Wzmocnienie rangi konkursu filmów krótkich i główna nagroda przyznawana przez widzów. Dziewiąta edycja WAMA Film Festival upłynie pod hasłem „Rzeczywistość”. – Ona zaskakuje, więc my też – tłumaczy Marcin Kot Bastkowski, dyrektor wydarzenia. Wama Film Festiwal 2022 odbędzie się w dniach 4-8 października.
Na początek- „Retrospekcja”
Na początek – „Retrospekcja”, czyli pokazy zeszłorocznych zwycięzców 8. edycji WAMA Film Festival. W domach kultury i kinach dziewięciu miast w regionie (Elbląg, Braniewo, Działdowo, Dobre Miasto, Ełk, Bartoszyce, Iława, Olsztynek i Susz) można będzie zobaczyć nagrodzone produkcje, jak m.in. „Aida”, w reż. Jasmily Žbanić, która w poruszający sposób podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii.
– Zależy nam, aby docierać z ambitnymi produkcjami również do mniejszych miejscowości – tłumaczy Marcin Kot Bastkowski, dyrektor WAMA Film Festival. – I jak pokazuje frekwencja podczas „Retrospekcji”, ponadczasowe wartości i mocny przekaz tych filmów, również po roku od premiery cieszą się zainteresowaniem widzów.
Hasło przewodnie Wama Film Festival 2022
„Rzeczywistość” to tegoroczne wielowymiarowe hasło festiwalu. Bo z jednej strony zaskakuje nas ciągłymi zmianami na poziomie globalnym, a z drugiej – jest sztucznie kreowana m.in. przez social media.
– Kiedy zastanawiałem się nad hasłem do festiwalu, wybuchła wojna w Ukrainie, wydarzenia potoczyły się błyskawicznie – tłumaczy dyrektor. – Manipulowanie informacjami, rzeczywistością, ale też rozczarowania i lęki, które oferuje cywilizowany świat stały się naszą codziennością. Te zjawiska inspirują też filmowych twórców, których dzieła zobaczymy podczas festiwalu. Jak zwykle podłożem ich tematyki będzie wielokulturowość.
Zmiany w głosowaniu

Od tegorocznej edycji to festiwalowa publiczność, a nie jury, będzie decydowała w drodze głosowania o werdykcie Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych.
– Nagroda publiczności często pokrywała się z oceną jury złożonego z filmowców – zauważa Kot. – A konkurs to rodzaj zabawy, więc chcieliśmy sprawić, aby nasi widzowie mieli satysfakcję z możliwości wyboru faworyta wśród filmów uznanych twórców. Ustawiamy się frontem do międzypokoleniowej publiczności.
Konkurs Filmów Krótkich na Wama Film Festiwal 2022
Konkurs Filmów Krótkich będą oceniały dwa składy – jeden to Jury Warmii i Mazur, a drugi to twórcy filmowi. W tym drugim zasiądzie Damian Kocur, reżyser, który pięciokrotnie pokazywał swoje filmy na WAMA i otrzymał m.in. Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich za produkcje „To, czego chcę” w 2015 roku i „Dalej jest dzień” w 2020 roku.
– Pamiętam słowa mistrza Jerzego Hoffmana, który wręczał mi nagrodę w 2015 roku – wspomina Damian. – Pogratulował mi, a potem przestrzegł: „jeśli ci się we łbie nie przewróci, to czeka cię wielka przyszłość”.
Pełnometrażowy debiut fabularny „Chleb i sól” Damiana Kocura otrzymał Specjalną Nagrodę Jury w konkursie Orizzonti na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
– Niestety, w Polsce krótki metraż jest traktowany raczej jako ćwiczenie studenckie. A nie poważne dzieło – przyznaje Damian. – Oby WAMA wpłynęła na zmianę tego podejścia. Póki co uznałem, że jeśli chcę być poważnie traktowany w branży, muszę zrobić fabułę. Tym bardziej, że to co miałem do powiedzenia, nadawało się na dłuższą formę. Nie brakuje mi jednak pomysłów na filmy krótkometrażowe i jeśli czas pozwoli, wrócę do nich.

Tekst: Beata Waś
Obraz: Przemysław Skrzydło, Materiały WAMA Film Festival
WAMA Film Festival
4–8 października, Multikino Olsztyn,
szczegóły na wamafestival.pl