Zarządzanie bazami danych, realizacja projektów transformacji cyfrowej, cyberbezpieczeństwo, projektowanie i wdrażanie e-usług publicznych, czy też nauka języków programowania takich jak Python – to tylko część umiejętności, które zdobędą urzędnicy z Warmii i Mazur dzięki projektowi „Tysiąc sto jeden kompetencji cyfrowych”.
Na czym polega projekt kształcący kompetencje cyfrowe
Autorzy projektu postawili sobie za cel, aby przez trzy najbliższe lata (2025–27) przeszkolić 1101 pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostek organizacyjnych z województwa warmińsko-mazurskiego.
– Tego rodzaju umiejętności są niezbędne do przeprowadzenia transformacji cyfrowej i wdrożenia dostępnych e-usług o wysokiej jakości – wyjaśnia Paweł Kaszubski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Centrum Nowych Technologii. – Kluczową barierą dla wykorzystania specjalistycznych, nowoczesnych narzędzi, aplikacji oraz wdrożenia e-usług jest brak kompetencji cyfrowych wśród pracowników tego sektora. Problem ten uwypukliła pandemia COVID-19, która stała się swoistym katalizatorem zmian w funkcjonowaniu instytucji w celu zapewnienia skutecznych i bezpiecznych rozwiązań w zakresie realizacji usług publicznych na odległość.
Kolejną barierą są również obawy o cyberbezpieczeństwo. Samorządy mają świadomość, że cyfryzacja i wdrażanie e-usług zwiększa ich ekspozycję m.in. na ataki hakerskie czy wycieki danych. Dodatkowo muszą one zapewnić zgodność realizowanych inicjatyw z przepisami prawa, w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych i systemów, które wykorzystywane są przez administrację publiczną. Dlatego podnoszenie wiedzy i umiejętności urzędników w tym zakresie to podstawa do zapewnienia ciągłości procesów i projektów wdrażających cyfrowe rozwiązania w warmińsko-mazurskich samorządach.
W ramach projektu przewidziane są szkolenia stacjonarne, online i hybrydowe – w zależności od potrzeb uczestników. Grupę docelową projektu stanowić będą osoby zatrudnione w urzędach gmin, starostwach powiatowych, urzędzie marszałkowskim a także pracownicy jednostek organizacyjnych samorządów Warmii i Mazur. Rekrutacja w ramach projektu będzie prowadzona online – każda z zainteresowanych osób, aby ubiegać się o miejsce na szkoleniu, będzie zobligowana do złożenia deklaracji uczestnictwa poprzez formularz dostępny na stronie internetowej projektu.
Dzięki kursom pracownicy urzędów zyskają nie tylko wiedzę techniczną oraz kompetencje cyfrowe, ale również umiejętności miękkie, które są niezbędne do skutecznego zarządzania zmianą i adaptacją do zmieniających się wymagań związanych z powszechną cyfryzacją i oczekiwaniami obywateli, czy przedsiębiorców. Wzmacnianie kompetencji w zakresie zarządzania zespołem, komunikacji oraz innowacyjnego myślenia pozwoli na budowanie elastyczności i otwartości na zmiany w samorządzie.
– Podnoszenie umiejętności pracowników w tym zakresie jest fundamentalne dla skutecznej transformacji cyfrowej tych organizacji – wyjaśnia Paweł Kaszubski. – Współczesne wyzwania administracji publicznej wymagają, aby urzędnicy byli dobrze zaznajomieni nie tylko z nowoczesnymi technologiami, ale także by posiadali umiejętności projektowania e-usług publicznych zorientowanych na potrzeby wszystkich interesariuszy swoich organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem obywateli. Szkolenia mają na celu zwiększenie efektywności i jakości obsługi mieszkańców.
