Wzmocnienie rangi konkursu filmów krótkich i główna nagroda przyznawana przez widzów. Dziewiąta edycja WAMA Film Festival upłynie pod hasłem „Rzeczywistość”. – Ona zaskakuje, więc my też – tłumaczy Marcin Kot Bastkowski, dyrektor wydarzenia. Wama Film Festiwal 2022 odbędzie się w dniach 4-8 października.

Na początek- „Retrospekcja”

Na początek – „Retrospekcja”, czyli pokazy zeszłorocznych zwycięzców 8. edycji WAMA Film Festival. W domach kultury i kinach dziewięciu miast w regionie (Elbląg, Braniewo, Działdowo, Dobre Miasto, Ełk, Bartoszyce, Iława, Olsztynek i Susz) można będzie zobaczyć nagrodzone produkcje, jak m.in. „Aida”, w reż. Jasmily Žbanić, która w poruszający sposób podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii.

– Zależy nam, aby docierać z ambitnymi produkcjami również do mniejszych miejscowości – tłumaczy Marcin Kot Bastkowski, dyrektor WAMA Film Festival. – I jak pokazuje frekwencja podczas „Retrospekcji”, ponadczasowe wartości i mocny przekaz tych filmów, również po roku od premiery cieszą się zainteresowaniem widzów.

KLIKNIJ żeby się zarejestrować na konferencję
BIZNES WIR Wiedza. Inspiracje. Relacje.

Hasło przewodnie Wama Film Festival 2022

„Rzeczywistość” to tegoroczne wielowymiarowe hasło festiwalu. Bo z jednej strony zaskakuje nas ciągłymi zmianami na poziomie globalnym, a z drugiej – jest sztucznie kreowana m.in. przez social media.

– Kiedy zastanawiałem się nad hasłem do festiwalu, wybuchła wojna w Ukrainie, wydarzenia potoczyły się błyskawicznie – tłumaczy dyrektor. – Manipulowanie informacjami, rzeczywistością, ale też rozczarowania i lęki, które oferuje cywilizowany świat stały się naszą codziennością. Te zjawiska inspirują też filmowych twórców, których dzieła zobaczymy podczas festiwalu. Jak zwykle podłożem ich tematyki będzie wielokulturowość.

Zmiany w głosowaniu

Widownia na Wama Film Festiwal

Od tegorocznej edycji to festiwalowa publiczność, a nie jury, będzie decydowała w drodze głosowania o werdykcie Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych.

Od tegorocznej edycji to festiwalowa publiczność, a nie jury, będzie decydowała w drodze głosowania o werdykcie Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych.

– Nagroda publiczności często pokrywała się z oceną jury złożonego z filmowców – zauważa Kot. – A konkurs to rodzaj zabawy, więc chcieliśmy sprawić, aby nasi widzowie mieli satysfakcję z możliwości wyboru faworyta wśród filmów uznanych twórców. Ustawiamy się frontem do międzypokoleniowej publiczności.

Konkurs Filmów Krótkich na Wama Film Festiwal 2022

Konkurs Filmów Krótkich będą oceniały dwa składy – jeden to Jury Warmii i Mazur, a drugi to twórcy filmowi. W tym drugim zasiądzie Damian Kocur, reżyser, który pięciokrotnie pokazywał swoje filmy na WAMA i otrzymał m.in. Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich za produkcje „To, czego chcę” w 2015 roku i „Dalej jest dzień” w 2020 roku.

– Pamiętam słowa mistrza Jerzego Hoffmana, który wręczał mi nagrodę w 2015 roku – wspomina Damian. – Pogratulował mi, a potem przestrzegł: „jeśli ci się we łbie nie przewróci, to czeka cię wielka przyszłość”.

Pełnometrażowy debiut fabularny „Chleb i sól” Damiana Kocura otrzymał Specjalną Nagrodę Jury w konkursie Orizzonti na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

– Niestety, w Polsce krótki metraż jest traktowany raczej jako ćwiczenie studenckie. A nie poważne dzieło – przyznaje Damian. – Oby WAMA wpłynęła na zmianę tego podejścia. Póki co uznałem, że jeśli chcę być poważnie traktowany w branży, muszę zrobić fabułę. Tym bardziej, że to co miałem do powiedzenia, nadawało się na dłuższą formę. Nie brakuje mi jednak pomysłów na filmy krótkometrażowe i jeśli czas pozwoli, wrócę do nich.     

Konkurs Filmów Krótkich będą oceniały dwa składy – jeden to Jury Warmii i Mazur, a drugi będzie złożony z twórców filmowych. W tym drugim zasiądzie Damian Kocur, reżyser, który pięciokrotnie pokazywał swoje filmy na WAMA i otrzymał m.in. Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich za produkcje „To, czego chcę” w 2015 roku i „Dalej jest dzień” w 2020 roku. 

Tekst: Beata Waś

Obraz: Przemysław Skrzydło, Materiały WAMA Film Festival

WAMA Film Festival

4–8 października, Multikino Olsztyn, 

szczegóły na wamafestival.pl