BYŁA JUŻ AKTORKĄ, REŻYSERKĄ, POLONISTKĄ I INSTRUKTORKĄ TAŃCA. NIC DZIWNEGO, ENERGIA JĄ ROZNOSI. TAKI PAKIET DOŚWIADCZEŃ PRZEKUŁA NA PRACĘ Z DZIEĆMI. DOMINIKA RADASZEWSKA POPROWADZI WARSZTATY Z CYKLU AURA KOBIET, KTÓREGO UCZESTNICZKI DOWIEDZĄ SIĘ, JAK KREATYWNIE ZAJĄĆ PRZEDSZKOLAKA.

 

– Jestem szczęściarą. Wykonuję pracę łączącą moją pasję i umiejętności, choć nie planowałam żadnej strategii rozwoju zawodowego – zaczyna Dominika Radaszewska. – To dzieci mnie znalazły – oświadcza z przekonaniem.

Dopytuję: a magisterium z filologii polskiej o specjalności teatralnej i nauczycielskiej, reżyseria teatru dzieci i młodzieży, kursy i podyplomówki to co? – No tak, to ważne – przyznaje. – Ale to, co najważniejsze, czerpię od dzieci – odpowiada. – Choć nie mają takiego doświadczenia jak dorośli, są najlepszymi nauczycielami. Obserwuję i ściągam! – śmieje się.

Mówi, że robi to od zawsze. Była już polonistką, przedszkolanką, instruktorką tańca i teatru, występowała na deskach Teatru im. Stefana Jaracza, od lat reżyseruje spektakle Teatru Prawie Dorosłego w Bartągu. Stąd pewnie ten teatralny żargon: – Spotkanie z dzieckiem to dla mnie największa premiera, do każdych zajęć muszę się rzetelnie przygotować. Nigdy sobie nie odpuszczam. Nawet jeśli coś zadziałało u 150 dzieci, to np. u 151 nie zadziała – obrazuje. – Dlatego spontaniczność, szczera radość, uczciwość są konieczne. Nie sprawia mi to trudności, bo swojego wewnętrznego dziecka nigdy się nie pozbyłam.

Mamą została 10 lat temu. To wtedy zaczęła szukać sposobu na nieszablonowe spędzanie czasu z synkiem. – Zauważyłam, że Filip dużo więcej uczy się z zabaw, podczas których i mi jest fajnie. Nawet specjalistyczne metody pedagogiczne nie dają takich efektów jak spotkania z innymi dziećmi i rodzicami, w atmosferze wspólnej kreatywności.

Zakiełkował więc pomysł na zajęcia rozwijające dla maluchów w wieku od kilku miesięcy do  lat. To urozmaicenie dla dzieciaków i inspiracja dla rodziców, którzy czują się zdezorientowani, gdy dziecko nudzi się w domu. Spotkania prowadzi w Olsztynie już dziewiąty rok.

– Ale ja nie mam monopolu na dziecięcą miłość, nie jestem konkurencją dla rodziców – zarzeka się Dominika. – Oni są moimi pomocnikami i od tego, czy się otworzą, zależy efektywność zajęć. Ich dzieci wyczuwają to błyskawicznie – tłumaczy.

madein_nr018_poziom_136

Zabawy ruchowe, masażyki, czytanie na głos mądrych, z artyzmem wydanych książek, wprawki taneczne, ćwiczenia artykulacyjne czy zadania plastyczne – podczas spotkań rodzice uświadamiają sobie, że to nie wymyślne, nowoczesne zabawki są dla dzieciaków najbardziej atrakcyjne. – Największy potencjał na wspólne, radosne spędzanie czasu mamy w sobie – wyjaśnia Dominika.

I podkreśla, że sama wciąż od dzieci się uczy. Ich radości z drobiazgów, innego spojrzenia, doświadczania własnego ciała i muzyki. Wychowane przez nią maluchy można liczyć w setkach, ale rozpozna je wszędzie, nawet gdy podrosną. – Lecę na wakacje, a na lotnisku spotykam swoich wychowanków. Albo podchodzą ich mamy i jako jedna z pierwszych osób dowiaduję się, że są w ciąży – uśmiecha się szeroko.

Czasem zastanawia się, kto z dziecięcych zabaw czerpie więcej radości – maluch czy dorosły? – Dziecko może być dobrą przykrywką – żartuje Dominika. Podczas warsztatów Aury Kobiet będzie chciała pokazać zgromadzonym mamom, że każdy z nas ma w sobie to wewnętrzne dziecko. Trzeba je tylko czasem wydobyć: przy pomocy intuicji, dobrej książki czy… własnych dzieci, które – rzecz jasna – również przyjdą na spotkanie w Aurze.

madein_nr018_poziom_135

Tekst: Katarzyna Sosnowska-Rama

Obraz: Michał Bartoszewicz, Tomasz Grabowski

 

Aura Kobiet to cykl bezpłatnych warsztatów dla pań – wszystkich, niezależnie od wieku i prowadzonego stylu życia. Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest centrum handlowe Aura Centrum. Pierwsze zajęcia zostały zorganizowane w styczniu 2015 roku. Od tego czasu kilkadziesiąt kobiet miało możliwość rozwijania swoich zainteresowań w takich obszarach, jak moda, makijaż, fotografia, psychologia czy kulinaria. W tym roku do tematów typowo lifestylowych dołączą również zagadnienia praktyczne, związane z finansami, edukacją i medycyną.

Spotkania mają kameralny charakter – bierze w nich udział kilkanaście pań, co gwarantuje swobodną atmosferę i bliski kontakt z prowadzącym. Prelegentkami podczas warsztatów są osoby z pasją, specjalistki w swoich dziedzinach, które potrafią zarażać własnym hobby, dzielić się umiejętnościami i inspirować pomysłami.

Najbliższe warsztaty Aura Kobiet odbędą się 30 lipca 2016 roku. Ich tematem będzie efektywne zarządzanie czasem i pieniędzmi. Prowadzące: Barbara Kułakow i Marta Malinowska. Zapisy ruszają 29 czerwca. Zajęcia z Dominiką Radaszewską, dotyczące kreatywnego spędzania czasu z przedszkolakiem, odbędą się 27 sierpnia 2016 roku, zapisy od 3 sierpnia. Aby wziąć udział w warsztatach, wystarczy wejść na stronę www.aurakobiet.pl, wypełnić formularz i odpowiedzieć krótko na pytanie związane z tematyką nadchodzącego spotkania. Na podstawie udzielonych odpowiedzi wyłonione zostaną panie do udziału w warsztatach.