Dr Klaudia Jędrysiak – Dziubka, która jest ortodontką w olsztyńskiej klinice Alfa Dental opowiada nam o nowoczesnej diagnostyce ortodontycznej, metodach korekcji zgryzu i profilaktyce od najmłodszych lat.
MADE IN: Kiedy najlepiej przyprowadzić dziecko na pierwszą wizytę u ortodonty?
Klaudia Jędrysiak-Dziubka: Wiek około pięciu lat to dobry moment na pierwszą wizytę ortodontyczną, a już na pewno, kiedy niepokoi nas lub lekarza rodzinnego, jakiś nietypowy objaw. To może być np. zbyt często otwarta buzia dziecka – oddychanie przez usta, ssanie kciuka, obgryzanie paznokci, wychylone zęby, asymetria twarzy. Wizyta pozwala ocenić m.in. prawidłowe nawyki połykania, ruchów żuchwy, pozycji języka, znaleźć przyczynę dysfunkcji mowy, itd. To także okazja, aby skontrolować ubytki, bo próchnica prowadzi do wielu nieprawidłowości w całym organizmie.
Czy są jakieś nawyki żywieniowe, które mogą pomóc w zapobieganiu wadom zgryzu?
Klaudia Jędrysiak-Dziubka: Na pewno warto podawać dziecku twarde pokarmy, np. surowe warzywa. Wszelkie musy, rozdrobnione dania powodują zanik nawyku żucia. Może to powodować dysfunkcje w obrębie jamy ustnej czy problemy z wymową. Bywa, że kierujemy pacjentów na konsultacje np. do neurologopedy.
Początek roku szkolnego to dobry moment na założenie aparatu ortodontycznego?
Klaudia Jędrysiak-Dziubka: Tak, bo dziecko wchodzi wówczas w pewien stały rytm. To dobry moment na kontrolę uzębienia i diagnostykę oraz leczenie z pomocą aparatu ortodontycznego. Dzieci są zazwyczaj wdzięcznymi pacjentami i świetnie sobie radzą z aparatami stałymi, jak i ruchomymi. Wady zgryzu bywają powodem nieprzyjemności, z którymi spotykają się wśród rówieśników, co dodatkowo motywuje je do współpracy z lekarzem. Rośnie też świadomość wśród ich rodziców, którzy sami nie mieli kilka dekad temu szansy na skuteczne leczenie wad zgryzu. Wiedzą, że to nie tylko kwestia estetyki, ale też komfortu, prawidłowych funkcji żucia. Leczenie dzieci jest mniej inwazyjne i krótsze, ale dzisiejsza ortodoncja oferuje rozwiązania dla każdej grupy wiekowej.
Ile lat miał pani najstarszy pacjent?
Klaudia Jędrysiak-Dziubka: W momencie zakładania aparatu – 67 lat. Dzisiaj noszenie aparatu nie jest powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie, często na konsultacje trafiają do mnie młodzi ludzie z prawidłowym zgryzem, którzy… chcieliby nosić aparat. To kwestia mody, podążania za trendami kreowanymi przez influencerów. W tym wypadku to akurat zdrowa moda, choć nie wszystkim potrzebna.
Obecnie aparat ortodontyczny może być prawie niewidoczny.
Klaudia Jędrysiak-Dziubka: Rodzaj aparatu, stałego lub nakładowego, dostosowuje się do wieku. Leczenie zawsze jest spersonalizowane. Tzw. alignery, czyli przezroczyste aparaty nakładkowe, są bardziej estetyczne od aparatów stałych, przyklejanych do zębów z pomocą zamków. Wymagają jednak dużej dyscypliny: zdejmowania do posiłków, mycia zębów i ponownego nakładania. Leczenie bywa zazwyczaj krótsze, niż w przypadku tych stałych. Nakładki wymienia się co kilka-kilkanaście dni, a całe leczenie, poprzedzone precyzyjną diagnostyką, projektuje się wirtualnie. Widząc efekt docelowy na ekranie, możemy zaplanować leczenie i zmotywować pacjenta do współpracy.
Jak wygląda diagnostyka i proces leczenia w przypadku ortodoncji?
Klaudia Jędrysiak-Dziubka: Jako standard wykonujemy zdjęcia cyfrowe wewnątrzustne i zewnątrzustne w studio. Wykorzystujemy skaner wewnątrzustny oraz skaner twarzy. Używamy również Modjaw, najnowocześniejszego urządzenia do rejestracji ruchów żuchwy. Wykonujemy także diagnostykę komputerową stawów skroniowo-żuchwowych. Dopiero mając te wszystkie elementy możemy stworzyć spersonalizowany plan leczenia ortodontycznego. W Alfa Dental każdy pacjent ma ułożony indywidualny plan leczenia. Plan ortodontyczny jest częścią takiego planu, nad którym pracują różni specjaliści zatrudnieni w naszej klinice: chirurdzy, periodontolodzy, protetycy oraz oczywiście specjaliści od leczenia zachowawczego. I dopiero kiedy mamy taki komplet lekarzy, to jest to leczenie pełne, ponieważ każdy pacjent, który będzie leczony aparatem ortodontycznym, będzie prawdopodobnie wymagał pracy chirurga, periodontologa czy protetyka.
W ortodoncji zasada jest prosta: im wcześniej zaczniemy współpracę z ortodontą, tym mniej skomplikowane jest leczenie. U dzieci możemy kontrolować już nawet wyżynanie się zębów czy poszerzyć szczękę z pomocą prostych zabiegów. U dorosłych oznacza to już zabieg chirurgiczny. Dlatego współczesna ortodoncja, oprócz nowoczesnej technologii, często wymaga współpracy wielu lekarzy specjalistów.
Tekst: Beata Waś,
obraz: arch. prywatne Klaudii Jędrysiak-Dziubka
Klinika Alfa Dental
Olsztyn, ul. Iwaszkiewicza 22A/1
tel. 508 424 525, 508 222 122
www.alfadental.pro