Jej prestiż i wyjątkowość docenili przedstawiciele wielu branż. Słynna kamienica w Olsztynie, gdzie działał Hotel Dyplomat, otwiera nowy rozdział w swojej historii. I jeszcze czeka na inwestorów, którzy chcą być jej częścią.

Nie ma przechodnia, który nie zawiesiłby na niej wzroku. Bogato zdobiona secesyjna elewacja i eleganckie klasyczne wnętrza przez lata przyciągały gości z różnych stron świata.

Hotel Dyplomat – perełka zachwycająca gości z różnych stron świata

Nie ma przechodnia, który nie zawiesiłby na niej wzroku. Bogato zdobiona secesyjna elewacja i eleganckie klasyczne wnętrza przez lata przyciągały gości z różnych stron świata. W XIX-wiecznej kamienicy, przy jednej z najpiękniejszych ulic w Olsztynie, przez 12 lat mieścił się butikowy czterogwiazdkowy Hotel Dyplomat. Zbierał świetne recenzje bywalców nie tylko za wystrój i lokalizację, ale też za obsługę i dobrą kuchnię. Następcy spółki, która w 1999 roku kupiła niszczejący budynek i po kapitalnym remoncie otworzyła tu hotel, zdecydowali się jednak zmienić zasady jego funkcjonowania. Oferta sprzedaży i wynajmu hotelowych pokoi oraz apartamentów spotkała się z szybkim odzewem na rynku. – Pracując wiele lat w branży nieruchomości mam świadomość, że taka perła zdarza się rzadko w lokalnej ofercie – przyznaje Łukasz Wróbel, właściciel biura New House, które zajmuje się sprzedażą lokali w byłym już Hotelu Dyplomat. – Właściciel przed laty nie żałował środków przy rewitalizacji budynku, która była przeprowadzona pod okiem konserwatorów zabytków. To zdrowa, zadbana tkanka miejska z najlepszej klasy materiałów, które pięknie się starzeją i posłużą jeszcze przez dekady.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

Dawny hotel Dyplomat – nowy rozdział działalności

Część z 23 zakupionych, komfortowo wyposażonych pokoi i apartamentów z łazienkami, będzie nadal przeznaczona pod wynajem krótkoterminowy (oferta pojawi się na booking.com). Inne zamienią się w biura i kancelarie. Pod jednym dachem będzie działało kilka branż, m.in. prawnicza i beauty. Najemcy i kupcy docenili nie tylko standard budynku, ale też lokalizację w śródmieściu – blisko sądów, urzędów, banków, dworca. – Nowe zasady funkcjonowania budynku są zdecydowanie bardziej rentowne. Właściciele nie muszą troszczyć się o koszty hotelowej restauracji, baru, sal konferencyjnych czy gabinetów SPA – tłumaczy Łukasz Wróbel. – Zużycie mediów będzie rozliczane indywidualnie, a wspólnota budynku, która się zawiązała, zadecyduje o częściach wspólnych, np. działalności recepcji. Przestronne i reprezentacyjne lobby to jedna z wizytówek budynku. Podobnie nietuzinkowa winda w klimacie retro.

Część z 23 zakupionych, komfortowo wyposażonych pokoi i apartamentów z łazienkami, będzie nadal przeznaczona pod wynajem krótkoterminowy (oferta pojawi się na booking.com).

Dawny Hotel Dyplomat – miejsce rozwoju czeka na inwestorów

Sala konferencyjna, w której odbywały się liczne eventy i uroczystości oraz restauracja z wewnętrznym patio jeszcze czekają na kupców lub najemców. – Chcielibyśmy, aby można było tu wypić dobrą kawę i zjeść równie dobry posiłek – zaznacza Łukasz. – Liczymy na śmiałą wizję prowadzenia gastronomii. W ocenie naszej i naszych klientów, brakuje w tej okolicy lokalu z dobrymi śniadaniami, miejsca na zjedzenie biznesowego obiadu czy rodzinnej kolacji. Zdajemy sobie jednak sprawę z trudnych czasów. Jeśli nie znajdzie się osoba zainteresowana prowadzeniem gastronomii, właściciel jest gotowy przygotować lokale pod inną działalność, np. fitness, szkoły językowe, gabinety psychologów, medyczne, biura rachunkowe, butiki, redakcje czy agencje reklamy. W grę wchodzi każda nieuciążliwa działalność. Dla chętnych pozostały do kupienia ostatnie gotowe lokale biurowe.

Do wzięcia jest również bar w części piwnicznej budynku. Jego wnętrze ze sklepieniami z wiekowej cegły i monochromatycznymi fotografiami to nastrojowe tło wieczornego relaksu przy drinku, koncercie na żywo. Na tej kondygnacji znajduje się również zaplecze z pełnym wyposażeniem kuchennym. – Jest tu wszystko co niezbędne do prowadzenia kuchni. Jesteśmy też otwarci na tych, którzy szukają miejsca do produkcji dań cateringowych – tłumaczy Justyna Robaszewska, managerka z New House Nieruchomości.

W górnej części budynku na kupców lub najemców czekają także pomieszczenia SPA z sauną (już działają dwa gabinety). Branża beauty to uzupełnienie oferty prestiżowego miejsca, w którym nadal będą bywać goście ze świata. Tyle że prawdopodobnie już pod nazwą Willa Dyplomat.

W grę wchodzi każda nieuciążliwa działalność. Dla chętnych pozostały do kupienia ostatnie gotowe lokale biurowe.

Dąbrowszczaków 28, pod dobrym adresem

– Jak zapewniali kupcy lokali, przedstawiciele m.in. olsztyńskiego biznesu, największe znaczenie ma dla nich adres: Dąbrowszczaków 28 – przyznaje Łukasz. – Dzieje tutejszego kultowego „Samowara” olsztynianie przez lata śledzili z uwagą. To kamienica z duszą, historią, funkcjonująca w świadomości mieszkańców od dekad. Czuje to każdy, kto przekroczy jej próg. Trafia do świata z innej epoki, w którym nie ma miejsca na bylejakość. Dlatego czujemy się zaszczyceni, że możemy brać udział w tworzeniu nowego rozdziału historii tej wyjątkowej kamienicy, jednej z ikon Olsztyna.

To kamienica z duszą, historią, funkcjonująca w świadomości mieszkańców od dekad. Czuje to każdy, kto przekroczy jej próg. Trafia do świata z innej epoki, w którym nie ma miejsca na bylejakość. Dlatego czujemy się zaszczyceni, że możemy brać udział w tworzeniu nowego rozdziału historii tej wyjątkowej kamienicy, jednej z ikon Olsztyna.

Tekst: Beata Waś, obraz Agnieszka Blonka, archiwum New House

  • NEW HOUSE nieruchomości
  • Olsztyn, ul. Warmińska 7/4
  • 572 378 374
  • biuro@newhouse.co
  • newhouse.com