Stworzone przez trójkę ambitnych osobowości Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego w Olsztynie okupuje czołowe miejsca w branżowych rankingach firm w Polsce. Oto historia jak można skutecznie pozyskiwać dla przedsiębiorców olbrzymi kapitał, czerpać przyjemność z bycia mecenasem sztuki i angażować się w działalność społeczną.

Szukamy klientów, którzy mają strategię, chcieliby się rozwijać i doszli do takiego etapu, kiedy potrzebują pieniędzy z zewnątrz, bo mają konkretny cel i pomysł na ich spożytkowanie.

CDEF- dla ludzi ze strategią i chęcią rozwoju

Szukamy klientów, którzy mają strategię, chcieliby się rozwijać i doszli do takiego etapu, kiedy potrzebują pieniędzy z zewnątrz, bo mają konkretny cel i pomysł na ich spożytkowanie – wprowadza nas w spotkanie Piotr Lendo, współwłaściciel CDEF, jeden z liderów pozyskiwania i rozliczania dotacji w północno-wschodniej Polsce.

KLIKNIJ, aby posłuchać naszego podcastu
MADE IN Warmia & Mazury Podcasts

A celów, dla których dotacja jest potrzebna, może być wiele: kupno nowej maszyny, rozwój technologii produkcji, inwestycje w OZE, badania etc. Decydując się na współpracę z CDEF warto być otwartym i gotowym na rozwój.

Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego w Olsztynie wspiera przedsiębiorstwa i instytucje w ubieganiu się o zewnętrzne źródła finansowania inwestycji. Świadczy też pełen zakres usług finansowo-księgowych oraz kadrowych dla biznesu.

CDEF- obecni podczas całego procesu inwestycyjnego

Dorota Łosko, wspólniczka CDEF, która specjalizuje się w zakresie przygotowywania i zarządzania projektami finansowanymi ze środków zewnętrznych: – Jesteśmy z klientem przez cały proces inwestycyjny: od pomysłu na projekt, aż po jego finalne rozliczenie. Współpracę rozpoczynamy od przeprowadzenia analizy potencjału wnioskodawcy i jego zamierzenia inwestycyjnego. Szukamy odpowiedniego źródła współfinansowania projektowanego przedsięwzięcia, tłumaczymy klientowi zasady dofinansowania z języka „programowego” na język polski – czyli wyjaśniamy, co tak naprawdę oznacza i z czym się wiąże każdy punkt uwzględniony w kryteriach programu wsparcia.

– W każdej umowie gwarantujemy, że jesteśmy w stanie rozliczyć projekt, którego podjęliśmy się napisać oraz bronić na etapie oceny i kontroli a tym samym dowieźć go do końca, czyli momentu wypłaty całej dotacji. Dlatego zależy nam na wyedukowanym, świadomym, podchodzącym racjonalnie do swoich pomysłów kliencie – podkreśla Piotr.

Wyróżnikiem CDEF jest to, że rozlicza dotacje. A sami przedsiębiorcy często podkreślają, że to akurat jest najgorsza rzecz. – Wszyscy lubią sukces, bo napisanie wniosku nie jest trudne(…).

 

Elżbieta Lendo- „Wyzwania mnie lubią”. Współtwórca CDEF, od 30 lat związana z finansami i księgowością. Jest mecenasem sztuki, organizatorem koncertów i wernisaży, wspierających artystów nie tylko z Warmii i Mazur.

Miliard w rozumie

Wyróżnikiem CDEF jest to, że rozlicza dotacje. A sami przedsiębiorcy często podkreślają, że to akurat jest najgorsza rzecz. – Wszyscy lubią sukces, bo napisanie wniosku nie jest trudne. Mówiąc ironicznie – wystarczy napisać w nim wszystko to, o co prosi donator. Ale przecież nie o to chodzi! – wtrąca Piotr Lendo.

– Otrzymanie dotacji to dopiero początek drogi do powodzenia w biznesie. Sztuką jest stworzyć projekt „szyty” pod beneficjenta i jego potrzeby, tak aby przedsięwzięcie opisane we wniosku było wartością dodaną dla inwestora, a nie utrapieniem. – W stale zmieniającym się otoczeniu gospodarczym część przedsiębiorców nie jest w stanie bezproblemowo przetrwać realizacji procesów inwestycyjnych. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest umiejętne zarządzanie zmianą w procesie inwestycyjnym tak, aby możliwym było pogodzenie interesów donatora i inwestora – wyjaśnia. Często przychodzą do nas beneficjenci, którzy dostali już dotację, podpisali umowę o dofinansowanie i proszą o pomoc w jej rozliczeniu. Im również służymy pomocą.

Prawie 20-letnia działalność CDEF to nie tylko pasmo sukcesów. Sukces obarczony jest doświadczeniami i wnioskami wyciągniętymi z zagmatwanych spraw, z kontaktów z wymagającymi klientami, z pracy przy ciężkich projektach o dofinansowanie unijne. – To właśnie te trudne sytuacje dały nam najwięcej doświadczenia i ukształtowały obecny sukces marki – dodaje Dorota Łosko. – Jak widać, warto było przejść przez te gorsze chwile i obecnie prezentować świetne statystyki.

