Jeziora Tuchlin i Łuknajno to istny ptasi raj.  Jeżeli pilnie potrzebujecie dużej dawki pięknych widoków, kochacie ptaki i lubicie kręcić dwoma kółkami  to jest wycieczka na północne rubieże Śniardw jest dla Was. 

Poznajcie jeziora Tuchlin i Łuknajno

Widok na jezioro Łuknajno od strony Śniardw

Widok na jezioro Łuknajno od strony Śniardw

Naj jeziorami Łuknajno i Tuchlin warto być właśnie na wiosnę, bo każdy kto obserwuje ptaki wie, że kwiecień to dla nich nowy początek i miesiąc intensywnego życia. Wiele gatunków rozpoczyna teraz okres lęgowy lub przygotowuje się do niego. Ptaki powracają z migracji, szukają partnerów oraz odpowiednich miejsc do gniazdowania. To również czas intensywnych śpiewów i rytuałów godowych.
Trzcinowiska nad jeziorem Tuchlin to raj dla ptaków

Trzcinowiska nad jeziorem Tuchlin to raj dla ptaków

Widok na Śniardy od strony jeziora Tuchlin

Północne krańce jeziora Śniardwy

Jezioro Tuchlin to dawna zatoka Śniardw

Na podbój Śniardw ruszamy znad jeziora Tuchlin. Mało kto wie, że ten urokliwy zbiornik jest dawną północną zatoką majestatycznych Śniardw. Koniecznie zatrzymajcie się na chwilę na mostku między Śniardwami a Tuchlinem, by zatracić się w ptasiej symfonii. Ogromne trzcinowisko jest oazą dla licznie występujących tu cennych ptaków, szczególnie kormorana i czapli siwej. Jak będziecie mieli szczęście, to spotkacie też mieszkającą przy mostu wydrę.
wieś tuchlin

Tuchlin to nazwa jeziora i pobliskiej wsi

Kanał łączący jezioro Tuchlin i Śniardwy

Kanał łączący jezioro Śniardwy i Tuchlin

Mostek nad kanałem łączącym jezioro Śniardwy i Tuchlin

Mostek nad kanałem łączącym jezioro Śniardwy i Tuchlin

Jezioro Łuknajno jest znane ze swojego bogatego ekosystemu. Zbiornik ten jest pierwszym obszarem w Polsce włączonym na listę Ramsar (Konwencja Ramsarska chroni tereny podmokłe na całym świecie). Znajdują się tu także rzadkie siedliska podwodnych łąk ramieńcowych. W okresie migracji obserwuje się tu prawie 100 gatunków ptaków wodno-błotnych, w tym wielu przedstawicieli zagrożonych w Europie gatunków.
Folwark nad jeziorem Łuknajno

Folwark w Łuknajnie

Widok na Śniardwy znad jeziora Łuknajno

Widok na Śniardwy znad jeziora Łuknajno

Jezioro Łuknajno

Wieża widokowa na jezioro Śniardwy

Wieża widokowa nad jeziorem Śniardwy

Choć jezioro Łuknajno jest obszarem chronionym, przyciąga turystów i miłośników przyrody. W okolicy jeziora znajdują się ścieżki edukacyjne i punkty obserwacyjne, z których można podziwiać ptaki i piękno mazurskiego krajobrazu. Dla turystów udostępniono również wieżę widokową, z której roztacza się panoramiczny widok na jezioro i jego otoczenie. Tutaj też ponownie będziecie mieli okazję spojrzeć na bezkres największego jeziora w Polsce, tym razem z wysoka, z drugiej wieży widokowej nad Śniardwami.

Proponowana tras wycieczki nad jezioro Łuknajno i Tuchlin – 40 km.

foto: Agnieszka Morysińska, Tadeusz Morysiński
Zrealizowano przy współpracy z Samorządem Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. 

#genWarmiiiMazur