Wszystko jest tu wyjątkowe: krajobraz, jego zagospodarowanie i pasja dwóch pokoleń gospodarzy. Stworzona przez nich przestrzeń w Gromie sprzyja rozwijaniu talentów, pracy z ciałem i duszą. To mazurski przystanek na drodze do głębokiego spotkania z samym sobą. I raj dla miłośników jogi.
Grom Mazury – przestrzeń twórcza i artystyczna oaza
Charakterystyczne logo z trójkątem to znak rozpoznawczy działalności Krzysztofa Jasińskiego, reżysera, założyciela i dyrektora krakowskiego Teatru STU. Towarzyszy mu od sześciu dekad twórczości artystycznej. W latach 90. XX wieku symbol ten pojawił się również na Mazurach. Podczas jednego ze swoich wakacyjnych pobytów Krzysztof Jasiński odkrył wyjątkową przestrzeń nad jeziorem Leleskim w Gromie Mazury, w Gromie pod Pasymiem. Zaniedbane przedwojenne budynki oraz porośnięte chaszczami nabrzeże sprawiały wrażenie zapomnianego miejsca. Kilka lat zajęło mu odkupienie terenu, uporządkowanie go i stworzenie komfortowych warunków do pracy i odpoczynku.
Dzisiaj na 10 hektarach znajdują się dwa wyjątkowe projekty – Studio Grom, które stało się rajem do tworzenia, rozwoju artystycznego oraz odpoczynku, a także Przestrzeń Grom, miejsce dedykowane jodze oraz innym wydarzeniom z zakresu rozwoju osobistego, psychofizycznego i duchowego.
Studio Grom – inspirujące miejsce twórcze na Mazurach
Grom Mazury przyciąga elity intelektualne, znakomitych twórców i artystów z różnych dziedzin. W tym unikalnym miejscu grupy aktorskie przygotowują spektakle w niezwykłych okolicznościach przyrody, a twórcy szlifują swój talent. Dzięki dogodnym połączeniom lotniczym z Krakowa do Szyman, goście z południa Polski chętnie odwiedzają Studio Grom.
– Studio Grom pozwala nam uzyskać efekty pracy kilkakrotnie szybciej, niż w miejskich warunkach – przyznaje Krzysztof Jasiński, reżyser, który od 35 lat dzieli życie między Kraków a Gromem Mazury. – To miejsce ma niezwykłą energię, a przyroda sprzyja twórczości. Potwierdzają to nasi goście. Dlatego wydarzenia artystyczne w Studio Grom odbijają się echem w środowisku artystycznym, naukowym i medycznym. W Gromie Mazury powstały nie tylko spektakle, ale także książki, wiersze czy prace naukowe.
Przestrzeń pełna twórczej energii
W Studio Grom znajduje się pięknie zaaranżowany park z linią brzegową jeziora, a także cisza, którą przerywa jedynie śpiew ptaków. Dopełnieniem tego wyjątkowego miejsca jest wyśmienita kuchnia, bazująca na sezonowych produktach pochodzących zarówno z lokalnych upraw, jak i z własnych ogródków. Studio Grom to także miejsce przepełnione teatralnymi artefaktami, książkami oraz pamiątkami po wyjątkowych wydarzeniach.
W latach 80. Krzysztof Jasiński, który był jednym z pierwszych propagatorów sztuki taekwondo w Polsce, zaprosił Swami Vishnudevanandę, ucznia Swami Sivanandy, mistrza jogi, do Krakowa, aby zaprezentował swoje nauki szerszej publiczności.
– Prowadząc studio aktorskie, szukałem metod pracy z ciałem i oddechem. „Psychoatletyka”, którą zapewnia również joga, odgrywa kluczową rolę w procesie twórczym – tłumaczy Krzysztof Jasiński.
Studio Grom – miejsce rozwoju duchowego i psychofizycznego
Swami Vishnudevananda stał się duchowym patronem Studio Grom. Od wiosny tego roku w zrewitalizowanej zabytkowej stajni i wozowni odbywają się warsztaty jogi, medytacje i odosobnienia. W klimatycznych pokojach, z widokiem na okoliczną zieleń, mogą nocować 19 osób.
– Zapraszamy do nas instruktorów jogi i nauczycieli innych metod pracy z ciałem, oddechem i samorozwoju, aby organizowali warsztaty w Przestrzeni Grom. Warunki do rozwoju są tu absolutnie unikalne – mówi Jagoda, córka Krzysztofa, instruktorka Vinyasa Jogi.
Kameralna sala warsztatowa w Wozowni pomieści około 12 osób, a w sprzyjających warunkach pogodowych praktyki odbywają się na pomoście, z widokiem na taflę jeziora. Studio Grom to miejsce, które pozwala artystom i uczestnikom warsztatów w pełni czerpać z potencjału natury i twórczej energii otaczającej okolicę. Rośnie zainteresowanie warsztatami rozwoju psychofizycznego, a my cieszymy się, że możemy zapewnić doskonałe warunki do takich doświadczeń.
Harmonia natury i twórczości
Na zadbanej przestrzeni Gromu Mazury znajduje się kilka budynków szkoleniowych i mieszkalnych zasilanych zieloną energią. Do dyspozycji gości jest również sauna opalana drewnem, plenerowa scena nad jeziorem, mini-świątynia zadumy, miejsca na ognisko oraz liczne, klimatyczne zaułki wśród drzew.
– Wieść o tym miejscu niesie się w świat, powoli wypełniamy grafik warsztatów jogowych na przyszły rok. Wiosną planujemy także warsztaty „Tajemnice Sztuki Aktora” – zapowiada Krzysztof Jasiński. –Studio Grom to miejsce, które pozwala na zatrzymanie się w codziennym biegu i odnalezienie drogi do pełniejszego życia. Goście wyjeżdżają stąd odmienieni, zrelaksowani i gotowi na wyzwania, które często podczas pobytu podpowiedziało im serce.
Tekst: Beata Waś
Obraz: Bartek Ochenduszka, Radosław Krzyżowski, arch. Własne
Przestrzeń Grom
Grom 97 | 784 142 421
www.studiogrom.com/o-przestrzeni
IG/przestrzen.grom | FB/przestrzen.grom