Kwiaty, motyle albo folkowe wzory. Anna Wojszel przenosi w ponurą przestrzeń wiejskich przystanków to, co jest mocną stroną regionu. I jego reklamą, krążącą po internecie w formie pamiątkowych fotek.

Mariaż sztuki, przyrody i glinobetonu – tak nazywa swoją twórczość w warmińsko-mazurskim terenie. Najchętniej maluje swoje dzieła na murowanych przystankach, które przypominają jej klimat znany z rodzinnego Wipsowa. Anna Wojszel, malarka i grafik komputerowy, wprowadza do wiejskiej przestrzeni m.in. fragmenty wiedzy botanicznej. To swoiste atlasy kwiatów, owadów, ptaków, grzybów. Powstają po to, aby zwrócić uwagę turystów na lokalny potencjał przyrodniczy i dodać kolorytu w przestrzeni małych miejscowości.

Gdzie Anna Wojszel malowała przystanki?

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

– Pamiętam z dzieciństwa, że przystanek w rodzinnym Wipsowie był miejscem spotkań młodzieży – wspomina Anna. – To swoiste okno na świat, z którego wyruszało się do szkoły, na studia, do pracy a także spędzało wolny czas. Przyroda, którą zawsze miałam na wyciągnięcie ręki jest dla mnie największą inspiracją. Na co dzień nie doceniamy w jak niezwykłym miejscu żyjemy. A dla przyjezdnych tutejsza dzika natura jest atrakcją. 

anna wojszel przystanki

Przystanek malowany przez Annę Wojszel

Anna maluje także jej fragmenty na dachówkach, kamieniach, starych deskach. Zasłynęła m.in. instalacją, sadząc kwiaty w dziurach drogowych. A w 2013 roku przystanek w Marcinkowie pod Mrągowem ozdobiła motywami ludowymi. Kiedy wjechał w niego tir, po odbudowie lokalne władze zwróciły się do Ani o powtórzenie akcji artystycznej. Po tym posypały się zamówienia od sołtysów z różnych stron regionu. Jej dzieła zdobią już przystanki m.in. w Kabinach w gminie Kolno, Wójtowie, Zyndakach w gminie Sorkwity, Kaplitynach, Starych Włókach, w Dąbrówce pod Ornetą. Niebawem powstanie mapa artystycznie malowanych przystanków – niszowego turystycznego szlaku. 

– Zaczęło się od własnej inicjatywy – wspomina Anna. – Potem ktoś z miejscowych dorzucał farby, pomagał przy malowaniu. Teraz sołtysi już zabezpieczają środki z budżetu sołeckiego na moją twórczość. 

Przystanki Anny Wojszel w publikacjach

W 2017 r. Anna popełniła publikację naukową pt. „Przystanek jak malowany. Warmińska przyroda na warmińskich wiatach autobusowych” w Zeszytach Naukowych Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. A w 2018 r. napisała pracę licencjacką „Przyrodnicze inspiracje w sztuce ulicznej na przykładzie projektu Wiocha w mieście”. Temat malowanych przystanków zagościł także… w Malezji na Międzynarodowym Seminarium Naukowym „Architektura krajobrazu bez granic”.

– Przystanki to dobre medium dla społeczności wiejskich, pozwala identyfikować się ze swoją miejscowością, otoczeniem. A fakt, że zdjęcia turystów na tle przystanków zaczęły pojawiać się w internecie, przyciągnął uwagę na tę niestandardową, uniwersalną formę promocji lokalnego potencjału – tłumaczy artystka. 

przystanek anna wojszel

Przystanek malowany przez Annę Wojszel

Więcej na temat przystanków:

https://www.facebook.com/Artystyczne-malowanie-przystank%C3%B3w-153749858362439/