A te wyglądają imponująco: CDEF przygotowało 800 projektów o łącznej wartości 1,9 mld zł i pozyskało niemal 600 dotacji o wartości ponad 676 mln zł.

Dorota Łosko- „Skuteczność mnie lubi”. Od 2004 roku jest wspólnikiem CDEF. Uczestniczyła w przygotowaniu ponad 700 projektów inwestycyjnych (o wartości 1,5 mld zł) i rozliczaniu ponad 500 dotacji o wartości 500 mln zł.

Biznes wrażliwych dusz

CDEF od lat angażuje się we wspieranie sztuki i prowadzi biznes społecznie odpowiedzialny. Na pierwszy rzut oka ich świat to twarde cyfry, ale markę tworzą wrażliwe dusze, które lubią otaczać się pięknem. A ono pobudza, inspiruje, dostarcza energii do działania i dodaje życiu pasji po godzinach spędzonych w tabelkach. – Nie ma nic gorszego, niż być zwyczajnym. Na rynku trzeba się czymś wyróżnić. Sztuka jest najbardziej stabilna w finansach, skupia ludzi, sprzyja integracji – zauważa Elżbieta Lendo.

CDEF dało się już poznać miłośnikom sztuki po wernisażach, które organizuje. – Wspieramy nie tylko znanych artystów, ale też tych młodych, bo mamy świadomość tego, jak trudno jest zacząć i wybić się przez brak środków na rozwój – dodaje.

CDEF ma w swojej siedzibie własną galerię sztuki. W ich biurze można kontemplować sztukę w luźnej atmosferze, a biznesowo rozmawiać i negocjować w otoczeniu prawdziwych dzieł.

1 kwietnia organizuje kolejny wernisaż, na którym pojawią się znani artyści. Piotr podkreśla, że sztuka daje szerszy efekt współpracy pod kątem wrażliwości, ale… – Jest przy okazji świetnym rezerwuarem inwestycji – dodaje.

CDEF angażuje się społecznie, bo – jak podkreśla Dorota – sukcesem trzeba się dzielić. – Ważną tradycją jest dla nas coroczne wsparcie dla WOŚP. Mamy już na koncie 15 złotych kart telefonicznych wylicytowanych na Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców. Bierzemy udział w projekcie Szlachetna Paczka i wielu innych inicjatywach dobroczynnych. Pomoc to coś prostego i oczywistego.

Piotr Ledno- „Kompetencje mnie lubią”. Od 2004 roku związany z CDEF. Na koncie ma ponad 3,5 tys. godz. szkoleń, wykładów i warsztatów z zakresu przedsiębiorczości. Specjalizuje się w doradztwie gospodarczym i inwestycyjnym dla podmiotów z sektora MŚP oraz start-upów.

  • Tekst: Kacper Małachowicz
  • Obraz: Piotr Ratuszyński
  • Centrum Doradztwa Europejskiego i Finansowego
  • Olsztyn, ul. Zientary Malewskiej 20B
  • Więcej informacji na: cdef.pl |  fb/cdefolsztyn

Motto trójki liderów:

„Sukces nas lubi, z nami polubi i Ciebie”

Elżbieta Lendo

„Wyzwania mnie lubią”. Od 30 lat związana z finansami i księgowością. Z sukcesem zarządza kilkoma spółkami, świetnie odnajduje się w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Współtwórca CDEF, od ponad 10 lat pracuje także w Biurze Regionalnym województwa warmińsko-mazurskiego w Brukseli. Angażuje się w działalność kulturalną – jest mecenasem sztuki, organizatorem koncertów i wernisaży, wspierając artystów nie tylko z Warmii i Mazur.

Dorota Łosko

„Skuteczność mnie lubi”. Od 2004 roku wspólnik CDEF, specjalizuje się w obsłudze inwestycyjnej współfinansowanej ze środków UE, od planowania, przez realizację, po rozliczenie inwestycji. Uczestniczyła w przygotowaniu ponad 700 projektów inwestycyjnych (o wartości 1,5 mld zł) i rozliczaniu ponad 500 dotacji o wartości 500 mln zł. Absolwentka UWM w Olsztynie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Piotr Lendo

„Kompetencje mnie lubią”. Od 2004 roku związany z CDEF. Specjalizuje się w doradztwie gospodarczym i inwestycyjnym dla podmiotów z sektora MŚP oraz start-upów (na koncie ponad 3,5 tys. godz szkoleń, wykładów i warsztatów z zakresu przedsiębiorczości). Absolwent UWM w Olsztynie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od wielu lat związany z zespołem mentorów dla uczestników Międzywydziałowej Szkoły Przedsiębiorczości prowadzonej przez Akademię Biznesu UWM.