Olsztyńska firma Graften zdobyła II miejsce w kategorii Najlepsza Nowa Firma 2017 na Gali Nagród Branżowych CD3D. Jest autorem min. drukarki  Graften One, która zadebiutowała na rynku w czerwcu ubiegłego roku. Jest efektem ponad dwuletniej pracy zespołu dowodzonego przez Daniela Mańkowskiego i Wojciecha Kińskiego.
– Od samego początku celem było stworzenie nowoczesnej i profesjonalnej drukarki 3D, która zaoferuje najwyższą jakość w przystępnej cenie – wspomina Daniel. – Z tego powodu, została  zbudowana z najlepszych materiałów i podzespołów. Zafascynowani ideą popularyzacji druku 3D postanowiliśmy też udowodnić jak łatwa i komfortowa w obsłudze może być profesjonalna drukarka 3D.
Intuicyjne, dedykowane oprogramowanie używane może być zarówno przez znajdujący się w zestawie multimedialny tablet jak i inne urządzenia posiadające funkcję WiFi. Software udostępniany jest w chmurze drukarki, a uruchamiany na urządzeniach sterujących (bez żadnej instalacji) za pomocą przeglądarki internetowej, jako program webowy. Wbudowana pamięć pozwala na przesłanie i zakolejkowanie nawet kilkuset plików a następnie drukowanie zbuforowanych elementów bez utrzymywania połączenia z urządzeniem sterującym.