Choć szpital to nie firma, to rozwój właśnie Szpitala Powiatowego w Iławie może zaimponować niejednemu dynamicznie rozwijającemu się przedsiębiorstwu. Kogo potrzebuje jeszcze placówka do pełni sukcesu?

Szpital w Iławie- jak firma, ciągle rozwijająca żagle

Choć iławski szpital powiatowy posiada już wszystkie atuty do sprawowania wzorcowej jakości opieki nad pacjentem, to ciągle rozwija żagle. – Dlatego jednym z naszych priorytetów jest wzmocnienie kadry, zarówno pod względem liczby, jak i jakości. W końcu szpital to nie same mury i sprzęt, bo ten, nawet najlepszy, sam z siebie nikogo nie wyleczy – obrazuje nowy dyrektor szpitala Jacek Zachariasz.

Placówka poszukuje lekarzy psychiatrów, anestezjologów, pediatrów, a przede wszystkim ordynatora pediatrii oraz pielęgniarek na każdy oddział.

Szpital w Iławie- oddziały z dużymi osiągnięciami

A szpital posiada 16 oddziałów. Każdy z nich ma już na koncie duże osiągnięcia. Np. oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej wykonuje innowacyjne zabiegi, jak endoproteza kciuka czy endoprotezoplastyka biodra. O ile sama endoplastyka nie jest niczym innowacyjnym, to w iławskim szpitalu robiona jest innowacyjną metodą, która zapewnia kilkukrotnie niższe prawdopodobieństwo zwichnięcia protezy, szybszy powrót do pełnej sprawności poprzez uzyskanie prawidłowego balansu mięśni miednicy. A z racji mniejszej inwazyjności zabiegu, pacjent odczuwa tym samym znacznie mniej dolegliwości bólowych. Niższe jest też ryzyko infekcji około operacyjnych.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy szpitala jest wyposażony w sprzęt dla dzieci, które rodzą się z komplikacjami. To m.in. respiratory, maszyna do wspomagania oddychania CPAP, inkubatory, kardiomonitory, defibrylatory, aparaty USG czy pompy infuzyjne. – Sprzęt, który posiadamy, już teraz pozwoliłby nam wejść na drugi stopień opieki nad noworodkiem. Obecnie jesteśmy na pierwszym stopniu, ale to tylko kwestia czasu – zapewnia Jacek Zachariasz.

Kompleksowa diagnostyka, specjalizowanie się w trudnym przypadkach

Szpital rozszerzył też ofertę świadczeń o kompleksową diagnostykę genetyczną chorób nowotworowych oraz ma w ofercie rehabilitację kardiologiczną i neurologiczną. – U nas kolejki do tych usług, w przeciwieństwie do innych placówek, nie są długie – zauważa.

Oddział neurologiczny z pododdziałem udarowym, wśród fachowców oceniany jest jako jeden z najlepszych w województwie. – Podejmujemy ciężkie przypadki udarów mózgu. To jedna z głównych przyczyn śmiertelności i w tym przypadku liczy się każda minuta, żeby pacjent został jak najszybciej zdiagnozowany i natychmiast rozpoczął proces leczenia. My dajemy taką gwarancję – podkreśla dyrektor.

W Iławie powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego

W szpitalu zainicjował też powstanie Centrum Zdrowia Psychicznego. – Rozbudowany zostanie oddział dzienny i zwiększy się liczba łóżek oraz personelu, w tym psychologów, terapeutów – wylicza. Kolejnymi osobami, które mogą dołączyć do zespołu iławskiego szpitala są asystenci zdrowienia.

A co specjalistom oferuje sam szpital? Bezpieczne warunki pracy, odpowiednio wysokie wynagrodzenie, dodatki szkoleniowe i systemy wsparcia personelu. Ale też i inne życiowe czynniki, wśród których jest m.in. lokalizacja z nową siecią drogową. Iława sprawnie skomunikowana jest z każdym z dużych miast. Dodatkowo jest kluczowym węzłem przesiadkowym sieci kolejowej. Jeśli do tego dodać urok samego miasta i jego atrakcje, nie powinno dziwić, że są już przypadki i takich specjalistów, którzy wybrali Iławę na miejsce zamieszkania. Wyjątkowe położenie nad najdłuższym jeziorem w Polsce nie pozostawia żadnych pytań.

Nowy dyrektor szpitala- Jacek Zachariasz

  • Tekst: Ewelina Zdancewicz
  • Powiatowy Szpital im. Władysława Biegańskiego w Iławie
  • ul. gen. Wł. Andersa 3
  • szpital.ilawa.pl
  • tel. 89 644 96 00