Światowe firmy zaszyte w zaciszu urokliwych wsi? Choć brzmi to jak sielanka to firma Dramiński S.A. spełniła marzenie o takim właśnie prowadzeniu biznesu. 

Dramiński S.A to marka uznana w dziedzinie ultrasonografii

Będąc jeszcze w szkole średniej Andrzej Wiktorowicz tworzył domowym sposobem cartridge dla popularnych wówczas komputerów Atari. Po które użytkownicy dosłownie ustawiali się w kolejki. Było to w czasach, kiedy centrum technologiczne świata mieściło się w słynnej Dolinie Krzemowej. – Komunikowałem wtedy kolegom fascynującym się technologią, że chciałbym u nas stworzyć Warmińską Dolinę Krzemową – wspomina dzisiaj Wiktorowicz.

Jest prezesem istniejącej od 35 lat firmy Dramiński S.A., uznanej marki w dziedzinie ultrasonografii. To światowy lider jeśli chodzi o przenośne ultrasonografy medyczne oraz weterynaryjne, który swoimi urządzeniami zrewolucjonizował dostępność i jakość diagnostyki. Na całym globie znane są też tworzone tutaj urządzenia dla rolnictwa, choćby wilgotnościomierze do zbóż.

Twórczego ducha zaszczepił firmie jej założyciel Janusz Dramiński, elektronik z wykształcenia. W 1987 roku porzucił pracę naukową i stworzył podwaliny zbudowania marki pod własnym nazwiskiem (dzisiaj pełni funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej).

Dramiński S.A. To światowy lider jeśli chodzi o przenośne ultrasonografy medyczne oraz weterynaryjne, który swoimi urządzeniami zrewolucjonizował dostępność i jakość diagnostyki

Nowa siedziba firmy DRAMIŃSKI w zaciszu Warmii i Mazur

Nowy rozdział w historii firma otworzyła w wakacje. Przeniosła się do siedziby, która być może stanie się symbolem rodzącej się w regionie piątej inteligentnej specjalizacji. Oparta właśnie na branży IT i wysokiej technologii z powodzeniem może rozkwitać w sielankowej atmosferze Warmii i Mazur. To wcale nie przeszkadza, a wręcz pomaga rozwijać skrzydła na skalę globalną.

– Bardzo często zawodowo jeżdżę do Szwajcarii. Firmy technologiczne światowej klasy nierzadko działają tam w zaciszu wsi, a o ich potencjale lokalna społeczność nie ma nawet świadomości. Spodobał mi się ten koncept i kiedy pojawiły się plany wybudowania nowej siedziby, chciałem, by właśnie wpisywała się ona w klimat regionu – opowiada Andrzej Wiktorowicz.

„Nowy rozdział w historii firma otworzyła w wakacje. Przeniosła się do siedziby, która być może stanie się symbolem rodzącej się w regionie piątej inteligentnej specjalizacji(…).”

Tu powstaje Warmińska Dolina Krzemowa

Rozkwit Doliny Krzemowej w latach 80. spowodował migrację zdolnych inżynierów i naukowców do Kalifornii.

My do naszej firmy też ściągamy specjalistów nie tylko z kraju, ale i z zagranicy, bo czyż nie pięknie jest pracować nad innowacyjnymi rzeczami, które podbijają świat, a w dodatku w tak pięknej scenerii, która na każdym kroku dostarcza ci relaksu i spokoju?

Kiedy więc zaczęła być budowana nowa siedziba firmy Dramiński zaprojektowana jako współczesna interpretacja warmińskiego siedliska, w dodatku wkomponowanego w rodzimy krajobraz, na ogrodzeniu zawisł wielki baner: „Tu powstaje Warmińska Dolina Krzemowa”. Swoją drogą Dramiński współpracuje z wieloma firmami i autorytetami z Kalifornii, w tym m.in. ze słynnym Stevem Woźniakiem, współtwórcą Apple.

To ważne, by zawodowo skupiać wokół siebie entuzjastów, ludzi pasji i geniuszy. Kiedy 25 lat temu pojechałem z dwoma inżynierami do Kalifornii zaprezentować nasz pierwszy ultrasonogaf wielkości zeszytu, pracownik słynnej firmy Interson, z którą do dzisiaj współpracujemy, zapytał nas: „ile osób stworzyło go?”. Ja mówię: nas trzech. A on: „u nas nad takim czymś pracuje zespół stuosobowy”.

Kolejny przełom

Po innowacyjnych urządzeniach, które zmieniły podejście do diagnostyki w medycynie oraz weterynarii, firma Dramiński szykuje kolejne przełomowe dzieło. Prototypowe urządzenie stoi już w laboratorium nowej siedziby w Sząbruku – to ultrasonotomograf do wczesnego wykrywania nowotworu piersi u kobiet.

Wizja przyszłości firmy, która motywuje jej zespół do twórczej pracy, to zwiększenie dostępności diagnostyki ultrasonograficznej na każdym kontynencie, by przyczynić się tym samym do budowania świata zdrowych ludzi.

Za swoje dokonania, światową pozycję w branży oraz promocję polskiej myśli technologicznej, na 100-lecie odzyskania niepodległości firma Dramiński S.A. otrzymała z rąk prezydenta RP nagrodę, do której nominowało ją Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Tekst: Rafał Radzymiński

  • Dramiński S.A.
  • Sząbruk, ul. Wiktora Steffena 21
  • draminski.pl
  • fb/com.draminski