Olejne farby i płótno. Na przekór modzie i nowym mediom w sztuce Filip Popławski stawia głównie na malarstwo. Jego twórczość łączy trzy dziedziny: twórczość plastyczną, muzykę i poezję.

Od dziecka- artystyczna dusza. W swojej twórczości łączy twórczość plastyczną, muzykę i poezję

Filip Popławski- artystyczna dusza od dziecka

Dla artysty każde ciało jest fascynujące. Trzeba eksperymentować z formą w sztuce

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

W dzieciństwie marzył aby zostać pisarzem. Potem swoją wyobraźnię i wrażliwość ujawnił na kartkach papieru i w eksperymentach muzycznych. W liceum zaczęły powstawać pierwsze prace: architektura, fauna i flora, a przede wszystkim człowiek. Bo nawet jego najbardziej zdeformowana i abstrakcyjna forma, intuicyjnie wskazuje nam właściwą interpretację.

Nie łatwo jest stworzyć coś, czego jeszcze nie było, dlatego najważniejsza jest szczerość płynąca od artysty

– Każde ciało jest niepowtarzalne i fascynujące – przyznaje Filip. – Jak byśmy nie eksperymentowali z formą w sztuce i tak będzie wiadomo, że mamy na myśli postać ludzką. Inspiruje mnie sposób jej przedstawiania od zarania dziejów – skalnych, prymitywnych obrazków. Trudno stworzyć już coś, czego jeszcze nie było, ale mimo wszystko jedyne co pozostaje artyście, to szczerość w swoim przedstawianiu świata. 

Prace Filipa nie mają tytułów. Mimo to interpretacja odbiorców nie odbiega daleko od jego zamysłu: słoneczniki, ćmy, ludzkie akty czy twarze, choć często niedopowiedziane, niosą potężny ładunek emocji.

Filip Popławski- prace bez tytułów, do własnej interpretacji

Prace Filipa nie mają tytułów. Mimo to interpretacja odbiorców nie odbiega daleko od jego zamysłu: słoneczniki, ćmy, ludzkie akty czy twarze, choć często niedopowiedziane, niosą potężny ładunek emocji. To prace fakturalne, drapane, grające światłem i zmysłami odbiorcy.

To prace fakturalne, drapane, grające światłem i zmysłami odbiorcy.

Filip Popławski- świat jest ambiwalentny, więc rozszerzajmy perspektywę

– Świat jest ambiwalentny, nie chcę aby odbiorcy patrzyli na mój obraz jedynie z mojej perspektywy – tłumaczy artysta. – Tytuł może łatwo ukierunkować postrzeganie, a ja pragnę, aby moja praca była pretekstem do odczuwania czy przemyśleń. Chcę żeby każdy interpretował obraz według własnych doświadczeń i spostrzeżeń. Odnosił do własnego życia, swoich doświadczeń, rozmyślań, czy konkretnej chwili w życiu. Podobnie jest w muzyce czy wierszach, które prezentuję podczas wernisaży swoich prac. W tych dziedzinach jestem samoukiem. A słowa czy dźwięki to tylko nośniki mojej wrażliwości i odbioru świata.

Informacje o artyście: 

Filip Popławski – urodził się w 1995 roku w Olsztynie. Zajmuje się także rysunkiem, grafiką komputerową, grafiką warsztatową, fotografią czy rzeźbą. Na swoim koncie ma m.in. udział w pokonkursowej wystawie inspirowanej twórczością Zdzisława Beksińskiego „Warsztat i Wyobraźnia”, wystawę indywidualną w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie.

Tekst: Beata Waś, obraz: Michał Bartoszewicz, Filip Popławski

MECENAS PROJEKTU:

Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego w Olsztynie. CDEF specjalizuje się we wspieraniu przedsiębiorstw i instytucji w procesie ubiegania się o zewnętrzne źródła finansowania inwestycji, a także świadczy pełny zakres usług finansowo-księgowych dla firm.

www.cdef.pl