W otoczeniu obrazów, rzeźb i fotografii stoją meble, wiszą lampy i akcesoria do klimatycznego urządzenia przestrzeni. Na kulturowej mapie Olsztyna powstała Galeria Redykajny RDK, która ma przybliżać nie tylko sztukę, ale i dobre wzornictwo.

To spore przedsięwzięcie, ale było warto – dodaje Marta Kwiatkowska. – W tej dużej przestrzeni stworzyliśmy połączenie galerii artystycznej i konceptu meblowego. Można tu przyjść obejrzeć i podpatrywać styl, ale też przy kawie porozmawiać z nami o swoich oczekiwaniach co do urządzenia mieszkania czy domu.

Galeria Redykajny RDK- połączenie galerii artystycznej i konceptu meblowego

Galeria powstała na olsztyńskich Redykajnach w dawnej drukarni Hakus, którą prowadził Andrzej Kuśmierczyk, olsztyński przedsiębiorca, ale też i miłośnik sztuki. – Obecnie drukarnia zajmuje jedynie niewielką przestrzeń, więc postanowiłem stworzyć w tej obszernej przestrzeni galerię sztuki z obrazami, rzeźbami, ceramiką i innymi formami artystycznymi, ale także miejsce dla przedmiotów użytkowych – podkreśla Andrzej Kuśmierczyk.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

W Galerii Redykajny można więc obejrzeć i kupić sztukę regionalnych artystów, np. Mirosławy Smerek-Bieleckiej, Wojciecha Bieleckiego, Barbary Lis-Romańczuk, Izydora Borysa, Piotra Obarka, Alfonsa Kułakowskiego czy Mieczysława Wieliczko, ale inspirować się też sztuką urządzania wnętrz. Właściciel galerii zaprosił bowiem do współpracy Martę Kwiatkowską, która zajmuje się aranżacją wnętrz, a od 15 lat z siostrą sprowadzają wyjątkowe meble z Holandii, Belgii, Niemiec i Hiszpanii.

– To spore przedsięwzięcie, ale było warto – dodaje Marta Kwiatkowska. – W tej dużej przestrzeni stworzyliśmy połączenie galerii artystycznej i konceptu meblowego. Można tu przyjść obejrzeć i podpatrywać styl, ale też przy kawie porozmawiać z nami o swoich oczekiwaniach co do urządzenia mieszkania czy domu. Często klienci nie mają wyobraźni, jak będzie wyglądać jakiś przedmiot we wnętrzu. Tu mogą zobaczyć gotowe aranżacje uzupełnione dziełami sztuki, odpowiednim oświetleniem oraz pięknymi dodatkami: lustrami, zegarami, doniczkami z gotowymi kompozycjami z kwiatów i roślin.

Galeria Redykajny RDK- wnętrze, budowane pod konkretny przedmiot

Kilkaset metrów estetycznie urządzonej przestrzeni robi wrażenie. Jak przyznaje Marta, wnętrze nie tylko świadczy o gospodarzu, ale tworzy pewną historię o nim. – Dzięki różnorodności naszej oferty, od rzeźby do mebli, możemy pomóc stworzyć takie miejsce. Często klient wskazuje na wybrany, bądź ulubiony przedmiot, np. lampę, sugerując, że musi znaleźć się ona w projekcie. I wtedy budujemy wnętrze wokół tej lampy.

Czas pandemii wyzwolił w nas potrzebę zmian własnych mieszkań, w których zaczęliśmy więcej spędzać czasu, pracować w nich. A że z natury lubimy otaczać się pięknymi przedmiotami, rozpoczęliśmy wielkie remonty, by świadomie tworzyć swoje przestrzenie i dobrze się w nich czuć.

Marta Kwiatkowska- zajmuje się aranżacją wnętrz, a od 15 lat z siostrą sprowadzają wyjątkowe meble z Holandii, Belgii, Niemiec i Hiszpanii.

Ponadczasowość, wysokogatunkowość oraz dobre wzornictwo

– W galerii proponujemy produkty ponadczasowe, wysokogatunkowe, z dobrym wzornictwem, by też przyciągały wzrok – zaznacza Marta Kwiatkowska. – Jestem idealistką, więc gdy mi ktoś opowie o swoich oczekiwaniach, to tak długo szukam odpowiednich przedmiotów czy mebli, aż znajdę właściwe. Teraz natura odgrywa dużą rolę w urządzaniu wnętrza, żyjemy w dobie negatywnych informacji, więc nasze mieszkania i domy traktujemy jako ostoję: stosujemy ciepłe kolory, naturalne materiały. Dodatkami oraz oświetleniem stwarzamy przyjemną atmosferę. A wprowadzając dodatkowo w przestrzeń sztukę, możemy stworzyć wnętrze, w którym świetnie będziemy się czuć.

Szafki, stoły, lampy… w galerii można zobaczyć, wydawałoby się, zwykłe meble, ale niezwykle wykonane, np. szafkę nocną z akacji czy stół z ponadstuletniego wiązu. Tym bardziej, że znów chcemy, by w naszych wnętrzach królowało drewno.

W olsztyńskiej Galerii Redykajny splata się współczesność z historią. Przy wejściu znajduje się małe muzeum świadczące o historii tego miejsca. Stoją zabytkowe, ale wciąż sprawne XIX-wieczne maszyny drukarskie. Choć nieużywane, cieszą oko, bo – jak mówi porzekadło – stare gwiazdy są potrzebne, by stworzyć nowy świat.

Połączenie współczesności i historii

– Nasi goście są pod wrażeniem galerii. Chwalą nas, że nie ma drugiej takiej przestrzeni w Olsztynie. Jeśli mówi się o jakimś miejscu, że ma duszę, to właśnie o takim – dodaje Marta.

Zresztą galerię i pomysł komplementował też na grudniowym otwarciu Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna: – Pana Andrzeja twórcza wena nie opuszcza i wciąż potrafi zaskakiwać.

W olsztyńskiej Galerii Redykajny splata się współczesność z historią. Przy wejściu znajduje się małe muzeum świadczące o historii tego miejsca. Stoją zabytkowe, ale wciąż sprawne XIX-wieczne maszyny drukarskie. Choć nieużywane, cieszą oko, bo – jak mówi porzekadło – stare gwiazdy są potrzebne, by stworzyć nowy świat.

Galeria Redykajny RDK

  • Olsztyn, ul. Hozjusza 11
  • Czynna: pn-pt 10-18, sob 10-14
  • Koncept meblowy Meble & Lampy
  • meblelampy.pl