„Dawno, dawno temu” albo „Co musisz wiedzieć, zanim kupisz używane mieszkanie”, a może „Najdziwniejsza przygoda montera instalacji sanitarnych” – jakby zaczynał się twój podcast? W każdej dziedzinie znajdą się ciekawe historie do opowiedzenia. Może więc nagrasz własny?

Słuchasz podcastów? Jeśli tak to wiesz o czym mówię. Jeśli nie – spróbuj. Dołączysz do milionów słuchaczy na świecie. W Polsce podcasting to najszybciej rozwijająca się internetowa forma komunikacji – w ciągu ostatniego roku liczba użytkowników wzrosła o ponad 300 proc.

Co to jest podcast i do czego się służy

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Podcast to opowieść dźwiękowa, której możesz słuchać niemal w każdej sytuacji. Wystarczy wgrać do telefonu jedną z aplikacji (np. Spotify, Apple Podcast, Google Podcast), a następnie wyszukać temat, który cię interesuje. Mimochodem, podczas codziennych czynności – sprzątania czy jazdy samochodem – prosto do twoich uszu płynie opowieść. Mogą być to praktyczne porady, wiedza wspierająca rozwój, albo czysta rozrywka.

Podcastów bardzo przyjemnie się słucha, ale jest to też skuteczny sposób na dotarcie do szerszego grona odbiorców. Są doskonałym medium, gdy chcesz budować pozycję eksperta w swojej branży czy po prostu czujesz, że masz coś do powiedzenia światu.

Studio podcastingowe w Olsztynie

Możesz sam zabrać się za nagrywanie, albo skorzystać ze studia podcastingowego. To najwygodniejsze rozwiązanie, gdy zależy ci na profesjonalnym standardzie nagrania, a przy tym nie chcesz zajmować się stroną techniczną rejestracji dźwięku i jego obróbką.

Takie właśnie studio przy agencji kreatywnej Lenart Interactive założył w Olsztynie Przemek Lenart, który „w dźwiękach robi od zawsze”. M.in. gra na gitarze basowej w zespołach Czyści jak Łza, Solid Rock tribute of Dire Straits band, Annette Music, Wodny Patrol, a także angażuje się w wiele innych projektów muzycznych. Studio nazwał po prostu – Mam Podcast. – Od ponad 20 lat organizuję i nagłaśniam eventy, konferencje, koncerty, spektakle. Z tego doświadczenia korzystam przy realizacji podcastów – mówi Przemek Lenart. – W podcastach szczególnie ważna jest jakość nagrania, bo słuchacz jest tu sam na sam z głosem lektora. Przyjemność słuchania psują długie pauzy, zmienna głośność, pogłos, samochody jeżdżące w tle…  Nagrywając w studio wielu z tych problemów da się uniknąć, albo poprawić w postprodukcji.

Jak zacząć nagrywanie podcastu?

Przede wszystkim zastanów się co związanego z twoją branżą zaciekawi odbiorców. Mogą być to np. porady albo wywiady z ciekawymi ludźmi. Z badań wynika, że kobiety najchętniej słuchają podcastów związanych ze zdrowiem, stylem życia, psychologią i edukacją. Zaś mężczyźni wybierają przede wszystkim audycje o technologii, historii i biznesie.

Przemyślenie wizji podcastu i ustalenie czemu będzie on służył to etap, który jest fundamentem całego przedsięwzięcia. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o tworzeniu podcastów, wejdź zakładkę Blog na mampodcast.pl albo skorzystaj z indywidualnej porady marketingowej w Lenart Interactive.

W Mam Podcast możesz wynająć studio i sprzęt na którym po krótkim przeszkoleniu samodzielnie zrealizujesz nagranie. Możesz też skorzystać z profesjonalnego wsparcia – obsługi realizatora i obróbki materiałów audio. Na życzenie zespół Lenart Interactive przygotuje ci dopasowaną grafikę na okładkę i skonfiguruje twój kanał internetowy.

Dlaczego warto nagrywać podcasty

Pokój nagrań przygotowany jest tak, by każdy od razu poczuł się w nim swojsko i swobodnie – mimo tych wszystkich mikrofonów, słuchawek i urządzeń z kolorowymi guzikami. Miękkie dywany, których fanem jest Przemek, wygłuszają przestrzeń, a dodatkowo wprowadzają przytulny nastrój. To ważne, żebyś podczas nagrania czuł się dobrze, był naturalny. Słuchacze podcastów bardzo cenią autentyczność i za nią odwdzięczają się zaufaniem oraz wiernością.

Kto wie? Może zostaniesz drugą Aśką Okuniewską? Jej podcasty „Tu Okuniewska” i „Moje przyjaciółki Idiotki” nie schodzą ze szczytów podcastingowych rankingów, a nakład pierwszej książki został niemal wyczerpany jeszcze w przedsprzedaży. Cóż, gwiazdy nie spadają z nieba, a rodzą się na Ziemi. Ta konkretnie wychowała się na olsztyńskim Zatorzu.

www.mampodcast.pl

Tekst: Magdalena Brzezińska