Chociaż z pruskiego oznacza „nieśmiałe”, to to miasto z pewnością do takich nie należy. Zwane Perłą lub Wenecją Północy oraz historyczną stolicą Warmii. Latem staje się kult(ur)ową stolicą regionu. To przebojowy Lidzbark Warmiński.

IMGP6902
grzech-piotrowski
Lidzbarskie Wieczory Jazzowe
3, 10, 17, 24, 31 lipca, 14, 28 sierpnia

„Będziemy grać w ten sposób, dopóki wasz puls i mój nie staną się jednym!” – powiedział kiedyś przed swoim występem Duke Ellington, amerykański twórca muzyki jazzowej. W Lidzbarku Warmińskim tak grał już m.in. zespół Walk Away i Leszek Możdżer, śpiewała Urszula Dudziak czy Ewa Bem. W tym roku jazzowy puls miasta zabije po raz czwarty. – Bardzo się cieszę, że w Lidzbarku znalazła się publiczność, która chce posłuchać jazzu. Zapraszam na mój koncert z gościnnym występem Sebastiana Karpiela-Bułecki – zachęca Grzegorz „Grzech” Piotrowski, kompozytor, producent muzyczny z Olsztyna, który w tym roku promuje album „One World”. Wystąpią też m.in. Krzysztof Herdzin, Łukasz Gorczyca i Charlie Green, Ania Szarmach, Mariusz Bogdanowicz.

Festiwal Kultury Myśliwskiej, fot
IMG_0964
Festiwal kultury myśliwskiej
19 lipca 2015

Czym jest kultura myśliwska? – To zwyczaje, język, moda, wiedza o przyrodzie i broni myśliwskiej. A także łowiecka kultura kulinarna: potrawy z dziczyzny, sposoby ich przyrządzania i podawania – wymienia dziennikarz i krytyk kulinarny Wojciech Charewicz, który na tematyce leśnej, łowieckiej i kulinarnej złamał nie jedno pióro i nie jeden widelec. Jeśli hasła „sokół”, „orzeł”, czy „raróg” powodują u ciebie szybsze bicie serca, zajrzyj na Festiwal Kultury Myśliwskiej w Lidzbarku. Będzie można dowiedzić się, na czym polega sztuka układania (czyli tresury) ptaków drapieżnych, dlaczego te układane ptaki noszą kaptury oraz jak i gdzie pracują sokolnicy. Poza tym w programie pokazy tresury, degustacje różnych potraw z dziczyzny oraz koncert muzyki myśliwskiej.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

IMGP7199
Anna Mikołajczyk
Energa Varmia Musica
25 lipca–2 sierpnia 2015

– Od 2005 roku spotykają się tu zawodowi muzycy, studenci, muzykolodzy, budowniczy instrumentów i melomani, prezentujący rozmaite, często odmienne poglądy na budzące tyle emocji hasło „muzyka dawna”. Bazą naszych spotkań są warsztaty muzyczne, od tego roku nazwane Varmia Musica Academia – opowiada Anna Mikołajczyk, rodowita lidzbarczanka i światowa śpiewaczka sopranowa.
– Przyjemność, bezpretensjonalność i satysfakcja, towarzyszące dzieleniu się tajnikami muzycznej kuchni z młodszymi muzykami oraz publicznością, przesądzają o niepowtarzalności tego wydarzenia. W czasach wysokiej, stresogennej konkurencyjności oraz wzmożonej ochrony wszelakich informacji ten festiwal jawi się jako tydzień totalnie oderwany od rzeczywistości.

IMGP7111
2015mar17_7364
Święto Kaczki
15 sierpnia 2015

Pewnie każdy ma taką potrawę, którą umie przyrządzić z zamkniętymi oczami. Ale jeśli jest to kaczka, to prawdopodobnie jej autorem jest kucharz biorący udział w lidzbarskim Święcie Kaczki. Bo jak mówi Krzysztof Mazurek, szef kuchni w restauracji w Hotelu Krasicki, oni to potrafią: – A to trudne, chociaż bardzo stare, tradycyjne danie. W czasach, gdy coraz mniej gotuje się w domach, warto się przekonać, że nie ma się czego bać, po prostu trzeba zdobyć pewne umiejętności.
W Lidzbarku, który słynie z kaczki biskupów warmińskich, II edycja święta będzie miała formułę piknikową: pokazy, konkursy, degustacje. Rozdawana będzie książka Krystyny Ziejewskiej „Wszystko o kaczce”, wydana specjalnie na tę okazję, a w programie TVP1 wyemitowany zostanie odcinek „Smaków Polski”, poświęcony kaczce.

Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry 2, fot
0J2A2468
Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry
19-22 sierpnia 2015

Znawcy scenicznego humoru mawiają, że polski kabaret skończył się wraz z końcem Starszych Panów. Ale Lidzbark Warmiński już po raz 39 będzie udowadniać, że śmiejemy się na nowo. – Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry to najstarszy festiwal kabaretowy w Polsce” – mówi Radosław Bielecki, wywodzący się
z Lidzbarka członek kabaretu „Neo-Nówka”. – Dlatego bardzo się cieszę, że w tym roku TVP1 wyemituje relację na żywo. A prócz występów i tradycyjnego konkursu o Złotą Szpilkę będzie wiele wydarzeń towarzyszących, np. happeningi w przestrzeni miejskiej.
Tym razem złote szpilki wbijać będą m.in. Artur Andrus, Cezary Pazura, Tomasz Jachimek, Kabaret Neo-Nówka czy Grupa MoCarta.

IMGP8120
IMG_5355
Finał Regionalny Konkurs Smak Warmii, Mazur i Powiśle
23 sierpnia 2015

Ciasteczka nowe latko, kuch warmiński, konfitura jarzębinowo-jabłkowa czy mazurskie pulpety rybne – jeśli wasze warmińskie, mazurskie lub powiślańskie podniebienia nie znają tych potraw, obecność podczas finału regionalnego konkursu kulinarnego jest obowiązkowa. A jeśli znają, to sami wiecie, że do tych smaków warto wracać. Zofia Dobosz, mieszkanka Lidzbarka Warmińskiego, która od lat zbiera tradycyjne przepisy regionu, a za swoje potrawy i przetwory zdobyła liczne nagrody, mówi, że chętnych do smakowania nigdy nie brakuje: – Bo to lokalne produkty, z rozpoznawalnym znakiem promującym nasz region.
W finale konkursu wyłoniona zostanie m.in. najlepsza regionalna potrawa roku, przygotowana na oczach widowni.