Rezydencja Innova to pierwszy wielorodzinny apartamentowiec w technologii pasywnej. Gdzie powstał? Znów w Dubaju?

Dubaj można mieć w Olsztynie przy Grunwaldzkiej 14a. Tyle że zamiast sztucznych wysp, z okien widać panoramę starówki i siedem wież wszystkich najwyższych zabytkowych budynków Olsztyna.

Rezydencja Innova kusi położeniem, wzbudza pożądanie wyglądem, ale szokuje dopiero technologią. Położona na skarpie w zakolu Łyny ultranowoczesna bryła, w całości wykonana została w technologii pasywnej. Przechadzając się marmurowymi korytarzami ma się wrażenie, że inwestor faktycznie przyjechał tu z grubą walizą prosto z Dubaju. -Pragnęliśmy stworzyć coś absolutnie z najwyższej półki. Zawsze ktoś musi te standardy wyznaczyć – mówi o pomyśle wybudowania pierwszego w Polsce wielorodzinnego pasywnego apartamentowca Robert Borzuchowski z Energetik Polska, inwestora przedsięwzięcia. – Nie mieliśmy obaw, że na naszym rynku znajdzie się 20, czy 30 nabywców na apartament najwyższej klasy.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Sam jako inżynier zafascynowany jest nowinkami technologicznymi. Poszukuje coraz doskonalszych rozwiązań. Jeśli czegoś na rynku jeszcze nie ma, to znaczy, że trzeba to stworzyć.

Pasywna technologia budynku oszczędnie obchodzi się z energią, której potrzeba, by ten skomplikowany organizm zapewnił najwyższy komfort w każdym z 32 mieszkań. – Dlatego uznaliśmy, że uzyskane oszczędności będą przeznaczone na stanowisko konsjerża, który będzie do dyspozycji mieszkańców – dodaje Robert Borzuchowski.

Pod kątem konsjerża przygotowano obok drzwi wejściowych do każdego apartamentu szafy wnękowe, w których będzie zostawiał mieszkańcom zlecone zakupy, pranie, pocztę, czy inne zrealizowane zamówienia.

Pierwszorzędną sprawą dla jakości mieszkania jest powietrze. Sterowanie mikroklimatem zapewnia centrala, która w zależności od panujących na zewnątrz warunków, albo powietrze osusza, albo nawilża, schładza lub podgrzewa i jonizuje. Jeśli ktoś życzy sobie sterylnych warunków, może mieć zamontowany filtr przeciwpyłkowy dla alergików. Podczas dłuższej nieobecności system sam przewietrza mieszkanie i szafy. Wentylacją, ogrzewaniem i opcjonalnie innymi urządzeniami będziemy mogli sterować zdalnie z każdego miejsca na ziemi, gdzie tylko jest internet.

W utrzymaniu komfortowego mikroklimatu pomagać będą ogrody wertykalne w holach. Dla żywych roślin też jest opracowany specjalny system nawadniania.

Żeby uzyskać energooszczędne parametry budynku, samo docieplenie 23-centymetrową warstwą termoizolacyjną to dopiero początek zabawy. Balkony są na specjalnych łącznikach, które odcinają je od ciepła wewnętrznego. Okna pasywne montowane przy użyciu paroizolacji na kotwach ze stali szlachetnej, mają współczynnik utraty ciepła 0,5 wata na metr kwadratowy. Obowiązujący standard to 1,1. Przy tym całkowicie izolują od hałasu z zewnątrz. Hałas tłumią też… schody. Podwieszone są bowiem na dźwiękochłonnych transolach. Już nigdy nie usłyszycie ulubionych obcasów na schodach.

System ogrzewania budynku to temat na rozprawę doktorską, a nie kilka zdań w artykule. Ale spróbujmy. Budynek ogrzewany jest powietrzem, w częściach wspólnych jest ogrzewanie podłogowe, zaś maty grzewcze w podłogach pozwalają dodatkowo ustawiać sobie różne temperatury w pokojach. System wykorzystuje dwie ściany kolektorów. Rewersyjna pompa ciepła, w zależności od potrzeb, grzeje, albo schładza. Wiatrak zamontowany na dachu zasila pompę, zaś ogniwa fotowoltaniczne produkują prąd wykorzystywany do ledowego oświetlenia klatek. Sama ta instalacja to też temat dla estetów. W korytarze wpuszczone są jakby podświetlone pasy zlewające się z fakturą ścian. Drzwi do mieszkań (dymoszczelne i wysokiej dźwiękoszczelności) wykończono czeczotą topoli. Ale na tyle sprytnie, że od wewnątrz każdy może dobrać sobie dowolny kolor okleiny.

Na ultraluksusowe apartamenty rezydencji Innova skusiło się już wielu zagranicznych klientów. Inni kupili je by mieć drugie luksusowe mieszkanie. By wpaść pooglądać Olsztyn zza tych sześciometrowych okien.

Tekst: Michał Bartoszewicz
Obraz: Joanna Barchetto