Choć tworzył już w liceum, żyje ze sztuki dopiero od dekady. Jarek Puczel w swoich pracach „wyciska” esencję relacji międzyludzkich. Są na tyle szczere i uniwersalne, że znajdują odbiorców na kilku kontynentach.
Esencja emocji i stanów w sztuce
Można w nich odczytać całą gamę emocji i stanów: miłość, bliskość, lęk, poczucie osamotnienia, napięcie. Anonimowe, często rozmyte, prześwietlone lub odwrócone twarze, płynna granica między postaciami dają pole do interpretacji. Sprawiają, że odbiorcy często przeglądają się w tych obrazach niczym w lustrze. Jarek Puczel oddaje w nich własne fascynacje, doświadczenia w relacjach. Wyraża je bazując m.in. na fotografiach ludzi, fragmentach kadrów odnalezionych w internecie. Łączy je w photoshopie, dekomponuje i z pomocą rzutnika przenosi na płótno.
Jarek Puczel o swojej twórczości:
Następnie upraszczam i redukuję postacie do momentu odtworzenia mojej pierwotnej idei. Zależy mi na przekazaniu esencji doświadczeń międzyludzkich, tego co stałe, niezmienne. Romantyczne emocje, którymi często karmi się sztuka, zbytnio mnie nie interesują. Myślę, że moje wykształcenie pedagogiczne wpływa na to, że podskórnie staram się o pozytywny, wspierający rozwój przekaz.
Jak to się zaczęło?
Sztuka w różnych przejawach fascynowała Jarka Puczela od zawsze. Najpierw było ognisko muzyczne, potem pierwsza wystawa prac inspirowanych postimpresjonizmem w kętrzyńskim liceum. Podczas studiów pedagogicznych w Warszawie Jarek Puczel uczestniczył w zajęciach twórczych warsztatów filmowych i ukończył kurs realizacji filmowej. W międzyczasie ćwiczył warsztat malarski, bazując na literaturze tematu, odwiedzając wystawy, inspirując się twórczością malarzy młodego pokolenia, m.in. Sasnala czy Bujnowskiego. Swoje prace zaczął prezentować na lokalnych wystawach i w internecie.
Międzynarodowa kariera
Na międzynarodowym portalu artslant.com, w cyklicznie organizowanym konkursie Jarek Puczel dostał się do finałowej dziesiątki artystów sztuk wizualnych. Opublikowany w 2012 roku obraz z cyklu „Zakochani” stał się popularny na kilku mainstreamowych portalach. Od tego momentu jego kariera potoczyła się dynamicznie, m.in. otrzymał propozycje reprezentowania przez galerię w Miami. W 2012 roku zrezygnował z etatu grafika komputerowego w wydawnictwie i całkowicie poświęcił się malarstwu. Obecnie na stałe współpracuje z galeriami w San Francisco, Nowym Jorku, Salzburgu i Warszawie.
Jarek Puczel o Warmii:
Warmia pozostała moją kryjówką pozwalającą tworzyć w komfortowych warunkach i stąd wysyłam moje prace, głównie za ocean. Nie jestem jednak w stanie tworzyć zbyt dużo. Zależy mi na autentyczności mojego przekazu.
Tekst: Beata Waś, obraz: archiwum artysty, Hugo Silva
Najważniejsze informacje o artyście:
(ur. 1965 roku w Kętrzynie) absolwent Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, tworzy głównie malarstwo. Ma na koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w San Francisco, Nowym Jorku, Salzburgu, Berlinie. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie, dwa z nich – u aktorki Anne Hathaway, zdobywczyni Oscara. Prace zostały wykorzystane na okładkach kilkudziesięciu książek i płyt, np. zespołu The Jezabels z Australii, a także na planie filmu „Little fish”, na plakatach filmowych i teatralnych, m.in. National Theatre w Londynie, Festiwalu Nowego Kina w Montrealu.
Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego w Olsztynie:
CDEF specjalizuje się we wspieraniu przedsiębiorstw i instytucji w procesie ubiegania się o zewnętrzne źródła finansowania inwestycji, a także świadczy pełny zakres usług finansowo-księgowych dla firm.
www.cdef.pl