Od lat marszałek województwa wyróżnia osoby, których sukcesy rozsławiają Warmię i Mazury nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Kto tym razem sięgnął po laur „Najlepszym z najlepszych”?

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego zainicjował wyróżnienie 19 lat temu i odznaczył nim do tej pory 430 wybitnych postaci, tych indywidualnych, ale i stojących na czele firm będących liderami w swoich branżach. Bo laur „Najlepszym z najlepszych” stworzono z myślą, by uhonorować tych mieszkańców Warmii i Mazur, którzy osiągają sukcesy nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale i światowej. – Naszych laureatów, niezależnie od dziedziny, wyróżnia przede wszystkim odwaga, determinacja i świadomość własnej wartości – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin podczas uroczystej gali w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. – Wiara w to, że czymkolwiek się zajmują, robią to najlepiej jak potrafią jest godne pokazania światu. Swoje talenty wykorzystują tak, że wyróżniają się w kraju, Europie i na świecie. Często realizują pomysły, na które nikt wcześniej nie wpadł. Robią coś po raz pierwszy w historii. Taki rodzaj pewności siebie – pozbawiony pychy, ale oparty na rzetelnej pracy i doskonaleniu – szczególnie cieszy gospodarzy województwa.

Podczas gali „Najlepszym z najlepszych” został przyznany też jeden laur diamentowy. To najwyższe wyróżnienie kapituły za wybitne, ponadprzeciętne osiągnięcia oraz cenne inicjatywy podejmowane na rzecz innych ludzi oraz środowiska lokalnego. Na gali 28 kwietnia odebrała go Irena Petryna jako dyrektorka Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie. – Po wielu latach ciężkiej pracy całego zespołu (Petryna kieruje placówką 17 lat – red.) oraz realizowanych przez nich wielu projektów, z dumą możemy zakomunikować, że wreszcie mamy na najwyższym poziomie centrum, które kompleksowo leczy pacjentów z dolegliwościami płucnymi – podkreśliła laureatka Diamentowego Laura.

Uroczysta gala laura „Najlepszym z najlepszych” spełnia też przy okazji inną rolę – ma dotrzeć do szerokiej świadomości mieszkańców o osiągnięciach tych, których często nie docenia się na własnym podwórku. – A ich sukcesy wpływają na pozytywny wizerunek Warmii i Mazur. Żyjemy w przepięknej krainie, bogatej historią, tradycjami, kulturą, ale przede wszystkim wspaniałymi ludźmi, ich pracą i osiągnięciami. Trzeba się tym chwalić – dodał marszałek województwa.

Uroczystość zwieńczył koncert Cleo.

Tekst: Rafał Radzymiński, obraz: Kuba Klepański

LAUR „Najlepszym z najlepszych” za osiągnięcia w 2021 roku

1. Innowacje i rozwój: Szwaderki Gospodarstwo Rybackie, Krozmet, Grupa FROG

2. Społeczeństwo: Piotr Rafał Baczewski (prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Zdrowia „Jesteśmy Razem” w Górowie Iławeckim), Zakład Aktywności Zawodowej w Ostródzie

3. Gospodarka: Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim, Serwistal, Mlekpol w Mrągowie

LAUR „Najlepszym z najlepszych” za osiągnięcia w 2021 roku:

4. Zdrowie: prof. zw. dr hab. n. med. Andrzej Grzybowski, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce, Zespół Oddziału Chorób Zakaźnych dla Dzieci WSSD w Olsztynie

5. Osobowość: Aleksandra Juszkiewicz, Krzysztof Harmaciński, Jolanta Dakowska

6. Nauka i kultura: Gminna Biblioteka Publiczna w Świątkach, Krystyna Tarnacka i Izabela Treutle (doprowadziły do wpisania czepców warmińskich na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego), Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie (za autorski projekt musicalu „Warmińska opowieść wigilijna – Pora Jeziora”)

LAUR „Najlepszym z najlepszych” za osiągnięcia w 2021 roku:

7. Bliżej natury: Camping Echo w Rydzewie, Camping Cezar, Kemping Pajda Mazur

8. Turystyka: Żegluga Ostródzko-Elbląska, Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” w Olsztynie, 
Marlena Rogowska, dyrektorka Biura Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w Ostródzie

LAUR „Najlepszym z najlepszych” za osiągnięcia w 2021 roku:

9. Sztuka kulinarna: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku, „Octim” Wytwórnia Octu i Musztardy, „Dreszler” Masarnia z tradycją

10. Sport: Agata Barwińska, Karol Zalewski, Laura Banach

11. Laur Diamentowy: Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie