Postęp w motoryzacji jest szalony. Również w dziedzinie zabezpieczania lakierów samochodów. Kto nie słyszał jeszcze o folii natryskowej? Najlepsza technologia w świecie car detailingu ma już w regionie rzeszę fanów. I miejsce, które ją serwuje. Zajedziesz?

Krystalicznie czysta powłoka o wysokim połysku, satynowa lub matowa jest swoistym pancerzem ochronnym, zabezpieczając lakier przed konsekwencjami codziennego użytkowania: obicia parkingowe, drobne obcierki, zarysowania, odpryski spod kół.

Lśniący lakier to wizytówka samochodu

Prezentowane na premierach samochodowych nowości, spoty reklamowe z kuszącymi autami, albo zdjęcia, które pobudzają fascynację do motoryzacji mają jedną wspólną cechę: lśniący lakier.

Jest wizytówką samochodu. Perfekcyjnie prezentujące się auto nie tylko wzbudza zachwyt, ale też wiele mówi o jego właścicielu. Dzisiaj producenci jak nigdy wcześniej grają odcieniami na naszych zmysłach. Niektóre kolory projektuje się pod konkretny model auta nawet dwa lata. Właśnie po to, by maksymalnie wyeksponować nim piękno nadwozia, przejścia poszczególnych partii. Słowem: oddać linię i charakter.

A potem przychodzi proza życia: deszcz, bród z ulic, parkowanie pod chmurką, płowienie na słońcu, odpryski „zwiezione” z trasy…

Czar prysł. Gdzie się podział ten nasz cudny samochód, który sobie wyśniliśmy jeszcze w pięknie wydanym katalogu?

Należytą uwagę na estetykę samochodu tak naprawdę jest w stanie poświęcić tylko garstka pasjonatów, która traktuje je jako obiekt fascynacji czy kolekcji. No i użytkuje okazjonalnie. A co z resztą, która nie chce być skazana na posiadanie wiecznie nieestetycznie prezentującego się auta?

Folia natryskowa- patent, który podbił motoryzację na Zachodzie

Z pomocą przyszła technologia. Brytyjska firma NGENCO od 35 lat tworzy zabezpieczenia lakierów samochodowych. Patentem, który podbił już motoryzację na Zachodzie, jest opracowana przez nich folia natryskowa. Krystalicznie czysta powłoka o wysokim połysku, satynowa lub matowa jest swoistym pancerzem ochronnym, zabezpieczając lakier przed konsekwencjami codziennego użytkowania: obicia parkingowe, drobne obcierki, zarysowania, odpryski spod kół. O jej skuteczności można przekonać się prostym testem, np. szorując szczotką drucianą. Na chwilę zostaną jedynie mikroskopijne ślady, które nikną pod wpływem słońca, kiedy powłoka sama się zregeneruje.

O jej skuteczności można przekonać się prostym testem, np. szorując szczotką drucianą. Na chwilę zostaną jedynie mikroskopijne ślady, które nikną pod wpływem słońca, kiedy powłoka sama się zregeneruje.

Mazurek Premium Service w Olsztynie- jedyny licencjonowany serwis w regionie z folią natryskową

Jedynym licencjonowanym serwisem w regionie, który serwuje tę technologię, jest Mazurek Premium Service & Detailing.

A jak od podszewki wygląda wspomniana technologia PPS (Paint Protection Spray)? W odróżnieniu od popularnych naklejanych folii ochronnych PPF (Paint Protection Film), nie ma tu takich mankamentów jak niedokładne doklejenie na rantach, a potem odklejanie się, widoczne łączenia czy uskoki, bo folia nakładana jest w formie lakieru. Na całkowitej powierzchni elementu, np. zderzaka czy innych, zbyt zawiłych dla zwykłej folii (np. w sportowych samochodach).

Folia natryskowa- czteroczęściowy proces w Mazurek Premium Service

Sam proces jest czteroczęściowy. W Mazurek Premium Service & Detailing jest stworzona do tego zabiegu specjalna komora lakiernicza (firma musiała spełnić wysokie wymogi certyfikacyjne brytyjskiego partnera). Technologia pozwala też zmienić kolor nadwozia – między wspomniane cztery procesy włącza się wybrany przez klienta kolor pigmentu, co daje nieograniczone wręcz możliwości personalizacji auta. Łącznie powstaje ochrona lakieru o grubości powyżej 250 mikronów. – Prócz zabezpieczenia lakierów samochodów, zwłaszcza na zimę, klienci chcą właśnie nadać swoim autom trochę indywidualnych cech, np. zrobić inny odcień grilla, listew czy niektórych elementów nadwozia. Albo też zrobić dwukolorowe nadwozie – mówi Paweł Stefański, dyrektor Mazurek Premium Service & Detailing.

Przy okazji zabezpieczenia auta klienci mogą zdecydować się też na satynowy lakier – półśrodek pomiędzy klasycznym, a modnym matowym.

Przy okazji zabezpieczenia auta klienci mogą zdecydować się też na satynowy lakier – półśrodek pomiędzy klasycznym, a modnym matowym.

Folia natryskowa- najmniej inwazyjne zabezpieczenie nadwozia auta

Po kilkunastu godzinach od zakończenia pracy folia osiąga pełnię właściwości. Co najważniejsze, w razie konieczności można ją zerwać niczym plaster ze skóry, bez żadnych śladów ingerencji. Folie natryskowe są bowiem najmniej inwazyjnym zabezpieczeniem nadwozia auta.

– A zabezpieczamy tą technologią zarówno auta nowe, dopiero zakupione, jak też pojazdy, które prezentują wysokie wartości kolekcjonerskie czy zabytkowe, pięknie odrestaurowane, by ich właściciele mogli je bezstresowo użytkować – wymienia Paweł Stefański. – Niektórzy przy okazji zabezpieczenia chcą właśnie zmienić kolor auta, a dostępna gama odcieni jest w zasadzie nieograniczona. Ale też realizujemy sporo projektów dla motocyklistów, zarówno na ich maszynach, jak też np. kaski. Klienci chwalą tę technologię przede wszystkim za to, że folia jest całkowicie niewidoczna na lakierze i nadaje mu niesamowitej głębi i połysku.

  • Tekst: Rafał Radzymiński
  • Obraz: arch. Mazurek Premium Service & Detailing
  • Mazurek Premium Service & Detailing
  • Olsztyn, ul. Lubelska 29
  • serwis.mazurek.com.pl