W podróż życia wyrusza cytobus, który umożliwia kobietom nowoczesną diagnostykę, ale i pomoże budować świadomość prozdrowotną. Inwestycja samorządu województwa to rewolucja w mobilnej służbie zdrowia. Dociera głównie tam, gdzie dostęp do badań jest utrudniony.
Cytobus – Nowoczesna Diagnostyka Dla Każdej Kobiety
Jest prosta, szybka i bezbolesna. Jednak pomimo dostępności badania cytologicznego w gabinetach ginekologicznych, a także szczepień przeciwko wirusowi HPV, Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie na raka szyjki macicy. – Diagnozę tego nowotworu słyszy co roku kilka tysięcy Polek, a na świecie jest on obecnie trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet – tłumaczy lek. Tomasz Rymkiewicz, olsztyński ginekolog i położnik. – Dlatego ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, edukacja na temat czynników ryzyka i metod zapobiegania temu nowotworowi.
Cytobus – Ułatwienie Dla Kobiet w Regionach Ograniczonego Dostępu
W odpowiedzi na te potrzeby samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zdecydował się na innowacyjne rozwiązanie – stworzenie mobilnego cytobusa, zapewniającego komfortowe i szybkie badanie. – Ta nowatorska inicjatywa ma na celu nie tylko umożliwienie przeprowadzania badań cytologicznych, ale również zwiększenie świadomości zdrowotnej i promowanie wczesnej diagnostyki nowotworowej – tłumaczy Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – To rozwiązanie, które umożliwia wykonanie badań cytologicznych tam, gdzie dostęp do specjalistów jest utrudniony.
Wysokiej Jakości Sprzęt Medyczny i Wygodne Badania
Operatorem mobilnego cytobusa, wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt medyczny (ten gabinet na kołach wart jest 700 tys. zł), jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie. Do tej pory zorganizowano dwie akcje zachęcające do badań: w Olsztynie i na obszarach wiejskich, z których skorzystało kilkadziesiąt kobiet. Tę drugą połączono z konferencją poruszającą kluczowe tematy dotyczące wczesnej diagnostyki i samobadania. Obecnie trwa kampania promująca wykorzystanie cytobusa na terenie gmin w regionie.
– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie kieruje zaproszenia i zachęca lokalne samorządy do skorzystania z oferty użyczenia cytobusa – dodaje Sylwia Jaskulska, wicemarszałkini województwa. – Chcemy rozwijać tę inicjatywę i docierać do kobiet, które zwłaszcza poza ośrodkami miejskimi mają ograniczony dostęp do badań. Działania takie mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby przypadków raka szyjki macicy poprzez wczesne wykrywanie. A w przypadku wykrycia raka we wczesnym stadium, leczenie jest zazwyczaj bardziej skuteczne i mniej obciążające dla pacjentki.
Jak Skorzystać z Cytobusa?
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie zachęca lokalne samorządy do skorzystania z oferty użyczenia cytobusa. – Chcemy rozwijać tę inicjatywę i dotrzeć do kobiet, które zwłaszcza poza ośrodkami miejskimi mają utrudniony dostęp do badań. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy może uratować życie i umożliwić skuteczne leczenie – mówi Sylwia Jaskulska, wicemarszałkini województwa.
Profilaktyka Raka Szyjki Macicy – Jakie Badania?
W Polsce na raka szyjki macicy najczęściej chorują kobiety w średnim wieku (45–65 lat) – stanowią ponad 50 proc. chorujących na ten nowotwór. – Zgłaszalność na badanie, mimo nagłaśniania tematu, wciąż jest niska w naszym kraju. Zalecamy, aby pierwsze badanie cytologiczne wykonać około 21. roku życia lub w ciągu trzech lat od rozpoczęcia współżycia seksualnego – dodaje lek. Tomasz Rymkiewicz. – Jeśli wyniki są prawidłowe, kobiety powinny powtarzać cytologię minimum co trzy lata, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, infekcji HPV lub innych czynników ryzyka, zalecamy wykonywanie jej częściej, np. co 6–12 miesięcy.
Informacje nt. cytobusa:
tel. 89 538 65 06, 602 408 726
abiernacka@wss.olsztyn.pl