcia, Anastazji Fietisowej.

Na wystawie zostaną pokazane przedmioty promujące szlak „Świętej Warmii”, w których były wykorzystane obrazy Anastazji oraz panoramy Olsztyna, gminy Gietrzwałd, Lidzbarka Warmińskiego i całej Warmii – historyczne portrety i pejzaże wykonane techniką olejną i pastelami.

Anastazja Fietisowa urodziła się w Brześciu na Białorusi w rodzinie Iwana Fietisowa (malarza portrecisty). Po szkole średniej uczyła się w wyższej szkole muzycznej w Mińsku na kierunku dyrygentura. W 1982 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku, gdzie zdobyła zawód projektantka wnętrz. W 1993 r. studiowała sztuki wizualne w eksperymentalnej uczelni plastycznej w Moskwie pod kierunkiem prof. Eugeniusza Rosenbluma. Przez osiem lat pracowała w Brześciu jako projektant wnętrz. Mieszka i tworzy w Polsce. Od 1996 r. zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym i eksperymentalnym (malowanie emaliami na miedzi). Tematem jej prac są przede wszystkim pejzaże miejskie, w tym panoramy miast.