Przepełnione emocjami postacie, często naturalnych, ludzkich rozmiarów, to znak rozpoznawczy twórczości rzeźbiarza Grzegorza Gwiazdy. Misterne dzieła,
tworzone autorską techniką z żywicy i papieru albo brązu, powstają w pracowni w Kraszewie pod Lidzbarkiem Warmińskim.

– Moje prace to wyraz miłości do ludzkiego ciała, traktuję je jako nośnik emocji – tłumaczy Grzegorz Gwiazda.
– Dużo w nich sceptycyzmu i wątłości. To nie są herosi, nie idealizuję swoich postaci. Nadaję im dramatyczny rys. Ale ponieważ w człowieku drzemie wiele sprzeczności, zawsze przemycę w nich nieco ironii. Moje rzeźby to zazwyczaj mężczyźni, bo łatwiej mi osadzić emocje w ciele, które z oczywistych powodów jest mi bardziej znane.

Z pracowni w Kraszewie rzeźby wyruszają często w długą podróż. Niedawno na wystawę do Niemiec i na włoską wyspę Capri. Dzieła Grzegorza znajdują się również w zbiorach Museu Europeu d’Art Modern w Barcelonie. Został dostrzeżony przez jego właściciela podczas międzynarodowego konkursu sztuki figuratywnej, organizowanego w 2010 roku przez hiszpańską Fundację Sztuki i Artystów. Zdobył wtedy wyróżnienie za rzeźbę „Oto człowiek”. A w tym roku podbił serca jury rzeźbą „Rowerek”.
– Moja estetyka jest bezprogramowa – wyjaśnia. – Niezgodnie z obowiązującą modą w sztuce nie staram się zadawać pytań bez odpowiedzi zagubionemu społeczeństwu. Rzeźbię nie po to, by zbawić kogokolwiek innego poza mną.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Jeśli moje prace działają na innych, to tylko przez zbieg okoliczności – widocznie jesteśmy do siebie podobni.

Grzegorz Gwiazda urodził się 31 lat temu w Lidzbarku Warmińskim, skończył Liceum Plastyczne w Olsztynie, ASP w Warszawie w pracowni prof. Adama Myjaka, zaliczył stypendium na Accademia di Belle Arte di Brera w Mediolanie i obronił doktorat.
www.grzegorzgwiazda.blogspot.com.

Tekst: Beata Waś, Obraz: Ewa Sawicka

Mecenas projektu: Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego
www.cdef.pl