Na południe od Kadyn, w samym środku Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, znajdziecie Rezerwat Buki Wysoczyzny Elbląskiej – obszar chroniony o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych.

Powstały w 1961 roku rezerwat, obejmujący powierzchnię ponad 92 hektarów, kryje w sobie niezmienione przez człowieka fragmenty lasów bukowych oraz rzadkie gatunki roślin, typowe dla terenów podgórskich.
Na obszarze rezerwatu można wyróżnić trzy typy lasów bukowych oraz dębowo-grabowych: żyzną buczynę niżową, kwaśną buczynę niżową oraz grąd gwiazdnicowy. Te formacje roślinne, wraz z występującymi na nich rzadkimi gatunkami, takimi jak: żebrowiec górski, manna gajowa, czy tojad dzióbaty stanowią unikalne środowisko przyrodnicze. Niezwykle urozmaicona rzeźba terenu z jarami, wąwozami i osuwiskami, sprzyja nie tylko różnorodności flory, ale również występowaniu licznych gatunków fauny, w tym wilka, wydry czy popielicy.
W zachodniej części rezerwatu, od strony miejscowości Ostragóra, znajduje się jedna z największych atrakcji geologicznych rezerwatu – Kamień Złotego Wina. To pomnik przyrody, którego nazwa wywodzi się prawdopodobnie z dolnoniemieckiego słowa „Winkel” oznaczającego „zakątek”. Głaz, będący alandzkim granitem rapakiwi, charakteryzuje się dużymi, czerwonymi skaleniami otoczonymi jaśniejszymi obwódkami, co czyni go unikalnym na skalę regionalną, ale także geologiczną. Mierzący w obwodzie prawie 15 m i wysoki na 2,5 m jest jednym z około 70 eratyków (głazów narzutowych), rozsianych po całym terenie parku. Są jak strażnicy tego miejsca.

Ze względu na ścisły charakter ochrony, rezerwat nie jest dostępny do zwiedzania. Można jedynie dotrzeć na jego obrzeża przy malowniczym mostku nad Grabianką, podążając „Czarną Drogą” od strony Kadyn. Dalej wstęp jest ściśle wzbroniony. My, by móc wejść w głąb rezerwatu, wystąpiliśmy o specjalne pozwolenie od Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.
Dla zainteresowanych historią przyrody i geologii Rezerwat Buki Wysoczyzny Elbląskiej pozostaje jednym z najcenniejszych obiektów chronionych w regionie – prawdziwym świadectwem potęgi natury i sił, które przez wieki kształtowały tę malowniczą część Warmii i Mazur.
Polecamy liczne szlaki w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej, które dostępne są dla pieszych wędrówek

Zrealizowano przy współpracy z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
#genWarmiiiMazur |
![]() |
Foto: Tadeusz Morysiński