Koncerty, wystawy, roślinna kuchnia. Drugie urodziny Galerii Usługa Jazz Bar otworzą nowy etap w życiu olsztyńskiego lokalu. Pełną parą rusza tu Fundacja Usługa dla Sztuki promująca i wspierająca artystów.
Klimatyczna sala koncertowa podczas pierwszych ambitnych wydarzeń gromadziła niewiele osób. Dzisiaj, podczas jazzowych koncertów i spektakli, najczęściej jest zajęta do ostatniego miejsca. Działająca od dwóch lat Galeria Usługa Jazz Bar ma zamiar odbudować w Olsztynie scenę i publiczność jazzową, która rozproszyła się kilka lat temu.
– Jazz gra nam w duszy, dlatego zdecydowaliśmy się go wspierać i promować mimo tego, że jest niszowym gatunkiem – tłumaczy Małgorzata Niczuk, właścicielka Galerii Usługa Jazz Bar. – Czas pokazuje, że było warto. Mamy stałą publiczność, która wspiera naszą scenę, nie tylko podczas jazzowych koncertów. I grono muzyków, którzy chętnie do nas wracają.
Wśród nich jest choćby wybitny basista Krzysztof Ścierański, który wystąpi podczas pierwszego dnia obchodów urodzin lokalu (10-12 października). Drugiego dnia zagra etno-jazzowy Mahlukat Project. A trzeciego odbędzie się wernisaż wystawy odręcznego plakatu artystów, którzy pokazali swoje prace w ciągu dwóch lat działań galerii. Na zakończenie obchodów – koncert przyjaciół Galerii Usługa.
– Oprócz zapraszania znanych muzyków, wspieramy talenty, często młodych ludzi, którzy nie mają siły przebicia, ani miejsca, aby zaprezentować swoją twórczości – dodaje Justyna Przybyszewska-Korpacz, menadżer Usługi. – Dzięki naszej scenie i kameralnej, nieprzypadkowej publiczności, pokazali się światu, nabrali odwagi do dalszych działań i promowania swojej twórczości.
Dlatego w tym roku ruszyła tu Fundacja Usługa dla Sztuki wpierająca i promująca artystów głównie młodego pokolenia, łącząca kultury. To ukoronowanie dotychczasowej działalności – organizacji nie tylko koncertów i wystaw, ale też pokazów mody, prezentacji artystycznej biżuterii, tkanin artystów z Polski i zagranicy.
– Nie wszystkich artystów stać na zatrudnienie menadżera, dlatego my chcemy być łącznikiem między nimi, a publicznością – tłumaczy Małgorzata, prezes fundacji. – Czeka na nich przestrzeń do pokazania własnej twórczości oraz kameralna scena, która świetnie sprawdza się w przypadku teatrów jednego aktora, recitali, stand-up. W planach mamy wiele projektów artystycznych m.in. wydanie własnego pisemka. Niebawem w sali koncertowej pojawi się pianino, o które prosiło wielu naszych artystów.
Zapewne instrument przyda się w czasie Spotkań Jazzowych (21-23 listopada) podczas których wystąpi m.in. Artur Dutkiewicz z programem „Tribute to Tomasz Szukalski”, Emil Miszk, trębacz i kompozytor nagrodzony Fryderykiem i perkusista Adam Zagórski ze swoimi gośćmi. Dochód z koncertów zostanie przeznaczony na cele fundacji.
Galeria Usługa zasłynęła też w ciągu dwóch lat swojej działalności wśród miłośników zwierząt, które są mile widziane w lokalu. Aukcje charytatywne pozwoliły wesprzeć schroniska bezdomnych czworonogów w Olsztynie i Tomarynach.
– Jesteśmy zwierzolubami, stąd między innymi nasz nowy kierunek w kuchni, który wprowadzamy w październiku – zapowiada Justyna. – O wyszukane dania wegańskie i wegetariańskie z nutką wschodnich inspiracji zadba nowy szef kuchni. W Olsztynie brakuje miejsc specjalizujących się w kuchni roślinnej, o którą coraz częściej pytają nasi goście. Dodatkowo chcemy wspierać lokalnych dostawców świeżych, sezonowych produktów eko.
Tekst: Beata Waś