Firmy rodzinne to często najbardziej fascynujące biznesy. Stolica Warmii przyciągnie je na dwa dni, by dzięki zdobytej tu wiedzy i zaczerpniętej inspiracji od najlepszych wzorców, rosły w siłę przez następne pokolenia. Kogo nie powinno zabraknąć na ogólnopolskim kongresie Family Business Future Summit organizowanym w Olsztynie?
MADE IN: Kwietniowy kongres ściągnie do Olsztyna kwiat polskich firm rodzinnych – by wyjechały stąd z pokaźnym pakietem wiedzy, która ma zagwarantować im bezpieczną przyszłość?
Piotr Aleksiejuk: Na co dzień pracujemy na sercu biznesu rodzinnego, czyli zajmujemy się i doradzamy w sukcesji firm rodzinnych. Posługując się żargonem medycznym, określamy się mianem kardiologów branży prawniczej dla firm rodzinnych – z jednej strony zabezpieczamy ich struktury biznesowe i rodzinne przed różnymi, traumatycznymi czasem scenariuszami, a z drugiej towarzyszymy i doradzamy w codziennych wyzwaniach, by te biznesy bezpiecznie zmierzały ku przyszłości.
Polskie firmy rodzinne w zasadzie funkcjonują w pierwszym lub drugim pokoleniu, a naszym celem jest, by nauczyły się i mogły powielać schematy tych zachodnich, które nierzadko działają od kilku lub kilkunastu pokoleń i wciąż budują swoje potęgi.
Dlaczego polskie firmy rodzinne dopiero raczkują w temacie sukcesji?
Bo w Polsce są pionierami i prekursorami. Osiągnęły sukcesy, ale to, co je odróżnia od zachodnich firm rodzinnych, to historia – traumatyczna historia. Po czasach komunizmu i nacjonalizacji przedsiębiorstw prywatnych, dopiero od tzw. ustawy Wilczka z 1988 roku mamy reaktywację biznesu rodzinnego. To główna przyczyna wyzwań, przed którymi stoimy. Naszą rolą jest pokazanie im, jak przeprowadzać proces sukcesji, który dla wielu firm rodzinnych w Polsce wciąż jest totalnym novum.
Współtworzyliście ustawę o fundacjach rodzinnych. Co zmieniła dla firm rodzinnych?
Przede wszystkim Polska dołączyła do grona krajów, które już od dawna posiadają takie rozwiązanie. Ustawa o fundacjach rodzinnych stworzyła narzędzie pozwalające firmom rodzinnym planować działalność w perspektywie wielopokoleniowej, co jest kluczowe dla ich trwałości.
Dlaczego sukcesja firm stała się waszą specjalizacją?
Wcześniej, jako prawnik sektora bankowego, wielokrotnie byłem świadkiem sytuacji, w których brak uporządkowanego ładu prawnego i sukcesyjnego prowadził do poważnych problemów. Niespodziewane zdarzenia, takie jak śmierć współwłaściciela, czy konflikty rodzinne, mogły z prężnie działającej firmy uczynić walizkę długów i źródło rodzinnych sporów. Brak świadomości i zabezpieczeń to przepis na traumę.
Z kolei moja żona, współtwórczyni kancelarii, podczas praktyk w USA zetknęła się z systemem, który skutecznie gwarantuje bezpieczeństwo biznesom rodzinnym. Te doświadczenia przenieśliśmy na grunt polski, stając się prekursorami w wąskiej, ale niezwykle potrzebnej niszy. Nasza specjalizacja jest wynikiem potrzeby rynku i naszej chęci zapewnienia spokoju polskim przedsiębiorcom rodzinnym. Nasze działania zostały docenione w rankingach takich jak Legal 500, Forbes i Rzeczpospolita.
Jak na tak wyspecjalizowaną kancelarię, portfolio usług macie bardzo szerokie. To odpowiedź na potrzeby rynku?
Dokładnie tak. Naszym celem jest zapewnienie firmom rodzinnym kompleksowego wsparcia. Dlatego poza usługami prawnymi i podatkowymi oferujemy doradztwo księgowe, audytowe, a nawet psychologiczne. Sukcesja to proces, któremu towarzyszy wiele emocji. Kluczowe jest, aby umieć je nazwać, zrozumieć i znaleźć wspólne rozwiązania, dlatego psychologowie stanowią ważną część naszego zespołu.
Skąd pomysł na organizację ogólnopolskiego kongresu?
Przez lata organizowaliśmy konferencje i eventy dotyczące sukcesji we współpracy z Dziennikiem Gazetą Prawną, wydając m.in. pierwszy w Polsce przewodnik na ten temat. Doświadczenie, jakie zdobyliśmy, pozwoliło nam stworzyć profesjonalny kongres na skalę ogólnopolską. Każda minuta tego wydarzenia będzie efektywnie wykorzystana przez uczestników.
Jaką wiedzę zabiorą ze sobą uczestnicy kongresu?
Kongres został podzielony na cztery główne bloki tematyczne: wiedza, inspiracja, emocje i umiejętności.
- W ramach wiedzy ocenimy pierwsze dwa lata funkcjonowania ustawy o fundacjach rodzinnych.
- W części inspiracyjnej odbędzie się wywiad z twórcą jednego z największych polskich brandów rodzinnych.
- W bloku poświęconym emocjom skoncentrujemy się na relacjach rodzinnych i biznesowych – tym, co potrafi być zarówno siłą napędową, jak i największym wyzwaniem dla firm rodzinnych.
- Na zakończenie zaprezentujemy praktyczne umiejętności wystąpień publicznych, które poprowadzi dziennikarz Jarosław Kuźniar.
10-lecie w Olsztynie i lokalny patriotyzm
Choć zaczynaliśmy w Warszawie, wróciliśmy do rodzinnych korzeni na Warmii. Olsztyn to miejsce, które oferuje nie tylko wyjątkowe warunki do życia, ale też inspiruje do działania. Nasze projekty realizujemy w całej Polsce, ale kongres w Olsztynie to także wyraz lokalnego patriotyzmu. Wydarzenia odbędą się w pięknych miejscach, takich jak Warmińsko-Mazurska Filharmonia i Hotel Przystań & SPA. Wierzymy, że atmosfera Warmii sprzyja nie tylko nauce, ale też budowaniu relacji i inspiracji.
Rozmawiał: Rafał Radzymiński, obraz: arch. kancelarii
Piotr Aleksiejuk
Radca prawny, Partner Zarządzający kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy, uczestnik prac legislacyjnych nad ustawą o fundacji rodzinnej, publikuje w Rzeczpospolitej, Dziennik Gazeta Prawna, Puls Biznesu i Prawo.pl, prywatnie mąż i ojciec trzech córek, reprezentant kadry narodowej w triathlonie.
Kancelaria Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy
wakancelaria.pl
linkedin/company/wa-kancelaria-prawna
fb/WA-Kancelaria-Prawna
ig/wakancelaria
Olsztyn, ul. Dąbrowszczaków 8/9
Family Business Future Summit
Olsztyn, 24-25 kwietnia 2025 roku
Fundacja rodzinna
– jak zachować ciągłość i trwałość firmy
Sztuka wystąpie publicznych
– jak skutecznie mówić
Emocje w biznesie rodzinnym
– jak połączyć relacje rodzinne z biznesowymi
Skazani na sukces
– przykłady sukcesów polskich firm rodzinnych