To nie tyle edukacja, co styl życia. Nastawiony na rozwój indywidualności, talentów, poczucie bezpieczeństwa, przyjacielskie relacje. Jak pomaga rozwinąć skrzydła Niepubliczna Szkoła Absolwent w Olsztynie ? Oto informacje z pierwszej ręki.

Szkoła Absolwent – edukacja bez stresującego dzwonka

Już sam donośny dźwięk szkolnego dzwonka bywa stresujący. To jeden z ograniczających czasowo, szablonowych elementów tradycyjnej edukacji, na które nie ma miejsca w Absolwencie. Szkoła, obchodząca niedawno 30-lecie uświetnione występami artystycznymi uczniów, stosuje wyłącznie metody wspierające potencjał ucznia i odkrywające jego indywidualne predyspozycje, a także w niesztampowy sposób zachęca do zdobywania wiedzy. Na tyle skutecznie, że uczniowie przekraczają jej progi bez stresu, opuszczają z żalem, a po latach wspominają z sentymentem.

– W naszej kameralnej szkole, liczącej obecnie 85 uczniów, nikt nie jest anonimowy – zapewnia Zofia Rączkiewicz, dyrektorka Niepublicznej Szkoły Absolwent w Olsztynie.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Dzieci wiedzą, że mogą do pedagogów przyjść z każdym problemem, nie tylko dotyczącym nauki. Nie przypinamy im etykietek, tylko motywujemy do znalezienia i rozwijania swoich mocnych stron.

Szkoła Absolwent, jak sami nam mówią, to ich drugi dom. Bo jest tu miejsce i na zdobywanie wiedzy, i rozwijanie pasji, i relaks. Jaki jest tego efekt, najlepiej wiedzą absolwenci. Przez 30 lat szkoła wypuściła w świat setki osób świetnie przygotowanych do dalszej edukacji.

Marysia Sawicka, obecnie studentka AWF w Gdańsku o szkole Absolwent: 

Zachęcano nas do nauki na różne sposoby, niekoniecznie w ławce. Było to na tyle skuteczne, że nawet przygotowując się później do matury sięgnęłam po zeszyty z podstawówki

Zamiast typowego „wkuwania” na pamięć, jest miejsce na wycieczki edukacyjne, gry i zabawy. Zajęcia prowadzone są w nowocześnie wyposażonych klasach z wykorzystaniem multimediów, czy gadżetów, pobudzających wszystkie zmysły

Nauka bez „wkuwania”, rozbudzanie ciekawości w uczniach

Zamiast typowego „wkuwania” na pamięć, w szkole Absolwent w Olsztynie jest miejsce na wycieczki edukacyjne, gry i zabawy. Zajęcia prowadzone są w nowocześnie wyposażonych klasach z wykorzystaniem multimediów, czy gadżetów, pobudzających wszystkie zmysły. – Nie każdy jest słuchowcem, dlatego nauczyciele, mając na uwadze indywidualne potrzeby i możliwości ucznia, przygotowują do zajęć autorskie karty pracy – przyznaje Agnieszka Adamska, wicedyrektorka i nauczycielka etyki z elementami filozofii. – Jednym z naszych priorytetów jest nauka tolerancji dla innych kultur, wyznań czy wyglądu.

Otwieramy uczniów na świat i jego różnorodność. Dlatego nie trzeba ich potem namawiać do udziału w akcjach charytatywnych, np zbierania darów dla uchodźców czy też kwestowania.

Zamiast typowego „wkuwania” na pamięć, jest miejsce na wycieczki edukacyjne, gry i zabawy. Zajęcia prowadzone są w nowocześnie wyposażonych klasach z wykorzystaniem multimediów, czy gadżetów, pobudzających wszystkie zmysły.

Szkoła Absolwent – środowisko tolerancyjne i wielokulturowe

W szkole uczyły się i uczą dzieci pochodzące z różnych krajów, m.in. z Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, a nawet z Indii czy Chin. Międzynarodowe środowisko szkolne rozbudza zaciekawienie tradycjami, a przede wszystkim motywuje do nauki języków obcych, na co szkoła kładzie szczególny nacisk. Dzieci uczą się ich częściej i bardziej intensywnie niż wymaga tego podstawa programowa.

Kacper Koper z czwartej klasy:

Wyrozumiali i życzliwi – tacy są nasi nauczyciele – przyznaje  – Nie przekonują na siłę do swojego przedmiotu, który nie wszyscy muszą lubić, tylko rozbudzają ciekawość. Nie oceny są tu najważniejsze, ale to, jak się czujemy, co lubimy, kim jesteśmy. Dlatego łatwo odkryć swoje prawdziwe pasje.

