Warmia to kraina pełna tajemnic, którą można odkrywać na wiele sposobów. Jedną z najbardziej fascynujących form aktywnego spędzania czasu są wędrówki śladami jej bogatej historii, np. w poszukiwaniu nieistniejących już wsi. Jedną z nich jest Dzierzgunka, której pozostałości wciąż można odnaleźć wśród dzikich ramuckich lasów, nad wschodnim brzegiem malowniczego jeziora Łańskiego. To propozycja dla tych, którzy szukają wytchnienia pośród lasów, łąk i jezior, a jednocześnie chcą poczuć ducha przeszłości tej niezwykłej krainy. Obierając za cel wycieczki Dzierzgunkę, warto zaopatrzyć się w mapę, która poprowadzi dawnymi duktami. Dzisiaj to leśne, często mocno zarośnięte szlaki. Można tu trafić na pozostałości kamiennego bruku, świadczącego o ważności drogi, a stanowiące niemal mistyczne przejścia między przeszłością, a teraźniejszością.

Dawna osada, początkowo młyn, jak również osada leśna z leśniczówką, oddalona około 2 km na północ, położona jest nad jeziorem Łańskim (około 3 km na zachód od wsi Nowa Kaletka, przy ujściu do jeziora rzeki Dzierzgunki). W dawnych źródłach pisanych figurowała jako Dziergunk czy Dzierdzunka. Należała do parafii katolickiej w Butrynach, a następnie w Orzechowie i zamieszkiwało ją kilkanaście osób.

Przechadzając się po lesie, natrafimy na ukształtowanie terenu po dawnym młynie, fundamentach leśniczówki, czy kamieniach pamiątkowych które przypominają o życiu, jakie toczyło się tu niegdyś w zgodzie z naturą. Obok nich wyrastają dzikie jabłonie i grusze – świadkowie dawnych sadów i żywy dowód na to, że kiedyś ludzie pielęgnowali tu swoje ogrody. Zwiedzanie śladami zaginionych wsi, takich jak Dzierzgunka, to okazja nie tylko do wyciszenia i poprawienia kondycji pośród jednej z najcenniejszych puszcz – Napiwodzko-Ramuckiej. To również szansa na odnalezienie w sobie wewnętrznego odkrywcy i poznanie, choć w niewielkim stopniu, historii Warmii w jej najbardziej autentycznej, niemal nietkniętej postaci. To podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie – ścieżka, która prowadzi przez piękno krajobrazu, do nostalgii. Przypomina, jak krucha i jednocześnie niezwykła jest historia tego regionu.

Foto: Agnieszka i Tadeusz Morysińscy.

Zrealizowano we współpracy z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

#genWarmiiiMazu

Zrealizowano przy współpracy z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 

#genWarmiiiMazur