Majówka to też czas wystawiania z garaży klasycznych aut po to, by wyruszyć nimi urokliwymi warmińsko-mazurskimi drogami. Przemieszczając się po regionie, a nuż uda wam się spotkać cztery poniższe zabytki z Olsztyna. A za kierownicą będą oni – pasjonaci z ich samochodowymi historiami. Poznajcie ich, bo co dla innych jest zbiorem nieakceptowalnych wad, wyrzeczeń i kłopotów, dla nich wręcz wymarzoną podróżą w pierwszej klasie. Bez szacunku dla historii, bez smykałki technicznej, bez fascynacji dawną techniką, ale też i bez kawałka szaleństwa, zostalibyśmy pewnie bez tej zabytkowej motoryzacji, którą mimo wszystko tak łatwo potrafimy się podniecać

Dolcia i dolce vita – Citroen 2CV

„Od zawsze byłem fanem francuskiej powojennej kultury. Ich filmy i piosenki zrywały z tradycją, stając się awangardą tak przyjemną w odbiorze – zaczyna opowiadać Krzysztof Tanajewski. – Z kolei w motoryzacji tą francuską awangardą był Citroen…”

czytaj dalej

Zielono mi – Fiat 124 Coupe

„Darek Konieczka dorastał w klimacie motoryzacji. Nie dość, że ojciec zabierał go na każdy Rajd Kormoran, to jeszcze gromadził modele włoskich rajdówek w nietypowej skali 1:25. Było na czym oko zawiesić, ale i edukować się. – Prywatnie tata miał Fiata 126p, ale dzięki jego hobby wiedziałem, że są też i fajne Fiaty – wspomina ze słuszną kąśliwością…”

czytaj dalej

Mistrzowie i replika – Fiat 124 Spider

„W 1986 roku Dariusz Grabarczyk zakończył starty jako zawodnik kartingu. W barwach AMK Drwęca Ostróda zdobył m.in. tytuły mistrza okręgu i wicemistrza strefy północnej kraju. Dziś jest posiadaczem repliki kultowego Fiata 124 Spider Abarth…”

czytaj dalej

Na tropach krokodyla – Saab 900 Turbo

„W 1992 roku Mariusz Pawliczak zmuszony był do szybkiego kupna auta po tym, jak stłuczce uległ jego Ford Sierra. Odwiedzając garstkę funkcjonujących wówczas komisów samochodowych w Olsztynie, natknął się na ul. Bałtyckiej na dwa wyróżniające się modele: Volvo 440 oraz Saab 9000. Wybrał Saaba…”

czytaj dalej