– W tej szkole został zauważony i rozwinięty mój talent plastyczny – zapewnia Malwina Jaśkiewicz z piątej klasy, najmłodsza stypendystka w programie „Zdolni” Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Podobnie o podejściu nauczycieli mówi Anastazja Kuś, która w trakcie nauki w Absolwencie zdobywała medale w lekkoatletyce, również rangi mistrzowskiej na arenie Polski i Europy. – Doskonała współpraca z nauczycielami i dyrekcją pozwoliła mi na rozwijanie mojej pasji sportowej – podkreśla Nastka.

Po lekcjach uczniowie korzystają z dodatkowych zajęć, kółek zainteresowań albo pod okiem nauczycieli odrabiają lekcje w otwartej do godz. 18 wspólnej przestrzeni. Nierzadko też nauczyciele sami wychodzą z inicjatywą dodatkowych zajęć uzupełniających, kiedy dostrzegają taką potrzebę.

Niczym Hogwart z Harrego Pottera

Inny „absolwent” Franciszek Chełstowski dodaje, że kadra nauczycielska dbała zawsze o rozwój jego talentu. – Podobał mi się brak anonimowości i oryginalność szkoły, choćby jej własny hymn. Przypominała mi Hogwart z „Harrego Pottera”. Parafrazując słowa jego dyrektora „jeżeli w Absolwencie ktoś poprosi o pomoc, zawsze ją otrzyma” – zaznacza Franciszek. I choć nie uczą tu magii, jest miejsce na rozwój wyobraźni, naukę wartości, zasad współpracy, m.in. podczas zajęć szachów, capoeiry czy etyki z elementami filozofii. Ta ostatnia rozbudza ciekawość, uczy stawiać pytania o to, co w życiu ważne.

– Uczniowie już od pierwszej klasy chętnie dyskutują o pojęciach dla nich abstrakcyjnych. Poprzez dociekania filozoficzne dochodzą do definiowania ich znaczeń. To na ich prośbę powstało np. kółko filozoficzne, które uczy ich samodzielnego, kreatywnego i krytycznego myślenia – podkreśla Agnieszka Adamska.

Szkoła Absolwent –  nie tylko nauka, ale również rozwijanie swoich zainteresowań

Po lekcjach uczniowie korzystają z dodatkowych zajęć, kółek zainteresowań albo pod okiem nauczycieli odrabiają lekcje w otwartej do godz. 18 wspólnej przestrzeni. Nierzadko też nauczyciele sami wychodzą z inicjatywą dodatkowych zajęć uzupełniających, kiedy dostrzegają taką potrzebę. – Właśnie to wyjątkowo dobrze wspominam – przyznaje Jan Walczak, lekarz internista, dawny absolwent szkoły. – To był czas, aby nas dodatkowo stymulować, zachęcać do sięgania po wiedzę.

Jan Walczak, lekarz internista, dawny absolwent szkoły:

Nauczycielka przyrody dostrzegła moje predyspozycje i rozwinęła we mnie ciekawość do przedmiotu, co przydało się na studiach medycznych. Za to zaangażowanie do zgłębiania indywidualizmu uczniów jestem wdzięczny do dzisiaj.

Szkoła Absolwent Olsztyn obchodziła w 2022 roku 30-lecie działalności. Jest to pierwsza niepubliczna szkoła w historii Olsztyna, założona i prowadzona przez osoby fizyczne.

Absolwent Olsztyn – spokój i bezpieczeństwo dzieci

– Świadomość, że dziecko jest bezpieczne w szkole, jest luksusem dla rodziców – dodaje Łukasz Adamski, publicysta, krytyk filmowy, absolwent pierwszego rocznika Absolwenta. – Poczucie bezpieczeństwa powinno być normą, ale żyjemy w czasach, gdy jest czymś nadzwyczajnym. Będąc uczniem Absolwenta to poczucie bezpieczeństwa, zaopiekowania, troski i zrozumienia było dla mnie na tyle naturalne, że nie dostrzegałem jego wartości.

Łuksza Adamski, publicysta i krytyk filmowy: 

Dopiero jako rodzic ucznia tej szkoły zdałem sobie sprawę, ile ona oferuje dzieciom i ich rodzicom. Dwie dekady od jej ukończenia uznałem, że mój syn powinien do niej chodzić. To znaczy, że to miejsce ma w sobie klimat i magię łączącą pokolenia

Obchody 30-lecia Szkoły Absolwent Olsztyn były pełne występów artystycznych uczniów.

Zofia Rączkiewicz- dyrektorka Niepublicznej Szkoły Absolwent w Olsztynie

Tekst: Beata Waś

obraz: Agnieszka Blonka, Agnieszka Adamska

Niepubliczna Szkoła Absolwent
Olsztyn, Jasna 2
89 533 60 80
school@absolwent.edu.pl
absolwent.edu.pl