ADRES: POD LASEM. ZAWÓD: RYSOWNIK – WOLNY PTAK. ULUBIONY TEMAT: BAŚŃ FANTASY LEKKO ZABARWIONA EROTYKĄ.

 

Jarek Gach wszechświat najchętniej odkrywa na warmińskiej łące pod domem. Co nie znaczy, że obce mu są inspiracje z dalekich stron. Niegdyś na Zlocie Przyjaciół Indian poznał nieżyjącego już Sat-Okha, autora książek dla młodzieży, które pochłaniał w dzieciństwie. Zadał mu nurtujące od dawna pytanie: jak Indianie, nie mając odpowiedniego sprzętu, robili otwory w długich cybuchach fajek? Sat-Okh odpowiedział, że robiło się mały otwór na jednym końcu cybucha i umieszczało tam kornika. Potem zawieszało nad ogniskiem, kornikiem do dołu, i… robota szła migiem. Tego typu historie to pożywka dla jego wyobraźni. Rozpoznawalna kreska artysty pojawia się w komiksach i książkach przygodowych, ale też programach telewizyjnych, na okładkach płyt czy w reklamach.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

– Inspiruje mnie natura, filozofia, mistyka. W komiksie lubię baśń fantasy, zabarwioną delikatnie erotyką, wypełnioną ukrytymi znaczeniami. Nie podejmuję się jedynie tematów umacniających negatywne postawy jak przemoc, wyzysk, nierówności – tłumaczy Jarek. – Choć jestem domatorem i na Warmii mam wszystko, co mi potrzebne do tworzenia, od dzieciństwa pochłaniam biblioteki, atlasy i encyklopedie. Teraz inspirację czerpię dodatkowo z… Google.

 

Jarosław Gach (ur. 1973) – absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Tajemnice warsztatu zgłębiał pod okiem malarza Tadeusza Piotrowskiego. Specjalizuje się w rysunku komiksowym i ilustracji książkowej. W dorobku ma również ilustrację prasową, projekty plakatów, rysunki reklamowe i najnowszą okładkę płyty grupy Shannon. Współtworzył dla TVP program kulturalny „Hurtownia Książek” (komiks). Laureat Konwentu Komiksowego w Łodzi (1994). Ilustrował m.in. powieść Stanisława Supłatowicza (Sat-Okh) i Leszka Michalika pt. „Tajemnica Rzeki Bobrów”. W 2010 roku otrzymał nagrodę Fundacji Środowisk Twórczych „Talent Roku” za komiks w gwarze warmińskiej.
Tekst: Beata Waś

MadeIn_Nr018_Poziom_102

MadeIn_Nr018_Poziom_137

MadeIn_Nr018_Poziom_143

MadeIn_Nr018_Poziom_174

Obraz: archiwum artysty