Poznaj opowieść o tajemniczej wazie z dworu nad jeziorem Iławskim, która przynosiła szczęście, aż zniknęła w tragicznych okolicznościach. Legenda o zatopionej wazie z jeziora Iławskiego.
W malowniczej wsi Dół nad jeziorem Iławskim stał niegdyś bogaty dwór. Od pokoleń zamieszkiwała go rodzina hrabiowska, której żyło się dostatnio i spokojnie. Mieszkańcy wsi wierzyli, że za szczęściem rodziny stoi niezwykła waza – cenny przedmiot przywieziony przez przodka z wyprawy do Ziemi Świętej. Nikt nie wiedział, jak waza trafiła w ręce rodu, ale jedno było pewne: dopóki stała w dworze, mieszkańcom sprzyjała fortuna.
Ślub i nowa rezydencja
Pewnego dnia młody hrabia ogłosił swoje zaręczyny. Wybranka, zachwycona bogactwem narzeczonego, miała jednak jedno zastrzeżenie – stary dwór wydawał jej się szary i ponury. Chcąc ją uszczęśliwić, hrabia wybudował na pobliskiej wyspie piękny biały pałac z wieżyczkami i dużymi oknami. Po uroczystym weselu nadszedł czas przeprowadzki.
Nad brzegiem jeziora czekał biały jacht, którym młoda para i ich służba mieli dotrzeć do nowego domu. Wierząc w magiczne właściwości wazy, hrabia postanowił zabrać ją ze sobą. Mimo ostrzeżeń załogi, waza została wniesiona na pokład.
Tragiczne wydarzenia na jeziorze
Gdy jacht wypłynął na jezioro, zerwała się burza. Porywisty wiatr zakołysał łodzią, a sługa, trzymający wazę, stracił równowagę. Naczynie wypadło z rąk i zniknęło w głębinach. Chwilę później piorun uderzył w maszt, zatapiając jacht razem z jego pasażerami.
Przez całą noc szalała burza, a mieszkańcy wsi bezradnie patrzyli na tragedię. Gdy rano jezioro uspokoiło się, nie było już śladu po młodej parze ani po magicznej wazie.
Upadek dworu
Zaginiona waza odmieniła losy rodu. Od tamtej pory każde przedsięwzięcie kończyło się fiaskiem. Plagi pustoszyły pola, a choroby dręczyły mieszkańców. Choć wielokrotnie przeszukiwano dno jeziora, nigdy nie udało się odnaleźć cennego naczynia. Dziś po dawnym dworze nie ma śladu, a fale jeziora wciąż szumią o dawnej świetności tego miejsca.
Legendę „O bezcennej wazie” spisał Ernest Morgenroth – autor legend iławskich pt. „Dt.-Eylauer Sagen” i wieloletni dyrektor Stadtschule (Szkoły Miejskiej) w Deutsch Eylau (dzisiejsza Iława). Na potrzeby cyklu legendę uwspółcześniła Wioleta Zalewska.
BARKA ARTYSTYCZNIE
Ilustracje do cyklu o legendach Warmii i Mazur tworzą podopieczni dziennego ośrodka wsparcia Centrum Barka – Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Górowie Iławeckim. Pracę z osobami niepełnosprawnymi ośrodek realizuje w 14 tematycznych pracowniach, m.in. fotograficznej, artystycznej, krawieckiej, komputerowo-multimedialnej, rękodzieła i ceramiki.
jestesmyrazem.org.pl fb/Centrum Barka
ZDJĘCIA DO LEGENDY „O BEZCENNEJ WAZIE”
Zdjęcia i oprawa graficzna: Ewa Porydzaj i Martyna Pisarzewska
Modele: Olga Daniszewska, Karol Buchowski, Jan Szumski, Joanna Sienkiewicz, Daniel Ferdycz, Marcin Sitek, Jacek DukielskiMiejsca: Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim,
Oczy Mazur – Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa
i Turystyki Wodnej w Giżycku,
Agroturystyka „U Buchosiów” w Nowej Wsi Wielkiej
SKANSEN POMEZANIA
Istniejący od 2014 roku Skansen „Pomezania” to sprofilowane gospodarstwo agroturystyczne. Waldemar Wysocki połączył ekspozycję przestrzenną typu skansenowskiego z funkcją pobytową. Część zabudowań wzniesiono od nowa, wzorując się na eklektycznych wzorach międzyregionalnych, czerpiąc z architektury wschodniopruskiej i sąsiedniej mazowieckiej. Tak powstały główne budynki: tzw. dworek, chałupa warmińsko-mazurska czy przestronna stodoło-szopa, w której znajduje się Izba Pruska ze zbiorami muzealnymi. Agroturystyka Skansen Pomezania Rudzienice, Kałduny 39a koło Iławy 507 138 820, 502 244 535 skansenpomezania.pl |