Co ma żołnierz pod łóżkiem? Ma porządek. A co powinien mieć mężczyzna pod pantoflem? Oczywiście też porządek. Zaczynamy od stóp.

Choć nie używa zaklęć i magicznej różdżki, czyni cuda.

Do kosmetolog Karoliny Cechowskiej, specjalistki pielęgnacji stóp z elbląskiego Salonu Urody Marzena Gross, trafiają osoby, które niechętnie zrzucają pantofelki.
– Przychodzą biznesmeni i urzędnicy, którzy na co dzień chodzą do pracy w eleganckich garniturach, są nienagannie uczesani, mają zadbane dłonie. Jednak w butach spędzają całe dnie, a to regularna przyczyna grzybicy czy innych problemów stóp – wyjaśnia Karolina Cechowska, podolog. – Odwiedza nas też dużo osób uprawiających sport. Nieodpowiednio dobrane obuwie, które źle rozkłada obciążenie, sprawia że na stopach pojawiają się modzele i odciski. Ł¹le dobrane buty też przyczyną wrastania paznokci. Gdy pojawia się obrzęk, pacjenci tylko pogarszają sprawę wycinając paznokieć coraz to głębiej i głębiej, co przynosi ulgę tylko na chwilę. Ogromnym problemem są też brodawki wirusowe. Często mylimy je z odciskami i leczymy preparatami z aptek, które mogą rozsiać wirus po całej stopie.
Ta wyliczanka to tylko część zmartwień, którym może zapobiec specjalista podolog. – Trafia do nas wiele osób, którym chirurg wyciął paznokieć. To najbardziej powszechna metoda „leczenia” wrastających paznokci…

To jednak nie likwiduje problemu wrastania, ponieważ przyczyna wrostu pozostaje – obrazuje kosmetolog.
– Paznokieć po chirurgicznym usunięciu często odrasta zdeformowany lub rozdwojony, ponieważ ma uszkodzoną macierz. I problem się powtarza. My takie paznokcie rekonstruujemy. Dzięki temu, szczególnie panie, mogą latem założyć lekkie obuwie odkrywające palce. Warto zajrzeć do nas przed bolesną wizytą u chirurga.
Niemal każdy przypadek, nawet z mocnym stanem zapalnym przy wale paznokciowym, można wyprowadzić rurką korekcyjna lub specjalistyczną klamrą. Tak jak aparat na zęby, tak i klamra ustawia odpowiednio paznokieć i na stałe wytycza mu nowy tor wzrostu. Pomoc specjalisty daje szansę na unikniecie bolesnego wrastania paznokcia w przyszłości. Zabieg zakładania klamry nie jest zabiegiem krwawym czy bolesnym. Obywa się bez wyrywania paznokcia, a pacjent odczuwa ulgę natychmiast.
Klienci trafiają tu też z powodu pękającej skóry stóp.

Niedawno gabinet odwiedził mężczyzna, który od kilkunastu lat zmagał się z tym problemem, a wstydził się pójść do lekarza. Kilka zabiegów oczyszczania skóry i odpowiednie preparaty rozwiązały problem. Podobnie jest z modzelami oraz odciskami i mylonymi z nimi brodawkami wirusowymi. – To jedna z najczęstszych, a jednocześnie najtrudniejszych do leczenia przypadłości – zauważa Marzena Gross-Darabasz, właścicielka salonu. – W sytuacji zaniżonej odporności czasem wystarczy postawić obtartą stopę w przymierzalni ubrań i możemy wyjść z niej z wirusem, który spowoduje bolesne brodawki lub grzybicę paznokci. Szczególnie u dzieci obydwa te przypadki bywają bardzo nieprzyjemne, dlatego w przypadku jakichkolwiek zmian trzeba szybko udać się do podologa.

Gabinet pielęgnacji stóp w Salonie Urody Marzena Gross to nie tylko miejsce dla osób, które zmagają się z problemami stóp. – Oferujemy także zabiegi pielęgnacyjne na zdrowe stopy. A czy doświadczył pan kiedyś zabiegu pedicure w profesjonalnym gabinecie? – docieka Marzena Gross-Darabasz i po usłyszeniu przeczącej odpowiedzi dodaje: – Dla kobiet ten zabieg, to raczej normalna sprawa, ale dla panów dotykanie ich stóp to temat bardzo intymny.
Dlatego każdy, który wstaje z tego fotela, ma uczucie, jakby unosił się nad ziemią – opisuje Marzena Gross-Darabasz. – Taki zabieg daje ogromne poczucie komfortu.

Mąż zawsze mi mówi, że po pedicure czuje się dopieszczony. Taki królewicz może spokojnie wybrać się na bal.

Tekst: Michał Bartoszewicz,
Obraz: Joanna Barchetto

Salon Urody Marzena Gross
ul. Nitschmana 20/22 G (I piętro), 82-300 Elbląg
tel. 55 236 22 88
www.salonurody.pl