Jak kształtowane będą kompetencje cyfrowe
Nauka w projekcie podzielona będzie na trzy moduły. Pierwszy, Liderzy cyfrowej transformacji. Podczas tego modułu urzędnicy nauczą się jak inicjować transformację cyfrową swoich jednostek. Uczestnicy szkoleń będą mogli dokonać oceny luk (kompetencyjnych, technologicznych, prawnych) w kontekście wdrożenia rozwiązań cyfrowych. Moduł drugi: Projektanci e-usług obejmie specjalistyczne szkolenia z zakresu języków kodowania, projektowania rozwiązań mobilnych, wykorzystania rozwiązań opartych o chmurę (IaaS, PaaS, SaaS) oraz implementacji metod zwinnych w procesie projektowania rozwiązań cyfrowych wspierających realizację zadań samorządu. I trzeci Wdrożeniowcy e-usług. Uczestnicy szkoleń nabędą umiejętności niezbędne do funkcjonowania interdyscyplinarnych zespołów, które nie tylko będą wspierać proces projektowania, ale także zapewnią obsługę odbiorców e-usług poprzez tworzenie wizualizacji, instrukcji, filmów instruktażowych itp., co przyczyni się do zwiększenia ich dostępności i jakości.
Projekt „Tysiąc sto jeden kompetencji cyfrowych” będzie wspierał rozwój administracji publicznej na Warmii i Mazurach, przygotowując urzędników do skutecznego wdrażania nowoczesnych technologii i e-usług publicznych. Dzięki podniesieniu kompetencji cyfrowych i umiejętności zarządzania zmianą, samorządy będą bardziej elastyczne i lepiej dostosowane do oczekiwań mieszkańców i przedsiębiorców, co przełoży się na wyższą jakość świadczonych usług.
Marcin Kuchciński Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Przygotowany przez rząd projekt Strategii Cyfryzacji Państwa został przekazany do konsultacji społecznych, więc prace nad nim wchodzą w decydującą fazę. Samorządy muszą być przygotowane na to, że do 2035 roku wszystkie nasze zadania będą realizowane w formie e-usług, a mieszkańcy będą mogli z nich korzystać przez telefon z dowolnego miejsca w kraju. To dla nas duże wyzwanie, ale rozumiemy jego znaczenie. Zatem już teraz podejmujemy odpowiednie kroki w kierunku podnoszenia kompetencji cyfrowych naszej załogi. Takie projekty jak „Tysiąc sto jeden kompetencji cyfrowych” bardzo nam w tym pomagają i z pewnością będziemy korzystać z jego efektów w niedalekiej przyszłości. |
Sylwia Jaskulska Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Nowe technologie w znaczący sposób mogą ułatwiać nam życie. Dzisiejsze realia wymagają od nas nie tylko dostosowania do dynamicznie rozwijających się technologii, ale przede wszystkim gotowości do zarządzania zmianą i wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców oraz przedsiębiorców. Odpowiedzią na te potrzeby jest projekt „Tysiąc sto jeden kompetencji cyfrowych”. Cyfryzacja pracy urzędów to nie tylko wygoda, ale również oszczędność czasu i pieniędzy. Wydaje się to szczególnie ważne w regionie, którego 41 proc. stanowią mieszkańcy obszarów wiejskich. Kompetencje cyfrowe budują elastyczność i otwartość na zmiany – cechy niezbędne w nowoczesnym samorządzie. Tak przygotowani pracownicy to ogromny potencjał Warmii i Mazur, to oni mogą stać się siłą napędową rozwoju naszego regionu. |
Artykuł powstał w ramach projektu „Tysiąc sto jeden kompetencji cyfrowych” realizowanego z programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021–2027, Priorytet 1 Gospodarka, Działanie 1.6 E-usługi publiczne. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Realizatorem projektu jest Warmińsko-Mazurskie Centrum Nowych Technologii (jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego). Okres realizacji projektu: 16 maja 2024–31 grudnia 2027 roku. Koszt projektu ogółem: 5 870 428,10 zł, w tym: dofinansowanie Unii Europejskiej: 4 942 802,00 zł, pozostałe środki pochodzą z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. |
grafika AI: Michał Bartoszewicz