Dla społeczeństwa, które się starzeje, a jednocześnie ma świadomość wzrostu średniej długości życia, połączenie wyjazdu turystycznego z leczeniem, regeneracją czy pozyskaniem lepszego wyglądu estetycznego to układ optymalny. Sprawdzony przepis na zdrowie? Relaks i ruch na świeżym powietrzu, zdrowa żywność z pewnego źródła, a może opieka medyczna w nowoczesnej klinice? Najlepiej wszystko razem, a w dodatku „w pięknych okolicznościach przyrody”. To wszystko zapewnia nowy nurt turystyki- czyli turystyka zdrowotna. A dzięki temu, że u nas tych „pięknych okoliczności przyrody” nie brakuje- turystyka zdrowotna na Warmii i Mazurach to wybór wręcz idealny.
Turystyka zdrowotna na Warmii i Mazurach- intuicyjny drogowskaz dla regionu
Turystyka zdrowotna to rynek, w którym tkwi potencjał rozwojowy tak wielki jak wszystkie akweny Krainy Tysiąca Jezior razem wzięte. Tuż po wakacjach oficjalnie ogłoszona będzie czwarta specjalizacja regionu – zdrowe życie, której ważną składową jest turystyka zdrowotna. To wręcz intuicyjny drogowskaz dla Warmii i Mazur – wartością samą w sobie jest bowiem możliwość rekonwalescencji i wypoczynku w jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski, którego potencjał można odkrywać w jego czystym powietrzu, lasach, jeziorach i zdrowej lokalnej żywności.
Turystyka zdrowotna na Warmii i Mazurach- usługi terapeutyczne i rehabilitacyjne
– Znam walory tego regionu, bo wiele razy wypoczywałam w tym pięknym otoczeniu, przyjeżdżając z rodzinnej Lubelszczyzny. Dlatego kiedy zdecydowałam się na budowę ośrodka sprzyjającego leczeniu zdrowia i psychiki, uznałam, że to musi być właśnie tutaj – opowiada Maria Jedlińska, która jesienią otworzyła w Dębowej Górze Mazurskie Centrum Psychoonkologii i Rehabilitacji.
Nowoczesne centrum odpowiedziało tym samym na deficyt na tego typu opiekę w Polsce – wysokiej jakości usługi terapeutyczne i rehabilitacyjne świadczone chorym przewlekle, ze szczególnym naciskiem na chorych onkologicznie. A przy okazji kusi walorami turystycznymi – nieopodal jest Dylewska Góra, pola Bitwy pod Grunwaldem i czyste jezioro Mielno.

Warmia i Mazury to idealne miejsce do rozwoju turystyki zdrowotnej. Świeże powietrze, lasy, jeziora. Nasz region słynie z dobrze rozwiniętych usług medycznych.
Turystyka zdrowotna na Warmii i Mazurach- nie tylko dla chorych i starszych
Ale uczestnikami turystyki zdrowotnej nie są wyłącznie osoby chore czy starsze. Coraz częściej taką formą łączenia wypoczynku i regeneracji zdrowia interesują się młodsze pokolenia: poprawić samopoczucie, siły witalne, urodę lub zwalczyć nałóg. Np. Zamek w Rynie oferuje gościom pakiet antystresowy, który ma przywrócić wewnętrzną harmonię.
A nowoczesne turnusy to nie narzucona dieta i terminy rutynowych wizyt w gabinecie. Jadąc np. na weekend na Mazury, możemy sobie zafundować choćby nowoczesną diagnostykę: kropla krwi oddana wchodząc na śniadanie, a po południu na smartfonie masz już pełną analizę i zaproszenie na hotelowe warsztaty ze zdrowego gotowania pod kątem twoich wskazań dietetycznych.
W wysokiej klasy hotelach, położonych w najpiękniejszych zakątkach całego województwa, dostępny jest pełen pakiet usług SPA i wellness. W ich przypadku ogromne znaczenie ma przestrzeń, która staje się nieodzownym elementem procesu odnowy biologicznej. Harmonia między człowiekiem a środowiskiem ma bezpośrednie przełożenie na równowagę ciała i ducha.
Turystyka uzdrowiskowa
Skrzydła rozwija w regionie też turystyka uzdrowiskowa. Gołdap od 2000 roku posiada status jedynego jak na razie na Warmii i Mazurach uzdrowiska, z czwartymi co do wielkości w Polsce tężniami solankowymi, pijalnią wód i grotą solną. Kuracjusze oddychają tu najczystszym w Polsce powietrzem, leczą choroby reumatyczne lub odbywają rekonwalescencję po przewlekłym zapaleniu oskrzeli, zawale serca czy zapaleniu zatok. W procesie leczenia wykorzystuje się wydobywane tu wody lecznicze i mineralne oraz występujące w okolicy złoża borowiny. Wyjątkowość miasta przyniosła mu zwycięstwo w 2019 roku w ogólnoeuropejskim konkursie na „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne”.
W 2019 roku powstało Stowarzyszenie Uzdrowisk Warmii i Mazur z miastami aspirującymi do miana właśnie uzdrowisk. Górowo Iławeckie, Lidzbark Warmiński, Frombork i Gołdap już tworzą infrastrukturę sprzyjającą lecznictwu.

Turystyka zdrowotna nie jest tylko dla chorych i starszych. To również miejsce dla tych, którzy po prostu chcą odpocząć, odstresować się albo wziąć udział np. w warsztatach ze zdrowego gotowania pod okiem dietetyka.
Zmiany demograficzne to też zmiany w postrzeganiu wypoczynku
Zmiany demograficzne zachodzące globalnie w każdym społeczeństwie, a także zmiana sposobu postrzegania samego wypoczynku stały się dla Warmii i Mazur impulsem do stworzenia produktu, który gwarantuje wydłużenie sezonu wypoczynkowego. Region ma renomę jeśli chodzi o usługi stomatologiczne, okulistyczne, specjalistyczne zabiegi chirurgiczne, rehabilitacyjne czy medycynę estetyczną. Turystyka zdrowotna ma w ofercie usługi dostępne przez cały rok, na które nigdy nie minie moda. Tak jak nie może minąć moda na czyste powietrze, piękny krajobraz czy zdrowe jedzenie.